Senąsias kapines tvarkę savanoriai surado unikalių krikštų

Beveik 80 savanorių iš Šilutės ir Klaipėdos savaitgalį sutvarkė senąsias evangelikų liuteronų kapinaites Šyšos ir Gaidelių kaimuose. SBA bendrovės „Šilutės baldai“ su partneriais suburti talkininkai iškirto ir surinko krūmokšnius, nupjovė žolę, išravėjo palaidojimo vietas ir uždegė žvakeles. Taip artėjant lapkričio 1d. prisiminti senieji pamario gyventojai bei atkreiptas dėmesys į šio krašto laidojimo papročius, kurie yra unikalūs Europoje.

„Mažoji Lietuva turi unikalią istoriją, su kuria susipažinti ir prie jos prisiliesti galime netradiciniais būdais. Su rajono savivaldybe išrinkę labiausiai apleistas kapinaites, įmonės savanoriai drauge su partneriais pakvietė į talką ir Šilutės gyventojus. Norėjome išvaduoti jas iš neįžengiamų džiunglių. Kad krašto žmonės bei turistai galėtų šias kapinaites iš naujo atrasti“, – sakė  savanorystės akciją inicijavusios SBA bendrovės „Šilutės baldai“ vadovas Eimuntas Jankauskas.

Išskirtinės tradicijos

Anot jo, prieš darbus išklausytas istoriko Kęstučio Demerecko pasakojimas suteikė daugiau prasmės šiam darbui – savanoriai sužinojo, kad bus tvarkomos vietos, kurios savo tradicijomis buvo išskirtinės ne tik Lietuvoje, bet ir visame žemyne.

„Mažojoje Lietuvoje, kur gyveno kuršių palikuonys iki pat XX a. pradžios išliko unikalios, niekur kitur Europoje nebesutinkamos tradicijos ant kapo statyti krikštus. Tai meniškai išpjaustyta lenta, urnos ar paaukoto žvėrelio formos, nudažyta ryškia mėlyna ar žalia spalva, dažnai su širdimi centre ir žirgeliais apačioje bei dviem spalvotais paukšteliais viršuje“, – pasakojo leidėjas, kultūros paveldo ekspertas K. Demereckas

Šilutės autobusų parko transportu prie kapinių atvyko talkininkai iš „Šilutės baldų“, „SBA Home“, Vydūno gimnazijos, taip pat kitų įstaigų bei savanoriai iš Šilutės ir net Klaipėdos. Per sąžalynus sunkiai buvo galima rasti kryžius, antkapius, kapinių ribas. Bet užvedus žoliapjoves, mosuojant kirviais, paėmus į rankas pjūklus bei grėblius su kauptukais, vaizdas ėmė ryškėti. Per kelias valandas talkininkai ne tik sutvarkė ir nuravėjo kapus, uždegė žvakutes, bet ir pastatė informacines lenteles. Jose nurodyta, kad sutvarkytos Šyšos ir Klugonų kapinės yra saugomos valstybės.

Rastos seno krikšto liekanos

Talkos metu Šyšos kaimo kapinaitėse savanoriai surado išlikusio seno krikšto liekanas ir jas užfiksavo. Šiose kapinaitėse storos ąžuolo lentos – krikštai – užfiksuoti 1956 m. etnografinės ekspedicijos metu.

Petras Lingė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Diena, kai nesisekė moterims ir degė namas Juknaičiuose

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Blaivi 38-erių m. moteris išvažiuodama iš automobilio parkavimo vietos atbuline eiga užkliudė pro šalį ėjusią 82-ejų metų senolę. Tai įvyko spalio 2-os popietę automobilių stovėjimo aikštelėje Knygnešių g., Šilutėje. Nukentėjusioji pristatyta į gydymo įstaigą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Spalio 2 d. prieš vidurnaktį degalinėje Cintjoniškių g., Šilutėje, neblaivi (3,44 prom.) 25-erių moteris, gim. 1999 m., neturėdama vairuotojo pažymėjimo, važiuodama automobiliu „Mercedes Benz ML 270“ atbuline eiga atsitrenkė į degalinėje esančią lauko prekybos lentyną

Informacija apie prekes ir paslaugas – tik lietuviškai

Seimas priėmė Valstybinės kalbos įstatymo pataisas. Jos numato, kad nuo 2026 m. informacija apie parduodamas prekes ir teikiamas paslaugas turi būti teikiama ir prekės ženklinamos valstybine kalba. Privalės aptarnauti valstybine kalba Lietuvoje prekes parduodantys ar paslaugas teikiantys juridiniai ir fiziniai asmenys, kitos organizacijos ir jų padaliniai privalės užtikrinti tiesioginį gyventojų aptarnavimą valstybine kalba Vyriausybės nustatytu lietuvių kalbos mokėjimo lygiu. Šis reikalavimas nebus taikomas šalyje laikinai prekes parduodantiems fiziniams asmenims ar fiziniams asmenims. Pakeitimų iniciatoriai tikina, kad vis daugiau susiduriama su

Dėl kaimo turistų registravimo bus taikoma išimtis

Seimas priėmė Turizmo įstatymo pataisas, pagal kurias kaimo turizmo paslaugų teikėjui nebeliks pareigos per 24 valandas informuoti apie apsistojusius Lietuvos gyventojus. Pagal 2022 m. priimtą naują Turizmo įstatymą kaimo sodybų savininkai būtų turėję nuo šių metų liepos 1 d. informacinėje sistemoje operatyviai registruoti kiekvieną, apsistojantį Lietuvos kaime. Pasak Seimo nario Andriaus Bagdono, šis Ekonomikos komiteto narių inicijuotas pakeitimas skirtas kaimo turizmo paslaugų teikėjams, kuriems šiuo metu galiojantys pertekliniai ir neproporcingai dideli reikalavimai kelia pakankamai didelę administracinę naštą. „Nuo liepos 1

Šilutės bibliotekoje pristatyta debiutinė Jono Jauniaus knyga

Rugsėjo 28 d., šeštadienį, Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta Jono Jauniaus debiutinė knyga „Mano gyvenimo fizika“. Dalinamės literatės Irenos Arlauskienės įžvalgomis apie pristatymą bei renginio akimirkomis. Naujos knygos šviesa Nuostabus jausmas paimti į rankas naują knygą. Norėčiau tikėti, kad lietuviams jis yra net truputį šventas, jei prisimenam pirmąją knygą, knygnešystės laikus, kovas už žodžio laisvę okupacijos metais. Tai, žinoma, jau su istorija susieti dalykai, bet už juos nė kiek ne mažesnis yra autoriaus savo pirmosios knygos sutikimo džiaugsmas.

Taip pat skaitykite