PUSVALANDŽIO TAISYKLĖ gali apsaugoti nuo sukčių pinklių

Šilutės rajone į policiją nuolat kreipiasi nuo įvairių sukčių nukentėję asmenys. Galbūt šie patarimai padidins žmonių budrumą.

Palyginus su 2021 metais, SEB banko užfiksuotų bandymų išvilioti pinigus iš klientų skaičius pernai padidėjo 2,3 karto. Dažniausiai pernai buvo bandoma išvilioti prisijungimo prie interneto banko duomenis (phishing).sukčiai

„Norėdami išvilioti pinigus iš gyventojų, nusikaltėliai pernai dažniausiai siuntinėjo SMS žinutes su fiktyviomis banko ar kitų institucijų ir įmonių nuorodomis. Tokiomis žinutėmis gavėjai paprastai buvo raginami įvesti tik jiems žinomus atpažinimo ir saugumo duomenis, pavyzdžiui, prisijungimo prie interneto banko kodus. Tokiais būdais sukčių padaryti nuostoliai banko klientams pernai viršijo 1,6 milijono eurų“, – komentuoja Vilija Nausėdaitė, SEB banko valdybos narė, Stebėsenos ir prevencijos tarnybos vadovė.

Pusvalandžio taisyklė

Pasak jos, šiam ir daugeliui kitų sukčiavimo būdų būdingas panašumas: spaudimas ar raginimas kuo skubiau atlikti kokį nors veiksmą. Išvengti sukčių pinklių galėtų padėti paprastos taisyklės laikymasis.

„Visais atvejais, kai tik sulaukiate kokio nors netikėto prašymo, raginimo ar reikalavimo atskleisti savo asmeninius ar prisijungimo prie interneto banko duomenis, siūlome paprastą dalyką – nesiimti jokių veiksmų iš karto ir sąmoningai palaukti bent pusvalandį. Ta pati taisyklė galioja ir sulaukus skambučio iš bet kokio nežinomo telefono numerio: jeigu jau atsiliepėte, visais atvejais atsakykite, kad šiuo metu negalite kalbėti. Jei reikia, būkite nemandagūs ir tiesiog baikite pokalbį. Atsiminkite – kuo didesnį spaudimą patiriate ką nors daryti, tuo labiau verta stengtis nedaryti nieko ir laimėti laiko“, – pažymi V. Nausėdaitė.

SEB banko Stebėsenos ir prevencijos tarnybos vadovė teigia, kad tokios pertraukos daugeliu atvejų visiškai pakaktų, kad būtų galima atidžiai ir kritiškai įvertinti padėtį bei gautą informaciją ar prašymą. Per tą laiką gali būti pravartu susisiekti su institucija, kurios vardu buvo kreiptasi sukčiaujant (banku, policija ar kt.) ir pasitikrinti, ar iš tiesų ta institucija tokį kreipimąsi, žinutę ar elektroninį laiką išsiuntė. Suprantama, kreiptis reikėtų telefonu, nurodytu tik oficialioje tos įstaigos ar organizacijos interneto svetainėje.

Ragina būti skeptiškiems ir budriems

Įprotis visada stabtelėti prieš vykdant bet kokio nepažįstamo asmens ar organizacijos prašymą gali padėti neįkliūti ir į kitas sukčių dažnai taikomas pinkles – sukčiavimą apsimetant galimais gyventojų parduodamų prekių pirkėjais.

„Praėjusiais metais daugėjo sukčiavimo atvejų, kai prekes internetu parduodančių žmonių buvo prašoma užsakyti kurjerio paslaugą atsiunčiant nuorodą į suklastotą siuntų tarnybos puslapį ar tiesiog atskleisti savo mokėjimo kortelės duomenis. Paprasčiausiai stabtelint ir padarant pertrauką prieš atliekant bet kokį tolesnį veiksmą galima išvengti skaudžių atvejų, kai gyventojai patiki sukčių pasakomis, esą įvedę kortelės duomenis jie padarysią paslaugą galimam pirkėjui, nes šis patogiai gausiąs savo prekę prie pat namų durų. Iš tiesų toks „pirkėjas“ patogiai gauna tik savo aukos pinigus“, – pabrėžia SEB banko Stebėsenos ir prevencijos tarnybos vadovė.

A. Nausėdaitė atkreipia dėmesį, kad praėjusiais metais daugėjo ir tokių sukčiavimo atvejų, kai gyventojų pinigai būdavo išviliojami kviečiant pasinaudoti įspūdingais investavimo pasiūlymais. Sukčių siūloma pasakiška grąža susigundę gyventojai pernai prarado 1,2 mln. eurų.

