Medikų pagalba užsienyje – nebūtinai tik užsienio kalba

Lietuvos valstybės atkūrimo diena, Vasario 16-oji, šiemet penktadienį, tad savaitgalis pailgės. Kai kurie šalies gyventojai rinksis švęsti laisvę įvairiuose renginiuose. Kiti pasinaudos proga atsikvėpti nuo darbų ilgojo savaitgalio išvykoje „Vadinamų ilgųjų savaitgalių, kai prie įprastinių poilsio dienų prisišlies valstybinė šventė, šiemet bus penki. Neabejojame, kad kai kurie šalies gyventojai šias dienas skirs trumpoms kelionėms, stengsis pamatyti, paragauti ir patirti naujus dalykus. Žinojimas, kad tokiose kelionėse ištikus mažoms nelaimėms bus galima palaikyti ryšį su lietuviais medikais, gali ir apsaugoti nuo netikėtų išlaidų, ir išgelbėti visos išvykos nuotaiką“, – sako Lukas Kaškevičius, BTA Asmens draudimo rizikos skyriaus rizikos vertintojas.

Žvalgytis, ragauti, patirti

Milda Plepytė-Rainienė, Lietuvos turizmo asociacijos vykdančioji direktorė, sako, kad trumpos savaitgalių išvykos mūsų šalies gyventojams yra labai prie širdies. „Trumpas „savaitgalio“ išvykas, kuomet išvykstama penktadienį ryte ar popiet metu ir grįžtama sekmadienį vakarop, Lietuvos keliautojai labai mėgsta. Dažniausiai toks modelis pasirenkamas dėl patogesnių skrydžių. Dar labiau mėgstamos ilgojo savaitgalio išvykos, suteikiančios daugiau laiko ir erdvės pasimėgauti gastronomija, kultūra ar kitų šalių tradicijomis“, – sako turizmo asociacijos vadovė.

Tokioms išvykoms tautiečiai dažniausiai renkasi didžiuosius piečiau esančius Europos miestus – Romą, Milaną, Barseloną, Paryžių ir kitus. Pirmųjų kelionių metu tautiečiai, anot M. Plepytės-Rainienės, lanko žymiausius kultūrinius simbolius – Romos Koliziejų, Paryžiaus Eifelio bokštą, Milano katedrą ir kitus. Nuo kelionių neatsiejamos ir gastronominės patirtys. Jei kelionės pamėgta kryptimi yra dažnos, tikslai gali būti patys įvairiausi – aktyvus laisvalaikis, apsipirkimas, potyrio patirtys ir panašiai.

Kelionių žinovė teigia, kad kiekviena kelionės kryptis ir tikslas pasižymi savitomis rizikomis, kurias derėtų įsivertinti ir numatyti dar prieš kelionę. „Nesvarbu, ar planuojama savaitgalio trukmės, ar ilgesnė kelionė, savo sveikatos būklę įsivertinti būtina. Pavyzdžiui, ketinant vasarą keliauti į Pietų Europos miestus svarbu nepamiršti, kad pastaruoju metu juos neretai ištinka karščio bangos. Todėl reikia įsivertinti, ar organizmas yra atsparus aukštoms temperatūroms, ar nepatirs šoko, ar turėsime būtinas apsaugos priemones, ar žinome kaip išvengti saulės smūgio ir panašiai. Tokiais atvejais verta pagalvoti – galbūt kelionės į pietus tinkamesnės vėsesniu laikotarpiu“, – pataria turizmo asociacijos vadovė.

Kur žmonės, ten ir žmogiškos bėdos

BTA atstovas nurodo, kad dėl sveikatos sutrikimų ir traumų daugiausiai klientų kreipinių sulaukiama iš tų šalių, kurios vienu ar kitu metų laiku sutraukia didžiausius turistų srautus. Jų nusiskundimų priežastys taip pat gana nuspėjamos „Vasaros sezonu padaugėja įvykių iš lietuvių pamėgtų Europos pietų, Azijos Afrikos kurortų. Dažniausiai persikaitinama saulėje, susižalojama viešbučiuose, ypač prie baseinų. Neretos ir virškinimo problemos, kurių rimtumas verčia kreiptis pagalbos. Pastebime, kad vykstant į keliones su šeimomis dažniau sunegaluoja vaikai – nerimą tėvams kelia mažyliams pakilusi temperatūra. Pagausėja traumų, patirtų užsiimant didesnės rizikos vandens pramogomis, pavyzdžiui, jėgos aitvarais arba banglenčių sportu“, – sako L. Kaškevičius.

Žiemą, anot jo, ir dominuojančios kelionių kryptys, ir vyraujantys keliautojų nusiskundimai dėl sveikatos būna visai kiti. Dažniausiai susiduriama su slidinėjimo gerbėjų traumomis, taip pat – žiemos sezonui labiau būdingomis virusinėmis peršalimo ligomis. Žiemą dažniau keliaujama ir į tolimesnes Pietryčių Azijos šalis. Savita šių šalių rizika keliautojams apsinuodijimai maistu ir karščiavimas.

