Saugokime bites – tiek namines, tiek laukines

Nuotraukoje – tamsioji medunešė bitė.
Pasaulinė bičių diena minima gegužės 20-ąją. Šią dieną paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja. Siekiama atkreipti visuomenes dėmesį į bitinių vabzdžių svarbą tiek gamtai, tiek žmonijai. Bitės apdulkina apie 75 proc. pasaulio žydinčių augalų, įskaitant daugelį vaisių, daržovių ir kitų. Be bičių ženkliai sumažėtų biologinė įvairovė.
Daugelis pažįsta medunešes bites (Apis mellifera), bet gamtoje egzistuoja daugybė laukinių bičių rūšių. Tai vienišės (solitarinės) bitės (pvz., Osmia, Megachile). Jos taip pat labai svarbios apdulkinimui, nors medaus negamina.
Laukinės bitės nesudaro šeimų. Šios bitės yra taikios ir dažnai net neturi geluonies. Solitarinių bičių patelė pati viena rūpinasi savo palikuoniais. Šių bičių gyvenimo ciklas trunka apie metus. Pavasarį pirmiausia išsirita patinai, vėliau pasirodžius patelėms ir pasibaigus poravimuisi, patinai gana greitai miršta. Toks gyvenimas – gamta nesaugo tų, kas savo darbą jau atliko. Motinėlės įrengia lizdą ir parūpina lervoms maisto. Lizdus bitės įruošia žemėje išraustuose urveliuose, augalų stiebuose, sienų kiaurymėse, po akmenimis.
Medunešės bitės yra vienos svarbiausių vabzdžių mūsų ekosistemose. Bitės gamina medų, vašką, propolį, bičių pienelį ir bičių duonelę – viskas naudojama maistui, medicinoje ir kosmetikoje. Medunešių bičių šeimose būna motinėlė, darbininkės ir tranai. Vasarą dirbanti bitė darbininkė gyvena gana trumpai – apie mėnesį, tačiau žiemojančios bitės šeimoje gyvena iki pavasario. Motinėlė gyvena keletą metų.
🐝 Faktai apie naminių bičių šeimą:
- Motinėlė (kai kuriose šalyse vadinama karaliene) – tik viena avilyje, ji deda iki 2 000 kiaušinėlių per dieną, tai daugiau nei jos kūno svoris!
- Darbštuolės – moteriškosios bitės dirba viską: gamina korius, maitina lervas, valo avilį, renka nektarą ir saugo įėjimą.
- Tranai – vyriškos lyties bitės, kurių pagrindinė funkcija – apvaisinti motinėlę. Rudenį jie išvejami iš avilio, nes tampa nebereikalingi.
- Bitės bendrauja šokiais – vadinamuoju „vabzdžių šokiu“, kuris nurodo kitoms nektaro šaltinio kryptį ir atstumą.
- Vienoje bičių šeimoje gali būti nuo 20 000 iki 80 000 bičių, priklausomai nuo sezono.
Pastaruoju metu siekiama išsaugoti mūsų kraštui būdingą tamsiosios vakarinės medunešės bitės (Apis mellifera mellifera) populiaciją. Ši bitė gyvena tik gamtoje (uoksuose ar drevėse). Ji įtraukta į Lietuvos raudonąją knygą. Išlikusi vietinės tamsiosios medunešės bitės populiacija yra vertinga savo gebėjimu prisitaikyti prie Lietuvos gamtinių sąlygų, todėl šio genetinio ištekliaus išsaugojimas yra labai svarbu.
Bitiniai – labai sena gyvūnų grupė. Laikoma, kad pirmosios bitės išsivystė maždaug prieš 80 mln. metų, o medunešės bitės ‒ prieš 15 mln. metų. Pasaulyje yra žinoma apie 35 000 bitinių vabzdžių rūšių, o Lietuvoje apie 350 rūšių.
🍯 Faktai apie medaus gamybą:
- Bitė per savo gyvenimą (apie 5–6 savaites vasarą) pagamina vos 1/12 arbatinio šaukštelio medaus.
- Norint pagaminti 0,5 kg medaus, bitės turi aplankyti apie 2 milijonus žiedų ir nuskristi apie 150 000 km – tai daugiau nei 3 kartus aplink Žemę!
- Medus niekada negenda – Egipto piramidėse rastas medus buvo dar tinkamas vartoti po kelių tūkstančių metų.
- Bitės surinktą nektarą apvirškina skrandyje ir perduoda kitai bitei, kol jis nusėda koriuose – taip nektaras tampa medumi.
Panaudota Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos inf.