Prekyba „live“ transliacijų metu ir vartotojo teisės

Atokiau nuo didžiųjų prekybos centrų gyvenanti Vilma mėgsta pirkti internetu ir pastaruoju metu dažnai prisijungia prie socialiniuose tinkluose veikiančių parduotuvių live transliacijų. Merginos nuomone, tokiu būdu pirkti smagu. Pardavėjos išmoningai demonstruoja prekes, veiksmas vyksta greitai, kainos geros, tačiau… Informacijos apie prekę pateikiama mažai, pirkimo dokumentų negauni, tad jei prekė neatitinka lūkesčių, lieka kaltinti tik save.

Ar tikrai socialiniuose tinkluose perkantis asmuo neturi jokių teisių?

Vartotojų aljanso tarybos narė Evelina Gruzdienė, vadovaujanti projektui „Vartotojams draugiška prekyba internetu“, primena, kad socialiniuose tinkluose prekes parduodantys verslininkai privalo laikytis tokių pat reikalavimų, kaip ir kitos el. parduotuvės. Prieš sudarydami nuotolines sutartis (parduodami prekes ar paslaugas) verslininkai turi pateikti Civilinio kodekso 6.228 (7) str. nurodytą informaciją. Ji turi būti aiškiai matoma, o ne siunčiama asmeninėmis žinutėmis pagal užklausas.

Pirmiausia, pirkėjas turi žinoti, su kuo jis sudaro sandorį – ar su komercinę veiklą vykdančiu asmeniu (verslininku), ar su kitu fiziniu asmeniu, kuris parduoda jam nebereikalingus daiktus. Sandoriai tarp dviejų fizinių asmenų nėra laikomi vartojimo sandoriais, todėl kilus ginčui vartotojų apsaugos priemonėmis pasinaudoti nepavyks ir teks kreiptis į teismą.

Pirkėjui būtina pasitikrinti, ar verslininkas nurodo savo duomenis (vardas, pavardė ar pavadinimas, juridinio asmens teisinė forma), kontaktinę informaciją (buveinės ar veiklos vykdymo adresas, el. pašto adresas, telefono numeris). Jei yra galimybė tik rašyti žinutes paskyroje, pirkėjas labai rizikuoja. Tokiu atveju kilus konfliktui vartotojas blokuojamas ir nebegali susisiekti su pardavėju.

Prieš sudarant sandorį pirkėjui turi būti nurodytos pagrindinės prekės ar paslaugos savybės. Atsižvelgiant į socialinių tinklų specifiką, ši informacija gali būti glausta, tačiau apimti esminius duomenis, pavyzdžiui, prekės spalva, dydis, sudėtis ir pan. Taip pat turi būti nurodyta bendra prekių ar paslaugų kaina, atsiskaitymo būdai, pristatymo kaina, prekių pristatymo ar paslaugų suteikimo terminas.

Verslininkas privalo informuoti pirkėją apie vartotojo teisę nenurodant priežasties atsisakyti sutarties per 14 dienų arba tai, kad  sutarties atsisakyti negalima (CK 6.228 (10) str. 2 d. numatytas išimčių sąrašas). Labai rekomenduojama pasidomėti, kokių prekių negalima grąžinti pasinaudojus sutarties atsisakymo teise, nes prekiautojai dažnai nurodo gerokai platesnį sąrašą. Atsisakius sutarties per 14 d. vartotojui grąžinamos visos lėšos, įskaitant vartotojo apmokėtas siuntimo išlaidas, pirkėjui gali tekti tik grąžinimo išlaidos, jei pardavėjas apie tai informuoja iš anksto.

Svarbu įsidėmėti, kad jei verslininkas nepateikė vartotojui informacijos apie teisę atsisakyti sutarties, vartotojas šią teisę gali įgyvendinti per 12 mėnesių ir tokiu atveju vartotojas neatsako už prekės vertės sumažėjimą.

Pardavėjas privalo prekėms suteikti ne trumpesnę kaip dvejų metų teisinę garantiją. Jei prekė nekokybiška, vartotojas turi teisę reikalauti, kad prekė būtų pataisyta, pakeista kokybiška preke, sumažinta prekės kaina arba sutartis nutraukta ir grąžinti pinigai (netaikoma, jei trūkumas mažareikšmis). Jei daiktui nustatytas tinkamumo naudoti terminas, reikalavimus dėl trūkumų pirkėjas gali pareikšti per šį terminą.

