Rusnėje paminėti Marijos Gimbutienės metai
2021 metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Marijos Gimbutienės metais. Paminėti iškilios mokslininkės šimtmetį į Rusnės kultūros namus rinkosi rusniškiai, svečiai, koncertavo Salos etnokultūros ir informacijos centro folkloro ansamblis „Sklada“, skambėjo dainos ir sakmės, vyko vilnos vėlimo edukacijos užsiėmimas.
Renginį „Etninė simbolika ir harmoningas gyvenimas su gamta lietuvių liaudies mene“ pradėjo Salos etnokultūros ir informacijos centro vadybininkė Dalia Kubilienė įžanginiu žodžiu apie mokslininkės Marijos Gimbutienės nuopelnus Lietuvos ir pasaulio etninei kultūrai.
Poetas Vytautas Skripka yra sakęs:
Man Gimbutienės knygą apie baltus
Užmigusiam po galva tu padėk.
Ten renkas mirę mūsų žemių kalbos
Ir prūsų vėlės šnekas su žvaigždėm…
Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Rusnės filialo bibliotekininkas Algis Čėsna pristatė virtualią parodą apie mokslininkės gyvenimą. Pirmoji skaidrė skelbė „Marija Gimbutienė (1921-2021 – iškiliausia, pasaulinį pripažinimą pelniusi lietuvė mokslininkė, sukūrusi mokslo sritį ir atradusi bei aprašiusi iki tol neištirtą senosios Europos civilizaciją“). „Didžiąją savo gyvenimo dalį praleidusi užsienyje, M. Gimbutienė niekada nebuvo nutolusi nuo savo šaknų, nuo gimtosios Lietuvos, „tapusi pasaulyje viena įtakingiausių archeologių, savo tyrimuose sujungusia archeologiją, lingvistiką, etnologiją ir religijotyrą į bendrą discipliną – archeomitologiją, gerokai pakeitusią Europos priešistorijos sampratą“, – kalbėjo Algis Čėsna.
Rusniškė tautodailininkė Violeta Benetienė papasakojo apie baltų ornamentikos simboliką lietuvių liaudies mene, iliustracijoms pasiremdama savo iš vilnos veltais paveikslais, demonstruojamais parodoje.
Vėliau V. Benetienė visus susirinkusius pakvietė į vilnos vėlimo edukacijos užsiėmimą „Nusivelkim keturkampę, penkiakampę apsaugą nuo laumių…“. Ilgai prašyti nereikėjo. Greitai rankose puikavosi įvairiaspalviai vilnos pluošteliai, adatos ir prasidėjo vėlimo užsiėmimas. Mokytojos padedami nusivėlėme mažyčius rutuliukus, papuošdami juos norimais apsaugos nuo laumių ženklais. Supratome, kad šis darbas reikalauja atidumo ir kruopštumo.
Renginyje skambėjo liaudies dainos, atliekamos folkloro ansamblio „Sklada“ (vadovė Dalia Kubilienė). Pasiklausėme ansambliečių skaitomų sakmių apie laumes.
Pasidžiaugėme dalyvavę renginyje, kuriame plačiau susipažinome su mokslininkės Marijos Gimbutienės gyvenimu ir moksline veikla, jos nuopelnais, dalyvavę puikiame edukaciniame užsiėmime bei pasiklausę liaudies dainų. Pasivaišinome gardžiu šakočiu, kurį dovanojo Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Serva, dėkodama renginio organizatorėms ir dalyviams.
Birutė Morkevičienė