Mylimiausi lietuvių augintiniai yra šunys ir katės

Žemės ūkio duomenų centro duomenimis, spalio pradžioje Gyvūnų augintinių registre registruota 305,6 tūkst. šunų, 159,4 tūkst. kačių ir 593 šeškai. Šiame registre žmonės užregistravę dar 212 kitų mikroschema paženklintų augintinių – triušių, jūrų kiaulyčių, vėžlių, papūgėlių. Šeimininkų mėgstamiausi šunų vardai yra Bela, Luna, Maja, kačių – Luna, Simba, Pūkis, šeškų – Čika, Čikis, Gučis. Kitų  šaltinių duomenimis, Lietuvos gyventojai šunų ir kačių laiko gerokai daugiau: apie 1,2  mln., tik neskuba jų ženklinti ir registruoti, todėl  tikslus jų skaičius nežinomas. Todėl dar kartą primename, kad, vadovaujantis Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo nuostatomis, kačių, šunų ir šeškų ženklinimas ir registravimas yra privalomas.

Jei nuspręstumėte įsigyti sveiką ir gerai socializuotą gyvūną augintinį, turėsite gerą draugą daugelį metų. Tačiau priimdami tokį sprendimą visada pagalvokite, koks šuo ar katinas būtų tinkamiausias jums. Būtina pasidomėti būsimo keturkojo draugo veisle, temperamentu, charakteriu, kailiu, sveikatos savybėmis, veterinarų ir gyvūnų elgesio specialistų rekomendacijomis. Reikėtų pamąstyti, ar užtikrinsite tinkamas laikymo sąlygas, ar galėsite juo rūpintis kasdien, skirti daug laiko ir energijos, daug vaikščioti kiekvieną dieną, bėgioti ir žaisti lauke. Apsvarstykite, kas rūpinsis augintiniu, kai išvyksite ar atostogausite.

Būtina apsvarstyti ir savo finansines galimybes. Skaičiuojama, kad vidutinės metinės šuns išlaikymo išlaidos yra apie 1000 eurų ar daugiau. Gyvūnas augintinis dažniausiai įsigyjamas iš gyvūnų globėjų arba veisėjų. Reikėtų ieškoti geros reputacijos prieglaudos ar veisėjo, patikrinti veterinarijos registracijos ar patvirtinimo numerį. Būkite atidūs ir saugokitės apgaulės. Pirkdami iš veisėjo visada susipažinkite su gyvūnu ir jo mama, aplankydami šuniuką ar kačiuką ir jo mamą patikrinkite, ar gyvūnas yra laimingas ir sveikas.

Atkreipkite dėmesį, kad akys būtų aiškios ir ryškios, kvėpavimas – tylus ir be pastangų, burna švari su baltais dantimis ir rausvomis dantenomis, šonkaulių neturėtų matytis, o pats gyvūnas yra atidus aplinkai, reaguoja į glostymą. Katės ir šunys niekada neturėtų būti parduodami iki 8 savaičių amžiaus, kol nenujunkyti. Būsimas draugas turi būti bent 12 savaičių amžiaus, kad galėtumėte jį vakcinuoti nuo pasiutligės.

Renkantis gyvūną augintinį iš nuotraukų būtina įsitikinti nuotraukų tikroviškumu: ar iš tiesų nuotraukose pavaizduotas reklamuojamas gyvūnas augintinis. Pasitaiko atvejų, kad paskelbiama vienos veislės nuotrauka, bet antraštėje įvardyta kita veislė. Būtina paprašyti veterinarijos gydytojo pasirašytų vakcinacijos ir kitų sveikatos įrašų, paklausti, ar buvo atliktas gydymas nuo parazitų. Paprašykite informacijos dėl gyvūno ženklinimo ir registravimo Gyvūnų augintinių registre: augintinio mikroschemos numerio, Europos paso, jo numerio ir šalies kodo. Neperveskite veisėjui pinigų, kol nepamatėte gyvūno augintinio asmeniškai, ir būtinai paprašykite kvito.

Būtina pagalvoti, kaip bus užtikrintas gyvūno augintinio saugumas bute, name ar kieme, jo socializacija, dresavimas, įdėmiai perskaityti savivaldybės patvirtintas gyvūnų laikymo taisykles.

