Savaitgalį visa šalis bus kelyje. Ką svarbu nepamiršti vairuotojui?
Visų šventųjų dieną ir per Vėlines daugelis šalies gyventojų vyksta aplankyti artimųjų kapų. Transporto kompetencijų agentūros duomenys rodo, kad augantis eismo intensyvumas turi įtakos ir autoįvykių skaičiaus didėjimui.
Pernai tokiu metu eismo įvykių skaičius buvo 28 proc., o sužeistųjų skaičius 8 proc. didesni, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu ankstesniais metais. Ekspertai pabrėžia, kad vairuojant intensyviame sraute būtina neskubėti ir iš anksto įvertinti permainingas oro sąlygas, galimai slidžią kelio dangą bei kitus rizikos veiksnius.
„Lietuvos draudimo“ duomenys patvirtina, kad lapkričio 1-ąją keliuose kasmet užfiksuojama žalų. Lyginant su 2022 m., pernai išmokėta bendra lapkričio 1 d. patirtų transporto žalų suma išaugo apie 64 proc. Taip pat padidėjo vidutinės bei maksimalios patirtos žalos sumos, kurios, atitinkamai, siekė 530 eurų ir 1500 eurų.
„Vėlinių laikotarpiu transporto žalų skaičius smarkiai išauga dėl padidėjusio automobilių srauto, kai žmonės vyksta į kapines, lanko artimuosius. Šią situaciją dar labiau apsunkina prastėjančios oro sąlygos, ribotas matomumas, šlapia kelio danga, rūkas, aprasoję langai, prietema, važiavimas mažiau žinomais keliais. Vairuotojai dažnai neįvertina, kad vasaros sezonas jau baigėsi ir transporto priemonę valdyti yra daug sudėtingiau tokiomis sąlygomis“, − sako Giedrius Petrikas, „Lietuvos draudimo“ transporto žalų skyriaus vadovas.
Tamsiu paros metu svarbiausia neskubėti
Trumpėjant dienoms vairuotojams tenka tiek ryte, tiek vakare keliauti į darbą ar mokslus tamsoje. Lietus matomumą gali dar labiau pabloginti, todėl svarbu išlikti budriems ir prisiminti, kad kelkraščiu gali eiti pėsčiasis ar važiuoti dviratininkas. Neretai pėstieji renkasi kirsti važiuojamąją dalį tam neskirtose vietose, todėl reikėtų itin atidžiai stebėti situaciją kelyje, kad juos būtų galima laiku pastebėti ir išvengti skaudžių nelaimių.
Važiuojant tamsiu paros metu svarbu laikytis nustatyto leistino greičio, o kai kuriais atvejais – rinktis saugų greitį, kuris priklauso nuo meteorologinių sąlygų, eismo intensyvumo bei vairuotojo patirties.
Jei tamsiu paros metu dėl automobilio gedimo ar kitų priežasčių tenka sustoti kelkraštyje, vairuotojas dar prieš išlipdamas iš automobilio privalo įjungti avarinės šviesos signalizaciją bei apsirengti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais. Išlipus iš automobilio privaloma nedelsiant pastatyti avarinio sustojimo ženklą. Mieste šis ženklas statomas už 25 metrų nuo automobilio, o užmiestyje – už 50 metrų.
Eismo sąlygas sunkina rūkas
Rudens rytais kelius dažnai užkloja rūkas, kuris ypač apsunkina eismo sąlygas. Esant ypač tirštam rūkui, vairuoti gali būti pavojinga, nes matomumas kartais nesiekia nė kelių metrų. Tokiais atvejais vairuotojai turėtų įjungti priekinius ir galinius rūko žibintus. Tiesa, senesnėse transporto priemonėse rūko žibintai gali būti sumontuoti tik gale.
Jei keliauti tampa ypač sudėtinga ir vairuotojas nusprendžia sustoti, reikėtų prisiminti, kad draudžiama tai daryti šalikelėse, nes kiti vairuotojai sustojusio automobilio gali nepastebėti arba pastebėti per vėlai. Nusprendus sustoti, reikėtų nusukti nuo kelio ir tai padaryti saugioje vietoje, kur automobilis niekam netrukdys.
Nukritę medžių lapai – dar vienas pavojus
Šlapi medžių lapai yra labai slidūs, todėl staigiai stabdydamas ar manevruodamas vairuotojas gali prarasti automobilio kontrolę. Tokiuose ruožuose svarbu laikytis nustatyto leistino greičio bei vengti staigių manevrų, ypač lyjant lietui.
Sugedus automobiliui
Pasak vairuotojams skirtos mobiliosios programėlės „carOne“ verslo operacijų direktorės Gabijos Gertienės, sugedus automobiliui nebūtina pulti pačiam jo tvarkyti, nes pro šalį skriejantys vairuotojai rūke gali paprasčiausiai jūsų nepastebėti. Vairuotojams skirtoje „carOne“ aplikacijoje galima įsigyti pagalbos kelyje abonementą ir išsikviesti techninę pagalbą. Ši tarnyba padės pasirūpinti automobiliu pritrūkus degalų, prakiurus padangai ar įvykus rimtesniam gedimui.
Pagal carvertical.com ir „Lietuvos draudimo“ inf.