Mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų pradeda mažėti. Efektyviausias prevencijos priemonės

Praėjusių metų Higienos instituto duomenys rodo, kad mirštančiųjų nuo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) skaičius smarkiai mažėja. 2022 m. nuo išeminių širdies ligų ir insulto mirė 1 866 darbingo amžiaus (16–64 m.) žmonės, o 2023 m. šis skaičius sumažėjo iki 1 569. Tai – net 29,5 proc. mažiau nei 2015-aisiais.

Kompensacijos ir prevencija

Prof. Jelena Čelutkienė, buvusi Lietuvos kardiologų draugijos prezidentė, sako, kad teigiamą pokytį lemia du veiksniai – nuo 2016 m. pagerėjusios cholesterolio kiekį kraujyje mažinančių vaistų kompensacijos ir nuo 2023 m. gegužės 1 d. pakeistos ŠKL prevencijos programos rezultatai.

Vienas pagrindinių pokyčių, lėmusių teigiamus statistinius duomenis, – suvienodintas ŠKL prevencijos programoje galinčių dalyvauti žmonių amžius. Nuo šiol prevencinėje programoje dalyvauti kviečiami kardiovaskulinėmis ligomis nesergantys vyrai ir moterys nuo 40 iki 60 metų (anksčiau dalyvauti buvo kviečiami vyrai nuo 40 iki 54 metų (imtinai) ir moterys nuo 50 iki 64 metų (imtinai).

„Programos esmė – koreguoti nustatytus rizikos veiksnius, siekiant atitolinti kardiovaskulines ligas arba visiškai išvengti jų išsivystymo ateityje. Dabar, kai pagerėjo programos vykdymo sąlygos, matomas išties didelis postūmis į teigiamą pusę, kurį, žinoma, lemia sistemingas ilgametis darbas. Dėl to reikėtų pagirti Lietuvos sveikatos apsaugos ministeriją, Valstybinę ligonių kasą bei Lietuvos kardiologų draugiją už jų indėlį tobulinant, modifikuojant ir modernizuojant ŠKL prevencijos programą, taip pat padėkoti visiems šeimos gydytojams bei kardiologams, kurie įtraukia, ugdo pacientus, sudaro prevencijos priemonių planus ir taip prisideda prie gerosios statistikos“, – pasakoja prof. J. Čelutkienė.

Lietuva – vis dar pirmaujančių gretose

Higienos instituto 2023 m. duomenys rodo, kad per vienerius metus nuo išeminių širdies ligų ir insulto mirusių darbingo amžiaus vyrų sumažėjo 211, o moterų – 86. Šiais metais taip pat jau stebimi mažėjantys skaičiai: nuo išeminių širdies ligų iš viso balandį mirė 919 žmonės, kovo mėnesį – 902, kai tuo tarpu vasarį – 957, o sausį – 1129. Prof. J. Čelutkienės teigimu, tokie duomenys patvirtina, jog kraujagyslių ligoms yra būdingas sezoniškumas – atšilus nuo ŠKL miršta kur kas mažiau žmonių nei žiemos mėnesiais.

Vis dėlto, nors mirštančiųjų nuo ŠKL skaičius nuolat mažėja, kraujotakos sistemos ligos vis dar išlieka pagrindine mirčių Lietuvoje priežastimi. 2023 m. jos sudarė net 52,1 proc. visų mirčių. Nors Lietuva ir turi daugiausia Europoje gydytojų ir lovų ligoninėse, tenkančių tūkstančiui gyventojų, statistinėse ES lentelėse Lietuva pagal mirčių skaičių rikiuojasi pirmose sergamumo ŠKL gretose. Tuo tarpu kitose šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, šių mirčių atvejai sudaro tik apie 30 proc.

„Šiose šalyse vyrauja onkologinės ligos, kurias nuspėti kur kas sunkiau negu kraujotakos sistemos ligas. Jų dažnu atveju galime išvengti pasirinkę tinkamą prevenciją. ŠKL turi aiškius rizikos veiksnius ir mokslinius įrodymus, kaip išvengti infarktų, insultų ir ankstyvų mirčių. Todėl, lygiuojantis į kitas šalis, pirmiausia reikėtų atsigręžti į save ir matuoti, kiek žmonių, esančių rizikos grupėje, sugebėjo sumažinti tokius rizikos veiksnius kaip aukštas spaudimas, cholesterolio kiekis, nutukimas. Deja, šiuo metu tokiam monitoringui tinkamų priemonių neturime. O būtent šie rodikliai yra itin svarbūs“, – teigia prof. J. Čelutkienė.

