Nuo kovo 1-osios į kelius išrieda motociklai
Policija primena, kad motociklas yra padidintos rizikos transporto priemonė. Jis gerokai mažesnis už automobilį, manevringas, todėl nuolat prisiminkite, kad, vairuodami motociklą, kitų eismo dalyvių galite būti sunkiau pastebimi kelyje, išnirti jiems visai to nesitikint ir sukelti eismo įvykį.
Pavojai kelyje
Ankstyvą pavasarį, kai prasideda oficialus motociklininkų sezonas, ant važiuojamosios kelio dalies dar būna likę žiemą barstomo smėlio, susikaupę žvyro ar kitų nešvarumų, dėl to kelio danga gali būti slidi ir pavojinga. Be to, purvas turi įtakos ir sukibimui su kelio danga.
Pagrindinės eismo įvykių, į kuriuos patenka motociklų vairuotojai, priežastys: saugaus važiavimo greičio nepasirinkimas, nuvažiavimai nuo kelio, kai kelio vingis į kairę arba į dešinę, susidūrimai su kita transporto priemone sukant į kairę arba į dešinę bei apsisukant. Taip pat nelaimes kelyje lemia saugaus atstumo nesilaikymas, stabdymas ir apvirtimas važiuojamojoje kelio dalyje, įvažiavimas į priešpriešinio eismo juostą ir susidūrimai su transporto priemone, išvažiuojančia iš šalutinio kelio. Kovo 1-oji – reikšminga data vairuotojams. Nors daugeliui ši diena asocijuojasi tik su kalendorinio pavasario pradžia, jau kelis metus būtent kovo 1-ąją oficialiai skelbiama ir motociklininkų sezono pradžia.
Reikėtų neskubėti
Nors įstatymas numato, jog nuo kovo 1-osios motociklininkai jau gali išvažiuoti į gatves, saugaus eismo ekspertai pataria neskubėti ir tinkamai įvertinti ne tik eismo sąlygas, tačiau ir savo galimybes. Pirmosiomis dienomis dėl permainingų oro sąlygų bei pamirštų įgūdžių kyla daugiau pavojų, todėl paskubėjus „atidaryti“ sezoną, gali tekti jį „uždaryti“ jam nė neprasidėjus.
Prasidėjus motociklų sezonui atsargesni ir atidesni turėtų būti ir automobilių bei kito transporto vairuotojai. Pastebima, kad vairuotojai greitai pamiršta, kad šalia gali važiuoti ne tik automobilis ar sunkiasvorė transporto priemonė, tačiau ir sunkiau pastebimas motociklas. Sėdantys prie automobilio vairo turėtų atsargiau keisti eismo juostas ar atlikti lenkimo manevrus. Prieš persirikiuodami turėtų kelis kartus pasižiūrėti į galinio vaizdo ir šoninius veidrodėlius bei įsitikinti, kad šalia nevažiuoja motociklininkas.
Tamsiu paros metu kyla dar daugiau rizikų, mat automobilių vairuotojai kartais tinkamai neįvertina, kad priekyje važiuoja motociklas, ir pradeda lenkimo manevrą. Saugaus eismo ekspertai ragina tokiose situacijose neskubėti ir įsitikinti, kad akys vairuotojo neapgauna.
Saugaus eismo ekspertai motociklininkams pataria rūpintis savo saugumu ir viso sezono metu, net ir trumpiausiose kelionėse dėvėti motociklininkams skirtą aprangą, nepradėti kelionių vilkint šortus ir marškinėlius, o visuomet dėvėti kūną ir sutuburą apsaugoti galinčią aprangą. Taip pat visuomet svarbu dėvėti šalmą, juo aprūpinti ir kartu keliaujančius keleivius. Ne ką mažiau svarbi ir avalynė – reikėtų apsiauti motociklininkams skirtus batus ir vengti kelionių avint kedus, o ypač – pliažo šlepetes.
Nelaimės ir aukos
Eismo įvykių informacinės sistemos 2024 m. sausio 15 d. duomenimis, per 2023 m. Lietuvoje eismo įvykiuose žuvo 160 žmonių. Palyginus su 2019 m., kai eismas nė kiek nebuvo apribotas ir sustabdytas, eismo įvykių, žuvusiųjų ir sužeistųjų skaičius pastaruosius ketverius metus mažėja. Šalies keliuose pernai žuvo apie 14 proc. mažiau žmonių nei 2019 m., tačiau palyginus su 2022 m., žuvusiųjų skaičius pernai išaugo daugiau kaip 30 proc., o palyginus su 2021 m. – 9 proc.
Iš viso pernai keliuose žuvo 160 asmenų – 124 vyrai ir 36 moterys, iš jų: 64 automobilių ir 19 motociklų vairuotojų, 23 keleiviai, 11 dviratininkų ir 33 pėstieji. 34 proc. asmenų žuvo tamsiuoju paros metu. Dėl neblaivių transporto priemonių vairuotojų kaltės žuvo 10 asmenų (2022 m. – 15), dėl neblaivių ir neturinčių teisės vairuoti asmenų kaltės – 4 (2022 m. – 9).
Žuvo 15 nepilnamečių (10 berniukų ir 5 mergaitės): 8 keleiviai, 3 pėstieji, 2 mopedų (motociklų) vairuotojai, keturračio motociklo ir dviračio vairuotojai. Jauniausias jų – 7 mėnesių berniukas (automobilio keleivis). Daugiausia žuvusiųjų (34) yra vyresni nei 65 metų asmenys. 2022 m. Lietuvoje žuvo 13 motociklų vairuotojų, 199 buvo sužeisti. 2021 m. žuvo 10 motociklų vairuotojų, 234 buvo sužeisti.
Parengta pagal policijos inf.