Metas tikrinti vaikų sveikatą

Kiekvienais metais, prieš prasidedant mokslo metams, tėveliai privalo pasirūpinti savo vaikų sveikata. Iki rugsėjo 15-osios į ugdymo įstaigą reikia pristatyti dokumentus iš poliklinikos. Specialistai ragina nelaukti paskutinės dienos ir pas šeimos gydytoją apsilankyti kuo skubiau.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai ragina tėvelius jau dabar pasirūpinti vaiko profilaktiniu sveikatos tikrinimu, nelaukiant naujų mokslo metų pradžios. Profilaktiškai tikrintis sveikatą ir apsilankyti pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų.
„Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiais ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų tėvai iki rugsėjo pradžios turės pateikti ugdymo įstaigoms vaiko sveikatos pažymėjimą. Vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose. Pažymėjimas yra privalomas lopšelius, darželius ir mokyklas lankantiems vaikams“, – atkreipia dėmesį VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.
Kaip tai padaryti?
Norint patikrinti vaiko sveikatą ir gauti vaiko sveikatos pažymą, pirmiausia reikia iš anksto užsiregistruoti ir laiku atvykti pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą. Rekomenduojama vaiko sveikatos patikrai užsiregistruoti pas tą gydytoją, prie kurio vaikas yra prirašytas, mat jis geriausiai žino savo paciento sveikatos būklę. Svarbu nepamiršti, kad vaiką iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, kitaip gydytojas negalės patikrinti, mat nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo.
Svarbu – laiku pastebėti ligą
„Tėveliai turėtų suprasti, kad pas gydytoją vaikui reikia apsilankyti ne dėl pažymos, kurią privalu pristatyti į darželį ar mokyklą, bet tam, kad būtų išsamiai patikrinta vaiko sveikata ir laiku pastebėtos lėtinės ligos. Tik laiku pastebėjus sveikatos sutrikimus, galima užkirsti joms kelią“, – pabrėžia O. Burokienė.
Gera vaiko sveikatos būklė užtikrina sėkmingą jo vystymąsi, be to, šiuo periodu formuojasi požiūrio į sveikatą pagrindai, kurie išliks ir vaikui išaugus. Tam pritaria Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) šeimos gydytoja Ieva Šimkuvienė.
Anot jos, svarbu tikrintis sveikatą, nes ankšsčiau diagnozuojamos ligos arba jų išvengiama. Kartu tėveliai ir vaikai mokomi higienos bei mitybos pagrindų. „Dažniausiai tėveliai su vaikais tikrintis sveikatą atvyksta rugsėjį, tačiau tada tenka laukti eilėse. Yra ir tokių tėvų, kurie pasirodo paskutinę dieną, kai į mokyklą ar darželį rytoj privalu nunešti pažymą. Raginčiau paskubėti tėvelius, nelaukti paskutinės minutės. Tai geriau padaryti rugpjūtį“, – pataria šeimos gydytoja.
Atvykus profilaktiškai pasitikrinti, šeimos gydytojas įvertina ir užfiksuoja vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Radus pakitimų, pacientas siunčiamas pas reikiamos srities specialistą konsultuotis. Gydytojas odontologas patikrina vaiko dantų ir žandikaulių būklę, o esant reikalui skiria gydymą.

PSPC šeimos gydytoja Ieva Šimkuvienė ragina tėvelius nelaukti rugsėjo ir vaikų sveikatą patikrinti jau dabar.

Medikė pastebi, jog vis daugiau vaikų turi viršsvorio, nustatoma bloga laikysena. „Yra vengiančių lankyti kūno kultūros pamokas, tačiau jos juk nevyksta kasdien. Svarbu daryti mankštą, sportuoti bent mokykloje, o jei yra noro, lankyti kokį sporto būrelį. Vaikai daug laiko praleidžia prie kompiuterių, išmaniųjų telefonų. Jie sėdi ir pamokų metu, o jei dar vengia mankštintis…“ – sakė I. Šimkuvienė, pabrėždama, kad tėvai turi skatinti vaikus ir sveikai maitintis, ir daugiau vaikščioti ar mankštintis gryname ore.
Naujovė
Nuo šiol vaiko sveikatos duomenys visose gydymo įstaigose turi būti tvarkomi elektroniniu būdu. Tai reiškia, kad tiek profilaktinį vaiko sveikatos patikrinimą atliekantis šeimos gydytojas, tiek gydytojas odontologas duomenis apie vaiko sveikatos būklę turi įrašyti į elektroninį vaiko sveikatos pažymėjimą. Pasiteiravus gydytojų apie šią naujovę, paaiškėjo, kad susiduriama su techniniais sunkumais, tačiau pamažu prie to pereinama.
„Elektroniniu būdu tvarkant vaiko sveikatos duomenis užtikrinamas jų konfidencialumas, o ugdymo įstaigos gauna tikslias rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei nurodymus, kokių pirmosios pagalbos priemonių reikėtų imtis, jei vaikui prireiktų skubios pagalbos mokykloje. Pavyzdžiui, dėl alergijos ar lėtinių ligų. Be to, elektroninių vaiko sveikatos pažymėjimų informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą, kuri padeda mokyklose dirbantiems visuomenės sveikatos specialistams apibendrintus duomenis panaudoti planuojant sveikatos stiprinimo veiklas konkrečioje mokykloje“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Rizikos sveikatai valdymo skyriaus patarėja dr. Rita Sketerskienė.