Efektyviausia prevencinė priemonė – vizitas pas šeimos gydytoją

Susirūpinti tokių ligų profilaktika būtina sulaukus 40-ies. Paprastų priemonių jų rizikai sumažinti gali imtis kiekvienas – tereikia daugiau dėmesio skirti savo kraujo spaudimui ir cholesterolio kiekiui kraujyje sureguliuoti. Didžiausi sveikos širdies priešai – nutukimas, aukštas kraujo spaudimas, stresas, tabakas, alkoholis. Vis dėlto, jeigu cholesterolio kiekis kraujyje yra per didelis, būtini ne tik gyvenimo pokyčiai, bet dažnu atveju – ir vaistai. Vieni saugiausių kardiologinių vaistų, mažinančių cholesterolio kiekį ir užkertančių kelią kraujotakos sistemos ligoms, yra statinai. Jie leidžia gyventi ilgiau, taip pat jų šalutinis poveikis yra mažiausias, palyginus su kitais medikamentais, skirtais kraujotakos ligoms gydyti.

Siekiant tinkamai pasirūpinti savo sveikata, prof. J. Čelutkienė kiekvienam 40–60 metų gyventojui rekomenduoja apsilankyti pas šeimos gydytoją ir dalyvauti nemokamoje ŠKL prevencinėje programoje.

„Jos metu šeimos gydytojas daugiau dėmesio skirs pacientui, atliks tokius tyrimus, kaip lipidograma, elektrokardiograma, nustatys gliukozės ir kreatinino koncentraciją kraujyje. Pagal tyrimų rezultatus bus įvertinta paciento rizika sirgti ŠKL, nuo kurios priklausys paciento dalyvavimo programoje planas. Tai, mano nuomone, yra efektyviausias patarimas, kurį galiu duoti žmonėms, norintiems išvengti infarktų, insultų ir ankstyvos mirties“, – pabrėžia profesorė.

Ineta Veršickytė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Bus vėjuota, su krituliais ir atšals

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artėjančių dienų orus: bus kritulių, siautės vėjas, naktimis šals. Sausio 13 d., pirmadienį, žymesnių kritulių nenumatoma. Vietomis plikledis. Vėjas naktį šiaurės, šiaurės vakarų, 6-11 m/s, pajūryje iki 14 m/s, dieną pūs vakarų, pietvakarių, 8-13 m/s, pajūryje gūsiai sieks 15 m/s. Temperatūra naktį bus 2-7, kai kur – 8-10 laipsnių šalčio, dieną – nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 šilumos, pajūryje – iki 4 šilumos. Sausio 14 d., antradienį, daugelyje rajonų krituliai: sniegas, pereinantis į lietų. Daug

Premjeras: „Sausio 13-oji – prasmingiausias priminimas, kad ir kasdienybėje, ir kritiniuose istorijos lūžiuose ateitis priklauso nuo mūsų“

Sausio 13-ąją Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas dalyvauja Laisvės gynėjų dienos renginiuose – oficialiame minėjime bei Laisvės premijos įteikimo ceremonijoje Seime, valstybės vėliavos iškėlimo ceremonijoje Nepriklausomybės aikštėje, taip pat Sausio 13-osios aukų pagerbime Antakalnio kapinėse. „Sausio 13-oji visados išliks priminimu, kad iškovota laisvė yra tvirta tiek, kiek tvirtas laisvų žmonių ryžtas ją ginti. Kad griebęsis prievartos prieš beginklį išliks tik istorijos paraščių nusikaltėliu, o stojęs ginti laisvės ir orumo – amžinu įkvėpimu ir prasmingiausios kovos simboliu. Sausio 13-osios auka įpareigoja branginti

2024 m. Laisvės premija įteikta kunigui pranciškonui Juliui Sasnauskui

Šiandien, sausio 13-ąją, Seime įvykusiame Laisvės gynėjų dienos minėjime Seimo Pirmininkas Saulius Skvernelis sovietmečio rezistentui, politiniam kaliniui, 45-ių pabaltijiečių memorandumo kūrėjui ir signatarui, Lietuvos Laisvės lygos nariui, kunigui pranciškonui Juliui Sasnauskui įteikė 2024 m. Laisvės premiją už nuopelnus kovoje dėl Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės. Laisvas savo dvasia Sveikindama laureatą Seimo Laisvės premijų komisijos pirmininkė Rima Baškienė pabrėžė: „Net gyvendamas griežto režimo sovietinėje sistemoje J. Sasnauskas sugebėjo būti laisvas savo dvasia. Nes mintys apie laisvę siejosi su tikėjimu ir drąsa veikti

Stotelėje rastas negyvas vyras

policijos reidai

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Tiriamas sausio 2 d. įvykis, kai pavakare kelyje Šilutė-Ramučiai-Gardamas automobilio „Renault Megane Scenic“, vairuotojas, gim. 1966 m., vairuodamas savo automobilį slidžiame apsnigtame kelyje nepasirinko saugaus važiavimo greičio, nesuvaldė savo automobilio ir nuvažiavo į pakelės griovį. Eismo įvykio metu nukentėjo kartu važiavusios moterys. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Sausio 10 d. po pietų kelyje Šilalė-Šilutė blaivaus vyro, gim. 1964 m., vairuojamas automobilis „Audi“, atsitrenkė į ant kelio šalikelėje stovinčio automobilio „Renault Master“ priekabą. Eismo įvykio

Taip pat skaitykite