„Paukščių sugrįžtuvės 2022“ – balandžio 2 dieną
Balandžio 1-oji yra ne tik Juokų arba Melagių diena, bet ir Pasaulinė paukščių diena. Nemuno deltos regioninio parko administracija kviečia balandžio 2 d., šeštadienį, rinktis Rusnėje ir kartu paminėti Pasaulinę paukščių dieną.
Pasaulinei paukščių dienai paminėti vyks „Paukščių sugrįžtuvės-2022“. Organizuojamas žygis pėsčiomis pasižvalgyti, pamatyti, pasiklausyti paukščių ir pasigrožėti pavasariu gamtoje. Startas – 7 val. Per 3-4 valandas planuojama nužingsniuoti iki 10 km. Susitikimo vieta – automobilių stovėjimo aikštelėje prie Atmatos upės.
Kviečiama pakeliauti po Rusnę ir automobiliu: vyks žąsų ir kitų sankaupas formuojančių paukščių paieškos saloje. Startas – 9 val., kelionė truks iki 2 valandų, susitikimo vieta – prie Nemuno deltos regioninio parko direkcijos (Kuršmarių g. 13, Rusnėje).
Renginio dalyviai turi registruotis, teks pirkti bilietus, nes po žygio ir kelionių automobiliu bus vaišių, reikia turėti daugkartinio naudojimo indų bei įrankių.
Išsamesnę informaciją skelbia Nemuno deltos regioninio parko direkcija savo interneto svetainėje.
Apie Pasaulinę paukščių dieną
1906 m. balandžio 1 d. buvo pasirašyta Tarptautinė paukščių apsaugos konvencija. Šią dieną visame pasaulyje skatinama supažindinti visuomenę su nykstančiais paukščiais, kelti inkilus.
Lietuvoje ši šventė neretai švenčiama kovo pabaigoje. Lietuvos ornitologų draugija kasmet paskutinį kovo dešimtadienį organizuoja Paukščių dienas, kurių metu visi norintys ir besidomintys sparnuočių gyvenimu stebi paukščius, susipažįsta su jų gyvenimu ar kelia inkilus.
Paukščiai gyvena visuose žemynuose, šiuo metu pasaulyje aptinkama 11 157 paukščių rūšys. Bet dėl žmonių veiklos apie 1500 paukščių rūšių yra iškilęs pavojus išnykti, o 120-130 paukščių rūšių išnyko per žmonijos istorijos laikotarpį. Įskaitant vienkartinius stebėjimus, Lietuvoje aptinkama 401 paukščių rūšis. Paukščių klasė yra labai diferencijuota: vieni paukščiai minta nektaru, kiti sėklomis, vabzdžiais, žuvimis ar kitais paukščiais, smulkiais ar stambesniais žinduoliais. Didžioji dalis paukščių gali skraidyti, tačiau yra ir neskraidančių rūšių (pvz., pingvinai, kiviai).
Pasaulinę paukščių dieną – balandžio 1-ąją, prisiminkime sparnuotus pavasario pranašus, kurių giesmės džiugina širdį. Žiema užleido vietą šviesai, šilumai ir spalvoms, kas be paukščių, sugrįžusių iš šiltųjų kraštų ar ten neišskrendančių, būtų nuobodu ir negyva. Vieversiai, varnėnai, gandrai, gervės, strazdai, kikiliai, pempės, kovai, gulbės, antys… Kaip be jų?
Kovą ir pirmomis balandžio dienomis į Lietuvą sugrįžta apie 70 rūšių paukščių, o iš viso mūsų šalyje jų aptinkama beveik 400 rūšių. 1906 metų balandžio 1-ąją buvo pasirašyta Tarptautinė paukščių apsaugos konvencija, o Lietuvoje pirmąsias Paukščių dienas ėmė rengti žymus gamtininkas Tadas Ivanauskas. Puiki tradicija tęsiama ir šiais laikais – paskutinį kovo dešimtadienį organizuojamos Paukščių dienos, skatinama juos geriau pažinti, jais rūpintis, atkreipiamas dėmesys į nykstančias sparnuočių rūšis.