„Poilsiauk atsakingai“: kaip saugiai kūrenti laužus gamtoje nesukeliant gaisrų

Vasarą daug laiko praleidžiame gamtoje. Kepsninių kūrenimas ar neatsakingas neužgesintų degtukų, nuorūkų mėtymas tam neskirtose vietose gali įplieksti ugnį.

Gaisro išdegintose pievose sudega augalai ir jų sėklos, žūsta vabzdžiai, gyvūnai, paukščiai. Aplinkosaugininkai primena kokių taisyklių svarbu laikytis, kad ugnies kūrimas gamtoje nevirstų nelaime.

Laužų kūrenimas gamtoje

Lankymosi miške taisyklėse nurodyta, kad apsistoti poilsio miškuose stovyklautojai gali tik įrengtuose viešojo naudojimo poilsio objektuose (poilsiavietėse, atokvėpio vietose, stovyklavietėse, kempinguose, kituose rekreacinės paskirties inžineriniuose statiniuose).

Kurti laužus ir naudoti atvirą ugnį miške draudžiama, išskyrus viešojo naudojimo poilsio objektuose įrengtas ir atitinkamai pažymėtas laužavietes (leistinose vietose galima naudoti ir kepsnines).

Kitose vietose kurti laužus, stovyklauti, rengti masinius kultūros, sporto ir kitus renginius galima tik gavus miško valdytojo rašytinį sutikimą. Tokios laužavietės įrengiamos aikštelėse, esančiose ne arčiau kaip 5 metrai nuo medžių kamienų ir apsuptose 0,5 metro pločio mineralizuota juosta.  Baigus kūrenti laužą, reikia jį kruopščiai užpilti žemėmis arba vandeniu, kol jis visiškai nustos rusenęs.

Susiruošusiems gamtoje kūrenti kilnojamuosius maisto gaminimo įrenginius (kepsnines, ugniakurus, rūkyklas ir pan.), kuriuose lauko sąlygomis gaminamas maistas ir naudojama atvira ugnis, reikėtų pasirūpinti, kad nenukentėtų žolinė augalija, greta augantys medžiai ar krūmai. Baigus įrenginį naudoti, susidariusius pelenus svarbu visiškai užgesinti ir tada rekomenduojama juos išbarstyti dirbamoje žemėje.

Fiziniai asmenys, norintys užkurti laužą ar kepsninę, miške gali rinkti tik sausas šakas ar žabus. Per iškylas, šventes, stovyklas ir kitus panašius renginius laužuose galima kūrenti medieną ir medžio anglį. Laužus kurti tik nustatytose ir įrengtose vietose, taip pat privačios nuosavybės teise valdomuose žemės sklypuose, savininko nustatytose vietose, jei tai neuždrausta kitais teisės aktais.

Daugiabučių kiemai – ne vieta kepsniams kepti

Svarbu priminti, kad daugiabučių kiemuose negalima naudoti šašlykinių, kepsninių ar kitų įrenginių maisto gamybai. Vietoje to reikėtų rinktis tam pritaikytas grilių ar piknikų vietas konkrečiame Lietuvos mieste ar miestelyje.

Ką daryti gamtoje įsiplieskus ugniai?

Pastebėjus nedidelį gaisrą, svarbu neleisti ugniai išplisti į didesnius plotus.  Tai padaryti galima užplakant liepsną medžių šakomis, užtrypiant kojomis, užkasant žemėmis ir užpilant vandeniu.  Skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112 kreipkitės ne tik pastebėję įsiplieskusį gaisrą, bet ir netinkamoje vietoje sukurtą laužą.

Atsakomybė

Priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo 30 iki 50 eurų ir baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 90 iki 170 eurų.

Miško naikinimas arba žalojimas jį padegant arba nerūpestingai elgiantis su ugnimi, taip pat kitoks miško gaisrą arba jo išplitimą sukėlęs priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas užtraukia baudą asmenims nuo 560 iki 1200 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1200 iki 2300 eurų.

Pagal Aplinkos apsaugos departamento inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Pirmą kartą bus minima Vilko vaikų atminimo diena, kviečianti kalbėti apie viltį ir žmogiškumą

Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – Vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir

Ką apie žmogų gali pasakyti jo pasirinktas karnavalinis kostiumas?

Karnavalinis kostiumas – tai ne tik drabužių rinkinys, bet ir savotiškas saviraiškos būdas, kuris gali daug pasakyti apie žmogų. Kadangi per metus dažniausiai nebūna daug progų, kurių metu galima puoštis unikaliais kostiumais – esant progai tai padaryti net būtina. Jeigu ieškote unikalaus kostiumo, kuris leis Jums tinkamai perteikti save kaip asmenybę – siūlome apsilankyti korifejus.lt kostiumų prekybos vietoje. Svajonės ir troškimai Kartais žmonės renkasi kostiumus, kurie kompensuoja tai, ko jiems trūksta realiame gyvenime. Pavyzdžiui, drovus žmogus gali pasirinkti ekstravagantišką kostiumą,

Mitybos įtaka augintinių elgsenai ir sveikatai

Yra pastebėta, kad augintinių mityba, lygiai taip pat, kaip ir žmonių, daro tiesioginę įtaką gyvūnų fizinei būklei ir turi reikšmingą poveikį jų elgesiui ir psichinei sveikatai. Šiame straipsnyje ir panagrinėsime, kaip naminių gyvūnų mityba gali paveikti jų elgesį, emocinę būklę, aptarsime skirtingų mitybos tipų poveikį ir atkreipsime dėmesį į nevisavertės mitybos požymius. Juos šeimininkai turėtų žinoti ir atpažinti. Augintinių mitybos poreikiai Norint užtikrinti tinkamą augintinio elgesį ir sveikatą, būtina pasirūpinti, kad jo mityba būtų subalansuota, visavertė ir atitiktų specifinius poreikius. Gyvūnų organizmas

Dantų implantų gamintojai: ką svarbu žinoti apie skirtingų prekių ženklų gaminius?

Dantų implantai – vienas iš revoliucinių išradimų odontologijoje. Šiuo metu į rinką vis sparčiau skverbiasi nauji prekių ženklai, siūlantys implantų sistemas ir komponentus. 2024 m. visame pasaulyje priskaičiuota jau per kelis šimtus implantų gamintojų. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad skirsis skirtingų gamintojų dantų implantų kokybė, tarnavimo laikas, galiausiai, vieni gamintojai daugiau investuoja į inovacijas, kiti siekia užtikrinti žemesnę kainą. Be to, kai kurie prekių ženklai rinkoje yra gana nauji, kiti veiklą vykdo daugiau nei 30 metų, kaip, pavyzdžiui, „Straumann“, „Nobel

Taip pat skaitykite