Kokia vaikų sveikata?
Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2016 metais ugdymo įstaigose mokėsi 286 864 vaikai, kurių daugiau kaip pusė (62 proc.) buvo normalaus svorio. Likusią dalį sudarė vaikai, kurie buvo nutukę (5 proc.), per mažo svorio (10 proc.), turėjo antsvorio (14 proc.) bei 9 proc. vaikų kūno masės indeksas nenurodytas.
2016 metų duomenys rodo, kad vaikų dantų sveikatos būklė nėra gera. Lietuvoje tik 19,48 proc. 7-17 metų vaikų neturėjo ėduonies pažeistų, plombuotų bei dėl ėduonies išrautų dantų. Geriausi rodikliai užfiksuoti Palangos m. savivaldybėje (31,60 proc.), o Šilutės r. savivaldybėje šis rodiklis yra prasčiausias šalyje – 10,86 proc. Esama daugiausia ir vaikų, kurie turi pavienių dantų sąkandžio patologiją.

Viktorija SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kibernetinis saugumas: kaip atpažinti programišius ir apsaugoti savo nuosavybę?

saugumas

Visame pasaulyje spalį minimo kibernetinio saugumo mėnesio proga, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) specialistai atkreipia gyventojų dėmesį į keletą šiuo metu populiarių programišių taktikų ir ragina gyventojus būti budriais. Skambina pažįstamas telefono numeris? Tai dar nieko nereiškia Dalis gyventojų vasaros pabaigoje jau galėjo susidurti su „Google“ darbuotojais apsimetančiais sukčiais. Jie dažniausiai skambino iš lietuviško numerio, kalbėjo rusiškai ir, įvairiais būdais gąsdindami bei skubindami, bandė išvilioti gyventojų asmeninius duomenis. Tam, kad skambutis nesukeltų įtarimo, programišiai naudoja mobiliojo numerio klastojimo (angl. „spoofing“)

Kaip pritaikyti minimalistinį kiemo dizainą lietuviškam klimatui?

Minimalistinis stilius vis labiau populiarėja ne tik interjero, bet ir kiemo dizaino srityje. Šis stilius žavi savo paprastumu, švarumu, tvarka bei funkcionalumu. Tačiau Lietuvoje, kur klimatas yra permainingas, o sezonų kaita kelia specifinius reikalavimus, kuriant minimalistinį kiemą, reikia atsižvelgti į tam tikras sąlygas. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip minimalistinis kiemo aplinkos dizainas gali būti pritaikytas lietuviškam klimatui, kad jis būtų ne tik estetiškas, bet ir praktiškas visais metų laikais. Kas yra minimalistinis kiemo dizainas? Minimalistinis stilius pasižymi paprastumu ir aiškumu, vengiant

Metaliniai laiptai: nuo idėjos aptarimo iki montavimo proceso

Metaliniai laiptai – konstrukcinis elementas, įvairios paskirties patalpose (gyvenamieji namai, biurai, komerciniai ir pramoniniai pastatai ir kita) atliekantys ne tik tiesioginę savo funkciją (tai yra užtikrinantys saugų, patogų užlipimą ir nulipimą), bet ir suteikiantis joms estetiškumo. O įgyvendinus tinkamą dizaino idėją – ir išskirtinumo.   Nepriklausomai nuo to, kaip atrodo ir prie kokio patalpos interjero ar eksterjero yra derinami laiptai, procesas  nuo pastarųjų idėjos iki montavimo – ilgas, sudėtingas, reikalaujantis tiek kūrybiškumo, tiek techninių įgūdžių – savybių, kurias, savaime suprantama, turi

Darbas Norvegijoje nemokantiems kalbos: kodėl verta bendrauti su įdarbinimo agentūromis?

Užsienio kalbų mokėjimas atveria įvairias profesines galimybes net ir gyvenant Lietuvoje, kurioje, atrodytų, turėtų pakakti ir gimtosios kalbos žinių. Tad anglų kalba ar vietinė tos šalies, į kurią vykstama, kalba – neabejotinai svarbus privalumas, kalbant apie darbą užsienyje. Žinoma, toli gražu ne kiekvienas žmogus, dėl įvairių aplinkybių, gali pasigirti mokantis vieną ar kitą kalbą. Atrodytų, jog tokioje situacijoje užsienio darbo rinkos durys yra užvertos arba gauti darbo vietą prilygsta loterijai. Tiesa, tarpininkavimo įdarbinant paslaugas teikiančios įmonės, žinančios realią situaciją, svetur darbo ieškančius,

Taip pat skaitykite