Rusnėje paminėti Marijos Gimbutienės metai

2021 metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Marijos Gimbutienės metais. Paminėti iškilios mokslininkės šimtmetį į Rusnės kultūros namus rinkosi rusniškiai, svečiai, koncertavo Salos etnokultūros ir informacijos centro folkloro ansamblis „Sklada“, skambėjo dainos ir sakmės, vyko vilnos vėlimo edukacijos užsiėmimas.

Renginį „Etninė simbolika ir harmoningas gyvenimas su gamta lietuvių liaudies mene“ pradėjo Salos etnokultūros ir informacijos centro vadybininkė Dalia Kubilienė įžanginiu žodžiu apie mokslininkės Marijos Gimbutienės nuopelnus Lietuvos ir pasaulio etninei kultūrai.

Poetas Vytautas Skripka yra sakęs:

Man Gimbutienės knygą apie baltus

Užmigusiam po galva tu padėk.

Ten renkas mirę mūsų žemių kalbos

Ir prūsų vėlės šnekas su žvaigždėm…

 

Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Rusnės filialo bibliotekininkas Algis Čėsna pristatė virtualią parodą apie mokslininkės gyvenimą. Pirmoji skaidrė skelbė „Marija Gimbutienė (1921-2021 – iškiliausia, pasaulinį pripažinimą pelniusi lietuvė mokslininkė, sukūrusi mokslo sritį ir atradusi bei aprašiusi iki tol neištirtą  senosios Europos civilizaciją“). „Didžiąją savo gyvenimo dalį praleidusi užsienyje, M. Gimbutienė niekada nebuvo nutolusi nuo savo šaknų, nuo gimtosios Lietuvos, „tapusi pasaulyje viena įtakingiausių archeologių, savo tyrimuose sujungusia archeologiją, lingvistiką, etnologiją ir religijotyrą į bendrą discipliną – archeomitologiją, gerokai pakeitusią Europos priešistorijos sampratą“, – kalbėjo Algis Čėsna.

Rusniškė tautodailininkė Violeta Benetienė papasakojo apie baltų ornamentikos simboliką lietuvių liaudies mene, iliustracijoms pasiremdama savo iš vilnos veltais paveikslais, demonstruojamais parodoje.

Vėliau V. Benetienė visus susirinkusius pakvietė į vilnos vėlimo edukacijos užsiėmimą „Nusivelkim keturkampę, penkiakampę apsaugą nuo laumių…“. Ilgai prašyti nereikėjo. Greitai rankose puikavosi įvairiaspalviai vilnos pluošteliai, adatos ir prasidėjo vėlimo užsiėmimas. Mokytojos padedami nusivėlėme mažyčius rutuliukus, papuošdami juos norimais apsaugos nuo laumių ženklais. Supratome, kad šis darbas reikalauja atidumo ir kruopštumo.

Renginyje skambėjo liaudies dainos, atliekamos folkloro ansamblio „Sklada“ (vadovė Dalia Kubilienė). Pasiklausėme ansambliečių skaitomų sakmių apie laumes.

Pasidžiaugėme dalyvavę renginyje, kuriame plačiau susipažinome su mokslininkės Marijos Gimbutienės gyvenimu ir moksline veikla, jos nuopelnais, dalyvavę puikiame edukaciniame užsiėmime bei pasiklausę liaudies dainų. Pasivaišinome gardžiu šakočiu, kurį dovanojo Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Serva, dėkodama renginio organizatorėms ir dalyviams.

Birutė Morkevičienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kelionė po brolių Grimų pasakų karalystę

Sparčiais žingsneliais į Vydūno viešąją biblioteką sausio 23 d. atstriksėjo Pagėgių lopšelio-darželio „Zuikučių“ grupės auklėtiniai su mokytoja Aurelija Preimoniene ir mokytojos padėjėjomis Daiva Aleškevičiūte bei Gabriele Stunguryte. Tądien čia vyko literatūrinė skaitymo skatinimo edukacija „Stebuklų šalies paslaptys: atrask brolių Grimų pasaulį!“, skirta vieno iš brolių Grimų, vokiečių pasakų rinkėjo ir tyrėjo, bibliotekininko, kalbininko Jakobo Grimo 240-osioms gimimo metinėms paminėti. Vaikučiai įdėmiai klausėsi pasakojimo apie brolius Grimus, sužinojo, kad jie buvo garsūs vokiečių kalbininkai ir tautosakininkai, kurie labai mėgo rinkti bei

Kviečia drauge kurti agrosektoriaus proveržį parodoje „Ką pasėsi… 2025“

Kovo 27–29 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyksiančioje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi… 2025“ susijungia naujausios technologijos, tradicijos ir šiuolaikiškas požiūris į žemės ūkį. Didžiausias Baltijos šalyse tokio pobūdžio renginys – puiki erdvė įmonėms ir organizacijoms pristatyti vystomą veiklą, inovacijas, užmegzti ir plėtoti bendradarbiavimo tinklą. Parodoje – ilgametės tradicijos ir atviras žvilgsnis į ateitį  Pasakodama apie VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro (VSPC) jau 29-ąjį kartą organizuojamą tarptautinę parodą „Ką pasėsi… 2025“, direktorė Rita Petlickaitė

Draudikai praneša, kad daugėja išmaniųjų įrenginių nuostolių

Tobulėjant technologijoms ir augant išmaniųjų įrenginių skvarbai, ekspertai akcentuoja – didėja ir skaitmeninių įrenginių patiriama žala. Gyventojai naudoja vis brangesnius išmaniuosius įrenginius, kuriuos praradus ar netikėtai sugadinus vidutinė žala siekia apie 460 eurų, tai yra 17 proc. daugiau nei ankstesniais metais. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, bendra išmaniųjų įrenginių žalų suma 2024 m. perkopė 1,3 mln. eurų sumą. „Lietuvos draudimo“ klientų aptarnavimo centro vadovas Mantas Norkus pastebi, kad dažniausiai išmanieji įrenginiai nukenčia nuo vandens, drėgmės, karštų paviršių ir ugnies. Kartais pakenkia

Vairavo neblaivus

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone ir Pagėgių savivaldybėje. Sausio 23 d. rytą namuose Kentrių k., Pagėgių sav., rastas vyro, gim. 1955 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Sausio 24 d. naktį K. Kalinausko g., Šilutėje, sustabdytas automobilis ,,Audi“, kurį vairavo neblaivus (2,46 prom.) vyras, gim. 1983 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Sausio 22-os vėlų vakarą namuose Žemaičių Naumiestyje neblaivi (2,28 prom.) moteris, gim. 1999 m., grasino peiliu, blaiviam vyrui, gim. 1993 m.

Taip pat skaitykite