Prezidento veto: negalime išbalansuoti nacionalinės sveikatos sistemos

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda grąžino Seimui pakartotinai svarstyti Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo 8 ir 49 straipsnių pakeitimo įstatymą, siūlydamas Seimui įstatymą laikyti nepriimtu.

Šis sprendimas priimtas kruopščiai išanalizavus įstatymo projektą ir nustačius, kad siūlomos teisės akto nuostatos kelia reikšmingų rizikų Lietuvos sveikatos sistemai ir gali neigiamai paveikti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą.

„Šis įstatymas, mano nuomone, sukeltų reikšmingų rizikų visai sveikatos sistemai ir apribotų pacientų galimybę gauti būtinas paslaugas. Negalime leisti, kad dėl paskubomis kadenciją baigusio Seimo priimto sprendimo mūsų ir taip didelius iššūkius patirianti sveikatos sistema patirtų neigiamų pasekmių, kad nukentėtų mūsų piliečių sveikata“, – sako Prezidentas.

Šiuo metu esminė valstybės laiduojamų (nemokamų) asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) įstaigose sąlyga yra tik LNSS įstaigų gydytojų išduodami siuntimai (jei jie būtini). LNSS priklauso tik tos įmonės bei įstaigos, kurios įstatymų nustatyta tvarka yra sudariusios sutartis su Valstybine ligonių kasa ar teritorinėmis ligonių kasomis ar kitais LNSS veiklos užsakovais, – šių sutarčių galiojimo laikotarpiu. Tuo tarpu Seimui grąžinamame įstatyme įrašyta nuostata, kad siuntimus gali išduoti ne tik LNSS įstaigų gydytojai, bet ir privačių nacionalinei sveikatos sistemai nepriklausančių įstaigų gydytojai.

Šalies vadovas pabrėžia, kad nekontroliuojamas ne LNSS įstaigose išduotų siuntimų antrinei ir tretinei sveikatos priežiūros paslaugai gauti kiekis, labai tikėtina, išbalansuotų pačią LNSS sistemą, ypač sveikatos sistemos išteklių planavimą ir teisingą paskirstymą, sutrikdytų valstybės laiduojamų (nemokamų) asmens sveikatos priežiūros paslaugų gavimą, padidintų sveikatos nelygybę.

Prezidentas pažymi, kad ypač svarbus šio įstatymo grąžinimo Seimui motyvas yra tai, jog priėmęs naują teisinį reguliavimą Seimas nepriėmė jokių naujo reguliavimo įgyvendinimo kontrolės mechanizmų. Neapkankama kontrolė gali sudaryti sąlygas piktnaudžiavimui ir korupcijai, ypač neatlikus šio įstatymo projekto antikorupcinio vertinimo.

Šalies vadovas atkreipia dėmesį į tai, kad priimant šį įstatymą nebuvo pateikti jokie ekonominiai skaičiavimai ar prognozės. Svarstymų metu Seimas nesikreipė į Vyriausybę išvados dėl siūlomo teisinio reguliavimo pokyčių. Taigi, įstatymas priimtas be valstybės vykdomosios valdžios oficialios nuomonės ir pozicijos. Todėl lieka neaišku, ar sveikatos sistemos antrinio ir tretinio lygio sveikatos priežiūros įstaigos yra pasiruošusios pokyčiams priimant neprognozuojamus pacientų srautus. Tuo tarpu šio įstatymo įsigaliojimas numatomas jau po penkių savaičių (2025 m. sausio 1 d.). Toks terminas vertintinas kaip neproporcingai trumpas, palyginti su tikėtinu numatomo naujo teisinio reguliavimo poveikiu LNSS ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetams.

Prezidento komunikacijos grupės inf.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kaip vasarą saugotis parazitinių ligų?

Vasara – ne tik atostogų metas, bet ir palankus laikotarpis kirmėlinėms ligoms plisti. Žemės ūkio darbai, dažnas buvimas gamtoje, neplautos uogos ar daržovės – visa tai gali tapti askaridozės, echinokokozės, toksokarozės ar kitų parazitinių ligų priežastimi. Dažniausiai šiomis ligomis užsikrečia ir serga ikimokyklinio bei jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikai, taip pat vyresni nei 65 metų asmenys. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai primena, kaip apsisaugoti ir išvengti vienos dažniausių parazitinių ligų – askaridozės. Kaip užsikrečiama? Ligą sukelia

Iniciatyvų konkurso nugalėtojai Šilutėje ir Lumpėnuose

„Maxima LT“ paskelbė 15 bendruomenių, kurios šiais metais gavo „Mes – bendruomenė“ 2025 m. finansavimą. Paskelbtame konkūro nugalėtojų sąraše ir viena bendruomenė iš Šilutės, viena – iš Pagėgių savivaldybės. „Maxima LT“ iniciatyvų konkursas „Mes – bendruomenė“ – tai socialinis projektas, kuris šiemet skelbiamas 11-tą kartą. Šia iniciatyva siekiama prisidėti prie visos Lietuvos bendruomenių vaikų prasmingo laisvalaikio po pamokų. Pavyzdžiui, vystant kokybiškas edukacijas, veiklų ir pramogų erdves, didinant neformalaus mokymosi ir užimtumo galimybes, plėtojant edukacijos, kultūros ar sporto infrastruktūrą. Prisidėdama prie

Į Vilkyčius grįžta tarptautinės ralio kroso varžybos: laukiama keturių šalių atstovų

Jau birželio 29-ą dieną Vilkyčių automobilių sporto komplekse vyks Baltijos šalių bei Latvijos ir Lietuvos ralio kroso čempionatų etapai. Neabejojama, kad varžybos bus dramatiškos, kadangi organizatoriai čia tikisi sulaukti beveik šimto dalyvių iš mažiausiai keturių šalių. Vos prieš dvi savaites Vilkyčių automobilių sporto komplekse įvyko Lietuvos automobilių kroso čempionato etapo lenktynės. Birželio 29-ą dieną automobilių sporto aistruoliai kviečiami stebėti ralio kroso batalijas. Čia bus surengti net dviejų čempionatų etapai. Į Šilutės rajone įsikūrusį Vilkyčių automobilių sporto kompleksą atvyksta tiek Baltijos

Miškas – ne trasa. Valstybinių miškų urėdija primena lankymosi miške taisykles

Įsibėgėjant aktyviam laisvalaikio gamtoje sezonui, Valstybinių miškų urėdija ragina elgtis atsakingai. Keturračiais ir kitomis motorinėmis transporto priemonėmis miške leidžiama važiuoti tik keliais. Griežtai draudžiama važiuoti kvartalinėmis linijomis, proskynomis, elektros linijų trasomis, raistais, priešgaisrinėmis juostomis, miško paklote ar pažintiniais takais. Miško keliai skirti visiems lankytojams, todėl svarbu gerbti aplinką ir kitus poilsiautojus. Važinėjimas bekele gali padaryti ilgalaikę žalą miško ekosistemoms – pažeisti dirvožemį, sunaikinti augaliją, trikdyti laukinius gyvūnus. Pramogas miškuose dažnai mėgsta pasirinkti keturračių entuziastai. Šių motorinių transporto priemonių vairuotojų ypač

Taip pat skaitykite