Prisiminta keturiasdešimt Martyno Jankaus muziejaus veiklos metų

Kas nepamena praėjusio šimtmečio devintojo dešimtmečio, tam net sunku įsivaizduoti, kad tais laikais įsteigti muziejų – ir dar kur nors atokiame kaime – sumanymas buvo tarsi iš fantastikos srities…

Šįkart kalba sukasi apie 40 metų veiklos sukaktį šeštadienį paminėjusį Martyno Jankaus muziejų Bitėnuose. Šia iškilminga proga publikai pristatytoje profesoriaus Domo Kauno beveik 900 puslapių apimties monografijoje „MARTYNAS JANKUS tautos vienytojas ir lietuvių spaudos kūrėjas“ randame tokias eilutes: „Porą senų suolų surado mokytojai (Bitėnų mokyklos – red. pastaba) Birutė ir Kazimieras Žemguliai. Ekspoziciją mokykloje įrengė 1981 m. gegužės 23 d. į Bitėnus nuvykę Martyno Mažvydo knygos mėgėjų klubo nariai ir Mažeikos (Šilutės kultūros sk. vedėjas – red. pastaba) atsiųsti talkininkai, atidarymas įvyko gegužės 24 d.“

Pirmoji M. Jankaus muziejaus globotoja Birutė Žemgulienė ir dabartinė muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė.

Monografijos autorius rašo, o kai kas gal dar ir prisimena, kad į atidarymą susirinko neįtikėtinai daug žmonių – net keli šimtai. O kai LKP oficiozas „Tiesa“ paskelbė žinutę „Muziejus Bitėnų kaime“, kilo nemenkas šaršalas – juk tuomet tokiam muziejui steigti reikėjo LKP Centro komiteto leidimo!..

Toliau monografijos autorius rašo: „Kadangi ekspozicijos atidarymo juostelę perkirpo LKP Šilutės rajono komiteto sekretorius, buvo pradėtas partinis tyrimas. Jis per toli nenuėjo: rastas ne muziejus, bet, kaip konstatuota, tik mokyklinė kraštotyros ekspozicija, kuri nedrausta. Vilnius nurimo“.

Visą šią muziejaus steigimo istoriją puikiai pamena pirmoji jo saugotoja bitėniškė Birutė Žemgulienė, kuri apie muziejaus pradžią  trumpai ir papasakojo susirinkusiems į muziejaus 40-mečio iškilmes. Muziejaus kelias, beje, kaip ir paties Martyno Jankaus gyvenimas nebuvo rožėmis klotas, bet apie tai – kitose mūsų publikacijose.

Šeštadienį vėl susirinkta į Sueigą pas Martyną Jankų. Panašios vykdavusios ir garsiajam leidėjui gyvam esant, jos kasmet rengiamos ir muziejumi tapusioje Jankų sodyboje.

 

Nuo pat 2003 metų naujais kūriniais papildomas unikalus šalyje Mažosios Lietuvos paveikslų sodas – paveikslų galerija po atviru dangumi. Tas meno kūrėjų darbų ir natūralios gamtos žalumos sąskambis ištisus metus sulaukia lankytojų iš visos Lietuvos ir pasaulio.

Šįkart galeriją po atviru dangumi vėl papildė nauji menininkų darbai. Kai kurios iš jų labai tiko išplėstos sodybos teritorijos erdvėse.

Muziejaus kolektyvą, vadovaujamą Liudvikos Burzdžiuvienės, pasveikino ir jam padėkojo Pagėgių savivaldybės vadovai,  iš LR Seimo atvykusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė, kultūros darbuotojai, kiti.

Minėtąją Domo Kauno monografiją „MARTYNAS JANKUS tautos vienytojas ir lietuvių spaudos kūrėjas“ susirinkusiems pristatė recenzentės prof. dr. Roma Bončkutė, doc. dr. Silva Pocytė ir pats monografijos autorius prof. D. Kaunas. Pasak autoriaus, šioje knygoje dvi istorijos: Jankaus ir Mažosios Lietuvos.

 

Petro Skutulo tekstas ir nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kelionė po brolių Grimų pasakų karalystę

Sparčiais žingsneliais į Vydūno viešąją biblioteką sausio 23 d. atstriksėjo Pagėgių lopšelio-darželio „Zuikučių“ grupės auklėtiniai su mokytoja Aurelija Preimoniene ir mokytojos padėjėjomis Daiva Aleškevičiūte bei Gabriele Stunguryte. Tądien čia vyko literatūrinė skaitymo skatinimo edukacija „Stebuklų šalies paslaptys: atrask brolių Grimų pasaulį!“, skirta vieno iš brolių Grimų, vokiečių pasakų rinkėjo ir tyrėjo, bibliotekininko, kalbininko Jakobo Grimo 240-osioms gimimo metinėms paminėti. Vaikučiai įdėmiai klausėsi pasakojimo apie brolius Grimus, sužinojo, kad jie buvo garsūs vokiečių kalbininkai ir tautosakininkai, kurie labai mėgo rinkti bei

Kviečia drauge kurti agrosektoriaus proveržį parodoje „Ką pasėsi… 2025“

Kovo 27–29 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyksiančioje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi… 2025“ susijungia naujausios technologijos, tradicijos ir šiuolaikiškas požiūris į žemės ūkį. Didžiausias Baltijos šalyse tokio pobūdžio renginys – puiki erdvė įmonėms ir organizacijoms pristatyti vystomą veiklą, inovacijas, užmegzti ir plėtoti bendradarbiavimo tinklą. Parodoje – ilgametės tradicijos ir atviras žvilgsnis į ateitį  Pasakodama apie VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro (VSPC) jau 29-ąjį kartą organizuojamą tarptautinę parodą „Ką pasėsi… 2025“, direktorė Rita Petlickaitė

Draudikai praneša, kad daugėja išmaniųjų įrenginių nuostolių

Tobulėjant technologijoms ir augant išmaniųjų įrenginių skvarbai, ekspertai akcentuoja – didėja ir skaitmeninių įrenginių patiriama žala. Gyventojai naudoja vis brangesnius išmaniuosius įrenginius, kuriuos praradus ar netikėtai sugadinus vidutinė žala siekia apie 460 eurų, tai yra 17 proc. daugiau nei ankstesniais metais. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, bendra išmaniųjų įrenginių žalų suma 2024 m. perkopė 1,3 mln. eurų sumą. „Lietuvos draudimo“ klientų aptarnavimo centro vadovas Mantas Norkus pastebi, kad dažniausiai išmanieji įrenginiai nukenčia nuo vandens, drėgmės, karštų paviršių ir ugnies. Kartais pakenkia

Vairavo neblaivus

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone ir Pagėgių savivaldybėje. Sausio 23 d. rytą namuose Kentrių k., Pagėgių sav., rastas vyro, gim. 1955 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Sausio 24 d. naktį K. Kalinausko g., Šilutėje, sustabdytas automobilis ,,Audi“, kurį vairavo neblaivus (2,46 prom.) vyras, gim. 1983 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Sausio 22-os vėlų vakarą namuose Žemaičių Naumiestyje neblaivi (2,28 prom.) moteris, gim. 1999 m., grasino peiliu, blaiviam vyrui, gim. 1993 m.

Taip pat skaitykite