Nauji ribojimai dėl plintančio COVID-19. Suvaržymų bus didelių
Rugpjūčio 4 d. posėdžiavusi Vyriausybė apsisprendė griežtinti reikalavimus, susijusius su vėl sparčiai plintančiu COVID-19. Vieni reikalavimai jau įsigalios kitą savaitę, kiti suplanuoti nuo rugsėjo 13 d. Duota laiko apsispręsti prieš skiepus nusiteikusiems ar skiepijimąsi atidėliojantiems gyventojams.
Reikės Galimybių paso
Trečiadienį Vyriausybė sutarė dėl galimybių paso prievolės norint naudotis įvairiomis veiklomis, o šį sprendimą priims kitą savaitę. Be galimybių paso netrukus nebus galima naudotis veiklomis ar paslaugomis uždarose erdvėse, išskyrus numatytas išimtis: nebūtų galimybės eiti į teatrą, į kino teatrą, netrukus be galimybių paso nebus galima naudotis viešbučių, kavinių, restoranų, barų paslaugomis, nebus galima organizuoti privačių švenčių restoranuose, kavinėse, sporto klubuose.
Rugsėjo 13 d. įsigalios dar daugiau ribojimų, tačiau jiems paliekamas pereinamasis laikotarpis, siekiant suteikti galimybę gyventojams pasiskiepyti.
Nuo rugsėjo vidurio galimybių pasas bus privalomas ir norint lankytis didžiuosiuose prekybos centruose, grožio salonuose ar važiuojant viešuoju transportu. Neturintys galimybių paso gyventojai galėtų lankytis nedidelėse būtiniausių prekių parduotuvėse, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių pardavimas. Tos parduotuvės turi turėti atskirą įėjimą iš lauko, o jų plotas turi būti mažesnis nei 1500 kv. metrų arba jos turi būti prekybos centre, kurio bendras prekybos plotas neviršija 1500 kv. metrų.
Be galimybių paso taip pat galima nuotolinė prekyba (internetinė ar vykdoma kitomis ryšio priemonėmis) ir kai prekės pristatomos fiziniams ir juridiniams asmenims ar atsiimamos atsiėmimo punktuose (atsiėmimo punktuose draudžiama prekyba ar kita nesusijusi su nuotoline prekyba veikla). Nepasiskiepiję gyventojai taip pat galės užsisakyti smulkaus remonto paslaugas, kai kontaktas tarp paslaugos gavėjo ir paslaugos teikėjo trunka ne ilgiau kaip 15 minučių.
Gydymo įstaigose
Vyriausybės pasitarime trečiadienį pritarta, kad nuo rugsėjo 13 dienos be galimybių paso planinė pagalba gydymo įstaigose nebūtų teikiama – tai negaliotų tik būtinajai pagalbai. Ministrų kabinetas sutiko, kad neskiepytiems ir susirgusiems koronavirusu žmonėms nebūtų mokamos ligos išmokos.
Verta priminti, kad paros naujų COVID-19 atvejų skaičius jau yra perkopęs 500. Ligoninėse gausėja šia liga sergančiųjų. Trečiadienį buvo pasiektas 200 lovų užimtumas.
Vyriausybės posėdyje ministrai apsitarė, kam ateityje priklausys galimybių pasas.
- Jį gaus ne tik pilnai pasiskiepiję ir persirgę asmenys, bet ir tie, kurių PGR tyrimas neigiamas, jis galiotų 48 valandas.
- Galimybių pasą gaus persirgę asmenys, jei diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu, o nuo teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 210 dienų.
- Galimybių pasą gaus vaikai iki 16 metų.
- Ketinama nustatyti, kad įėjimas į sveikatos priežiūros įstaigas planinėms paslaugoms gauti galimas tik turint neigiamą 48 val. testą, persirgus ar pasiskiepijus. Būtinai pagalbai ši nuostata negalios.
Vyriausybė žada užtikrinti nemokamą testavimą sveikatos paslaugų suteikimui. Išimtis, kai nereikės galimybių paso, galios psichologinės pagalbos ir psichoterapijos paslaugoms, be paso bus galima lankyti nėščiąsias, pacientus iki 14 metų ir terminalinės būklės pacientus. Be galimybių paso bus teikiamos valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų teikiamos paslaugos, kurių dėl jų specifikos neįmanoma suteikti nuotoliniu būdu – jų sąrašus tvirtins įstaigų vadovai.
Kas laukia renginių?
Iki rugsėjo 13 dienos atvirose erdvėse organizuojamiems kultūros, pramogų, sporto renginiams, šventėms, mugėms, festivaliams ar kitiems susibūrimams iš anksto nustatytu laiku, kai juose dalyvauja ne daugiau kaip 500 asmenų, bus taikoma išimtis ir galimybių paso nereikės, o kokia tvarka galios vėliau, turėtų paaiškėti Vyriausybei priėmus sprendimą.
Šiuo metu Lietuvoje nuo COVID-19 ligos bent viena vakcinos doze paskiepyta 50,6 proc., pilnai paskiepyti 44,5 proc. Lietuvos gyventojų.
Parengta pagal Vyriausybės inf.