Lietuvoje perduodami tik paženklinti ir registruoti Gyvūnų augintinių registre katės, šunys ar šeškai. Toks privalomas kačių, šunų ir šeškų ženklinimas ir registravimas įvestas nuo 2021 m. gegužės 1 d. ir padeda spręsti beglobių gyvūnų problemą, stiprina sąmoningą visuomenės požiūrį į atsakingą gyvūno augintinio laikymą. Pagal šių taisyklių nuostatas perduodant kitam laikytojui ar savininkui Gyvūnų augintinių registre įregistruotą gyvūną augintinį, jį perdavęs laikytojas ar savininkas ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas turi pateikti duomenis Gyvūnų augintinių registrui. Augintinį perduodantis laikytojas ar savininkas ir jį priimantis laikytojas ar savininkas kartu užpildo ir pasirašo du prašymo pakeisti gyvūno augintinio duomenis formos egzempliorius: vienas – gyvūną augintinį perduodančiam laikytojui, kitas – jį perimančiam.

Tikimės, kad šie svarbūs patarimai padės apsispręsti, ar iš tiesų norite ir galite įsigyti augintinį, kuris taps tikru šeimos draugu.

Aplinkos min. inf.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Miškas – ne trasa. Valstybinių miškų urėdija primena lankymosi miške taisykles

Įsibėgėjant aktyviam laisvalaikio gamtoje sezonui, Valstybinių miškų urėdija ragina elgtis atsakingai. Keturračiais ir kitomis motorinėmis transporto priemonėmis miške leidžiama važiuoti tik keliais. Griežtai draudžiama važiuoti kvartalinėmis linijomis, proskynomis, elektros linijų trasomis, raistais, priešgaisrinėmis juostomis, miško paklote ar pažintiniais takais. Miško keliai skirti visiems lankytojams, todėl svarbu gerbti aplinką ir kitus poilsiautojus. Važinėjimas bekele gali padaryti ilgalaikę žalą miško ekosistemoms – pažeisti dirvožemį, sunaikinti augaliją, trikdyti laukinius gyvūnus. Pramogas miškuose dažnai mėgsta pasirinkti keturračių entuziastai. Šių motorinių transporto priemonių vairuotojų ypač

Kraujas iš nosies. Neignoruokite – šis signalas gali išgelbėti gyvybę

vaistininkė

Daugeliui kraujas iš nosies – tik nepatogus, bet laikinas reiškinys. Dažnai pasitaikantis žiemą, kai oras sausas, arba po stipresnio nosies pūtimo per peršalimo ligas. Tačiau kartais už šio iš pažiūros nekalto simptomo gali slypėti kur kas sudėtingesni procesai organizme, o tam tikrais atvejais – ir gyvybei pavojinga būklė. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Evelinos Šeibokaitės, nosies kraujavimo priežastys yra labai įvairios. Dažniausiai jos susijusios su mechaniniu dirginimu – nosies krapštymu, gleivinės pažeidimais ar sausu patalpų oru, ypač šildymo sezono metu. Visgi

Seimas svarstys siūlymą plėsti pilietiškumo ir gynybos įgūdžių ugdymą

Seimas pradėjo svarstyti Seimo nario Lauryno Kasčiūno pristatytas Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma palaipsniui plėsti pilietiškumo ir gynybos įgūdžių ugdymą mokyklose. Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių ugdymas Nuo šių 2024-2025 mokslo metų visos mokyklos, vykdančios pagrindinio ugdymo programos antrąją dalį, I gimnazijų (9 kl.) klasių mokiniams įgyvendina integruotą pilietiškumo ir gynybos įgūdžių ugdymo veiklą. Integruotai ugdymo veiklai įgyvendinti skiriamos 3 ugdymo dienos per mokslo metus. „Kalbame apie atskirą su Šaulių sąjunga vykdomą projektą, kai tris dienas per metus devintokai skirtingais mėnesiais,

Policija tikrina blaivumą, atlieką teisminį tyrimą

policijos

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Birželio 19 d. naktį Taikos g., Šilutėje, buvo patikrintas važiuojamojoje kelio dalyje  stovėjęs automobilis BMW X1. Jo vairuotoja buvo neblaivi (1,54 prom.) 45-erių metų moteris. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Birželio 15-os naktį Naujakurių g., Šilutėje, neblaivus (2,02 prom.) vyras, gim. 1986 m., vairavo automobilį „Opel Vivaro Van“. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Birželio 14-os pavakare Macikų k., Šilutės sen., iš matymo pažįstamas vyras sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1987 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Birželio 5-6

Taip pat skaitykite