Nuo finansinių nusikaltėlių nukenčia ir įmonės. Nors prieš jas pernai įvykdytų išpuolių skaičius nebuvo didelis, bet padaryta žala viršijo 1 mln. eurų. Į bendrovių pinigus dažniausiai buvo kėsinamasi taikant vadinamąjį mokėjimo nukreipimą, kai nusikaltėliai įsilaužia į įmonės elektroninio pašto sistemą, perima susirašinėjimą su tiekėjais ir pakeičia sąskaitų, į kurias turėtų būti pervedami pinigai, numerius.

„Šuo atveju geriausia apsaugos priemonė yra atidumas ir budrumas. Įmonių atstovams svarbu visais atvejais atkreipti dėmesį į netikėtai pasikeitusius duomenis, tokius kaip tiekėjo sąskaitos numeris, pavadinimas ar mokėtina suma. Be to, įmonėms siūlome skirti kuo daugiau dėmesio savo informacinių technologijų apsaugai, darbuotojų švietimui, reguliarioms pratyboms ir sistemoms tikrinti“, – kalba V. Nausėdaitė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kibernetinis saugumas: kaip atpažinti programišius ir apsaugoti savo nuosavybę?

saugumas

Visame pasaulyje spalį minimo kibernetinio saugumo mėnesio proga, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) specialistai atkreipia gyventojų dėmesį į keletą šiuo metu populiarių programišių taktikų ir ragina gyventojus būti budriais. Skambina pažįstamas telefono numeris? Tai dar nieko nereiškia Dalis gyventojų vasaros pabaigoje jau galėjo susidurti su „Google“ darbuotojais apsimetančiais sukčiais. Jie dažniausiai skambino iš lietuviško numerio, kalbėjo rusiškai ir, įvairiais būdais gąsdindami bei skubindami, bandė išvilioti gyventojų asmeninius duomenis. Tam, kad skambutis nesukeltų įtarimo, programišiai naudoja mobiliojo numerio klastojimo (angl. „spoofing“)

Kaip pritaikyti minimalistinį kiemo dizainą lietuviškam klimatui?

Minimalistinis stilius vis labiau populiarėja ne tik interjero, bet ir kiemo dizaino srityje. Šis stilius žavi savo paprastumu, švarumu, tvarka bei funkcionalumu. Tačiau Lietuvoje, kur klimatas yra permainingas, o sezonų kaita kelia specifinius reikalavimus, kuriant minimalistinį kiemą, reikia atsižvelgti į tam tikras sąlygas. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip minimalistinis kiemo aplinkos dizainas gali būti pritaikytas lietuviškam klimatui, kad jis būtų ne tik estetiškas, bet ir praktiškas visais metų laikais. Kas yra minimalistinis kiemo dizainas? Minimalistinis stilius pasižymi paprastumu ir aiškumu, vengiant

Metaliniai laiptai: nuo idėjos aptarimo iki montavimo proceso

Metaliniai laiptai – konstrukcinis elementas, įvairios paskirties patalpose (gyvenamieji namai, biurai, komerciniai ir pramoniniai pastatai ir kita) atliekantys ne tik tiesioginę savo funkciją (tai yra užtikrinantys saugų, patogų užlipimą ir nulipimą), bet ir suteikiantis joms estetiškumo. O įgyvendinus tinkamą dizaino idėją – ir išskirtinumo.   Nepriklausomai nuo to, kaip atrodo ir prie kokio patalpos interjero ar eksterjero yra derinami laiptai, procesas  nuo pastarųjų idėjos iki montavimo – ilgas, sudėtingas, reikalaujantis tiek kūrybiškumo, tiek techninių įgūdžių – savybių, kurias, savaime suprantama, turi

Darbas Norvegijoje nemokantiems kalbos: kodėl verta bendrauti su įdarbinimo agentūromis?

Užsienio kalbų mokėjimas atveria įvairias profesines galimybes net ir gyvenant Lietuvoje, kurioje, atrodytų, turėtų pakakti ir gimtosios kalbos žinių. Tad anglų kalba ar vietinė tos šalies, į kurią vykstama, kalba – neabejotinai svarbus privalumas, kalbant apie darbą užsienyje. Žinoma, toli gražu ne kiekvienas žmogus, dėl įvairių aplinkybių, gali pasigirti mokantis vieną ar kitą kalbą. Atrodytų, jog tokioje situacijoje užsienio darbo rinkos durys yra užvertos arba gauti darbo vietą prilygsta loterijai. Tiesa, tarpininkavimo įdarbinant paslaugas teikiančios įmonės, žinančios realią situaciją, svetur darbo ieškančius,

Taip pat skaitykite