Naujas projektas „Šilutės sekretai“. Kas tai?
Akcinė bendrovė „Šilutės baldai“ rūpinasi, kad labiau pažinti Šilutės miesto istoriją ir šias žinias plačiai paskleisti. Neseniai baldininkai su partneriais ant savo fabriko tvoros išpuošė „Šilutės sieną“ su istorinių įvykių, datų, asmenybių vaizdais. Antradienį Šilutės Hugo Šojaus muziejaus reprezentacinėje Freskų salėje pristatė naują projektą „Šilutės sekretai“.
Stikliniuose kambarėliuose
Kompiuteris elgiasi savaip: kai rašome, kad naujas bendruomenės projektas bus „Šilutės sekretai“, jis atkakliai taiso pavadinimą į „Šilutės paslaptys“. Šįkart kompiuteris iš dalies teisus: „Šilutės sekretai“ – tai antradienį žiniasklaidai pristatytas naujas bendruomenės projektas, kuris tikrai nukels į tolimą miesto praeitį ir leis į ją pažvelgti iki šiol mieste netaikytu būdu ir forma.
Gal ant pastatų sienų, gal po kojomis einant centrinės Lietuvininkų gatvės šaligatviais atsiras hermetiški iš stiklo padaryti (gal ir apšviesti) mažyčiai į gilumą įleisti kambarėliai, kuriuose išvysime pavaizduotų tame pastate kažkada vykusio gyvenimo detalių. Tų kambarėlių turinį pagal atrinktas idėjas kurs Šilutės meno mokyklos bendruomenė. Kol kas žadama galbūt 20 tokių istorinių akcentų, kurie rastųsi Lietuvininkų gatvės atkarpoje nuo Hugo Šojaus dvaro iki šviesoforo (Taikos ir Eglių gatvių sankryža). Abipus šios Lietuvininkų gatvės atkarpos beveik kiekvienas pastatas turi ilgą ir retam miestelėnui težinomą istoriją. Tiesa, Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčia, Šilutės pašto pastatas į projektą netraukiami – juos ir taip gerai žino ir šilutiškiai, ir turistai.
Į šių dienų šviesą norima iškelti kitų pastatų, dabar atnaujintų, išdailintų ir nepraradusių senojo veido, tolimos istorijos detales. Todėl šis darbas būtų tik pirmoji projekto „Šilutės sekretai“ dalis, vėliau stiklinių kambarėlių su istorijos paslaptis menančiais eksponatais galėtų rastis ir daugiau.
Šio projekto partneriai yra tie patys, kuriems galime būti dėkingi už šilutiškių ir miesto svečių žvilgsnius patraukiančią „Šilutės sieną“, simboliškai juosiančią „Šilutės baldų“ teritorijos dalį. Tai „Šilutės baldų“ akcinė bendrovė (direktorė Asta Dijokienė), Šilutės rajono savivaldybė (meras Vytautas Laurinaitis) ir Šilutės meno mokykla, kuriai naujojo projekto „Šilutės sekretai“ pristatyme atstovavo kūrybingasis dailės mokytojas Andrius Sirtautas. Būtent Šilutės meno mokyklos mokiniai sukurs tai, kas bus tuose stikliniuose kambarėliuose.
O kas ten turėtų būti? Su tokiu klausimu projekto sumanytojai kreipiasi į Šilutės pirmosios, Vydūno gimnazijų jaunimą, kitų mokyklų mokinius, kurie domėtųsi, rinktų informaciją ir pateiktų tikriausių bei seniausių žinių apie istoriniuose pastatuose virusį gyvenimą. Verta padirbėti, nes ir žinių ant pečių nešioti neteks, ir apie savo miestą galima daug įdomybių surasti. Tuo labiau, kad laukia prizai, kurie bus įteikti vertingiausių idėjų pasiūliusiems mokiniams.
Pirmuosius galbūt 20 stiklo kambarėlių po kojomis ar ant pastatų sienų išvysime kitais metais Šilutės miesto šventės proga. Gal išvakarėse, gal šventės dieną. Šilutės miesto šventė vyksta paskutinį gegužės šeštadienį.
„Šilutės sekretų“ projektas skirtas miesto bendruomenei burti. Tikimasi, kad prisidės ne tik švietimo įstaigos, bet ir verslininkai, atsilieps Šilutės istorijos žinovai. Visus sumanymus, pasiūlymus, projektą išryškinančias idėjas, istorinių pastatų praeities paslaptis galima teikti AB „Šilutės baldai“ direktorei Astai Dijokienei (tel. +370 618 66 078, el. p. asta.dijokiene@silutesbaldai.lt ).
Sumanytojų argumentai ir nuomonės
Asta Dijokienė pasidžiaugė, jog pavyko bendruomenę sutelkęs, metus trukęs „Šilutės sienos“ projektas.