Kaip sprendžiami ginčai

Taip pat būtina nurodyti informaciją apie neteisminį vartojimo ginčų sprendimą.

Jei vis tik vartotojo teisės buvo pažeistos, Vartotojų aljansas pataria ne susirašinėti žinutėmis, tačiau pateikti pardavėjui oficialią pretenziją raštu: nurodyti kada ir ką pirkote (pridėkite pirkimą įrodančių dokumentų kopijas), kokios jūsų teisės buvo pažeistos ir ko reikalaujate. Jei per 14 kalendorinių dienų pardavėjas nepateiks atsakymo arba gautas atsakymas jūsų netenkins, dėl ginčo sprendimo ne teismo tvarka kreipkitės į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą (www.vvtat.lt).

Vartotojų aljanso vykdomas projektas „Vartotojams draugiška prekyba internetu“ finansuojamas Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos bei Vartotojų aljanso lėšomis.

Daugiau informacijos apie Vartotojų aljanso veiklą www.vartotojualjansas.lt

pr2024/103

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Bus vėjuota, su krituliais ir atšals

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artėjančių dienų orus: bus kritulių, siautės vėjas, naktimis šals. Sausio 13 d., pirmadienį, žymesnių kritulių nenumatoma. Vietomis plikledis. Vėjas naktį šiaurės, šiaurės vakarų, 6-11 m/s, pajūryje iki 14 m/s, dieną pūs vakarų, pietvakarių, 8-13 m/s, pajūryje gūsiai sieks 15 m/s. Temperatūra naktį bus 2-7, kai kur – 8-10 laipsnių šalčio, dieną – nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 šilumos, pajūryje – iki 4 šilumos. Sausio 14 d., antradienį, daugelyje rajonų krituliai: sniegas, pereinantis į lietų. Daug

Premjeras: „Sausio 13-oji – prasmingiausias priminimas, kad ir kasdienybėje, ir kritiniuose istorijos lūžiuose ateitis priklauso nuo mūsų“

Sausio 13-ąją Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas dalyvauja Laisvės gynėjų dienos renginiuose – oficialiame minėjime bei Laisvės premijos įteikimo ceremonijoje Seime, valstybės vėliavos iškėlimo ceremonijoje Nepriklausomybės aikštėje, taip pat Sausio 13-osios aukų pagerbime Antakalnio kapinėse. „Sausio 13-oji visados išliks priminimu, kad iškovota laisvė yra tvirta tiek, kiek tvirtas laisvų žmonių ryžtas ją ginti. Kad griebęsis prievartos prieš beginklį išliks tik istorijos paraščių nusikaltėliu, o stojęs ginti laisvės ir orumo – amžinu įkvėpimu ir prasmingiausios kovos simboliu. Sausio 13-osios auka įpareigoja branginti

2024 m. Laisvės premija įteikta kunigui pranciškonui Juliui Sasnauskui

Šiandien, sausio 13-ąją, Seime įvykusiame Laisvės gynėjų dienos minėjime Seimo Pirmininkas Saulius Skvernelis sovietmečio rezistentui, politiniam kaliniui, 45-ių pabaltijiečių memorandumo kūrėjui ir signatarui, Lietuvos Laisvės lygos nariui, kunigui pranciškonui Juliui Sasnauskui įteikė 2024 m. Laisvės premiją už nuopelnus kovoje dėl Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės. Laisvas savo dvasia Sveikindama laureatą Seimo Laisvės premijų komisijos pirmininkė Rima Baškienė pabrėžė: „Net gyvendamas griežto režimo sovietinėje sistemoje J. Sasnauskas sugebėjo būti laisvas savo dvasia. Nes mintys apie laisvę siejosi su tikėjimu ir drąsa veikti

Stotelėje rastas negyvas vyras

policijos reidai

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Tiriamas sausio 2 d. įvykis, kai pavakare kelyje Šilutė-Ramučiai-Gardamas automobilio „Renault Megane Scenic“, vairuotojas, gim. 1966 m., vairuodamas savo automobilį slidžiame apsnigtame kelyje nepasirinko saugaus važiavimo greičio, nesuvaldė savo automobilio ir nuvažiavo į pakelės griovį. Eismo įvykio metu nukentėjo kartu važiavusios moterys. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Sausio 10 d. po pietų kelyje Šilalė-Šilutė blaivaus vyro, gim. 1964 m., vairuojamas automobilis „Audi“, atsitrenkė į ant kelio šalikelėje stovinčio automobilio „Renault Master“ priekabą. Eismo įvykio

Taip pat skaitykite