„Kiek buvo įsitraukusių į jį, kiek azarto… Turime puikų rezultatą – „Šilutės sieną“. Didžiuojamės – tapome žinomi ir Lietuvoje, ir užsienyje. Šio projekto sėkmė parodė kelią, mūsų įmonės misiją, kad reikia tokių projektų. Žmonės nori pažinti savo miestą, nori žinoti, nori didžiuotis, kad jie gyvena tokiame mieste. Todėl mūsų kolektyvas, užbaigęs „Šilutės sieną“, vis svarstė, ką daryti toliau. „Šturmo“ grupės naujo projekto idėja buvo priimta, palaikyta. Sienos idėja buvo tai, ką mes visi žinojome, tai ir buvo nutapyta. Šis projektas – kiek kitoks. Jo misija bus sužinoti tai, ką ne visi žinome, išsiaiškinti, kiek daug įdomių istorinių gražių vietų yra net ir mūsų miesto centrinėje Lietuvininkų gatvėje…“ – kalbėjo A. Dijokienė.
Idėjos esmę apibūdino Šilutės meno mokyklos dailės mokytojas Andrius Sirtautas. Anot SBA koncerno viešųjų ryšių vadovės Virginijos Dunauskienės, bendravusios su kūrybinguoju A. Sirtautu, nepaneigiamas faktas, kad „Šilutės sekretai“ siejasi su tam tikromis paslaptimis ir siekiu jas atskleisti kiek kitokia forma ir būdu. Kaip tos atrinktos išskirtinės paslaptys atrodys stikliniuose kambarėliuose, paaiškės pavasarį.
A. Sirtautas pasakojo, kad ne apie kiekvieną pastatą viskas yra žinoma, apie kai kuriuos – daugiau. Buvęs Miulerio namas su mechanikos dirbtuvėmis, drabužių ir rankdarbių krautuvė, net karstų krautuvė, siaurojo geležinkelio stotis (Lietuvininkų g. 15), dantų gydytojo namas (Lietuvininkų 24), lietuvių tautinio banko skyrius (Lietuvininkų 26), Zeidlerio gėrimų fabrikas (Lietuvininkų 30), arklių pirklių namas (Lietuvininkų 36) ir kiti. Ir visa tai – tik trumpoje Lietuvininkų gatvės dalyje… „Manome, kad tai bus įdomu pirmiausia vaikams…“ – sakė A. Sirtautas, priminęs, kad hermetiški kambarėliai per stiklą leis pamatyti konkretaus pastato istoriją primenantį sukurtą vaizdą galbūt su personažais, baldais ar kt., erdvės plotas – 18×24 cm, bus ir mažesnių, tik kol kas neaišku dėl vidaus apšvietimo.

„Šilutės sekretų“ projektą pristatė (iš dešinės): Šilutės meno mokyklos dailės mokytojas Andrius Sirtautas, AB „Šilutės baldai“ direktorė Asta Dijokienė ir Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis.
Tai – visų darbas
Meras Vytautas Laurinaitis, su baldininkų projektu supažindintas anksčiau, sumanymą pavadino įdomiu, priminė, jog tie patys partneriai labai gražiai susitarė ir dirbo kurdami „Šilutės sieną“, tad belieka pasidalyti darbus, atlikti „namų darbus“ ir įgyvendinant šį projektą.
Be to, Savivaldybė yra parengusi Lietuvininkų gatvės ir jos prieigų rekonstravimo projektą, tad randasi gera proga su tuo susieti ir „Šilutės sekretų“ projektą. „Savivaldybė dalį „namų darbų“ priims ir padarys…“ – patikino meras, manąs, kad prisidės ir verslininkai.
Jau esama numatytų 18–20 pastatų, kur galėtų būti stikliniai sekretai. Sausio 10 d. bus paskelbtos užduotys: meno mokyklai teks vizualizuoti tas idėjas, išgryninti jų autentiškumą, kad, pažvelgus į sekretą, būtų galima suprasti, ką jis reiškia ir kodėl čia yra toks, o ne kitoks.
Gimnazijų, Šilutės pagrindinių mokyklų mokinių prašoma rinkti kiek galima daugiau informacijos apie paminėtos Lietuvininkų gatvės atkarpos pastatų istorijas ir jas aprašyti.
Žiniaskaida, žinoma, nuolat viešins, kaip sekasi atverti Šilutės miesto paslaptis.
Tad tokia laukia pirmoji projekto „Šilutės sekretai“ dalis, o jų bus daugiau, nes Šilutė skaičiuoja šeštą šimtmetį, jos istorija verta ilgų ir svarbių tyrinėjimų.
Stasė SKUTULIENĖ