„Trumpųjų savaitgalių kelionės rečiau siejamos su aktyviais, rizikingesniais užsiėmimais. Tačiau yra ir joms būdingų grėsmių. Tai kelionės, kuriose dažnai būnama žmonių susibūrimo vietose ir mėgaujamasi neįprastos virtuvės skoniais. Be to, trumpoms kelionėms ruošiamasi spontaniškiau. O tai reiškia, kad keliautojai gali susidurti su oru perduodamomis virusinėmis infekcijomis, apsinuodijimais maistu ir namie paliktais nuolat vartojamais vaistais nuo lėtinių būklių“, – tvirtina draudimo rizikos vertintojas.

Nuotolinis šeimos gydytojas

Tokiose santykinai nesudėtingų sveikatos problemų situacijose, kai pakaktų šeimos gydytojo konsultacijos, užtikrintumo suteikia šiuolaikiški, neseniai patirtų iššūkių padiktuoti pagalbos pacientams būdai. „Pandemijos metu buvome skatinami visokeriopai vengti tiesioginių kontaktų su žmonėmis – net ir su medikais. Nuotolinės gydytojų konsultacijos tapo pakankamai įprasta paslauga. Todėl į kelionių draudimo paketą įtraukėme nemokamas nuotolines šeimos gydytojo konsultacijas, kurios suteikia galimybę būnant užsienyje ypatingos pagalbos nereikalaujančias problemas spręsti taip pat patogiai, kaip namie“, – sako L. Kaškevičius.

Balso ar vaizdo skambučiu pasiekiami gydytojai gali gimtąja kalba pakonsultuoti, kaip elgtis ištikus vienai ar kitai problemai, kokius vaistus vartoti, į kokius specialistus kreiptis, jei situacija sudėtingesnė. „Nuotolinės konsultacijos metu gydytojas gali padėti ir rekomenduoti gydymą tokiais atvejais, kai pavyzdžiui, reikalinga pagalba dėl virškinimo sutrikimų, apsinuodijimo maistu, gerklės skausmo, slogos, bėrimo, vabzdžių įkandimo ar pasireiškus kitoms alerginėms reakcijoms, saulės smūgio atvejais“, – vardija draudimo ekspertas.

Lietuvoje esantys medikai taip pat gali įvertinti užsienyje atliktų tyrimų rezultatus, skirti vienokius ar kitokius vaistus, įskaitant receptinius. „Tiesa, Lietuvoje ir užsienyje gali skirtis ir vaistų pasiūla, ir teisinis jų prekybos reglamentavimas. Pagal Lietuvoje parašytą receptą įsigyti vaistus užsienyje ne visada įmanoma. Tad reikia turėti omenyje, kad apie farmacinius preparatus, kurių gali prireikti kelionėje, reikėtų gerai pagalvoti dar prieš kelionę, net jei ji truks tik dvi ar tris dienas“, – įspėja draudimo bendrovės atstovas.

ELTA

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Skelbiami gydytojų keturių mėnesių darbo grafikai

Praėjusią savaitę gydymo įstaigos įpareigotos pasiūlyti pacientams daugiau matomų vizitų laikų. Jau įsigaliojo reikalavimas gydymo įstaigoms E. sveikatos registracijos sistemoje skelbti ne mažiau kaip keturių mėnesių gydytojų darbo grafikus. Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Jelenos Čelutkienės, toks sprendimas ne tik suteikia pacientams daugiau galimybių užsiregistruoti pas gydytoją, bet ir prisideda prie eilių skaidrumo ir trumpėjimo. „Iki šiol dauguma gydymo įstaigų skelbė tik vieno mėnesio gydytojų darbo grafikus. Ties tuo mėnesiu eilė tarsi pasibaigdavo, nors iš tikrųjų buvo gerokai ilgesnė. Pratęsdami galimybę

Orai: naktimis beliks 3-5 laipsniai šilumos

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kokie bus orai. Balandžio 22 d., antradienį, naktį temperatūra siekė 7-12 laipsnių šilumos. Dieną daugelyje rajonų numatomi trumpi lietūs, kai kur smarkūs. Vietomis perkūnija, kai kur kruša. Vėjas besikeičiančios krypties, 6-11 m/s, per perkūniją kai kur gūsiai 15-18 m/s. Temperatūra bus 20-25, Vakarų Lietuvoje daug kur – 14-19 laipsnių šilumos. Balandžio 23 d., trečiadienį, naktį didesnėje šalies dalyje, daugiausia Rytų Lietuvoje, numatomas trumpas lietus, galima perkūnija, dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Naktį vietomis rūkas. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų,

Nelieskime gamtoje sutiktų sveikų jauniklių, tai kenkia jiems

Pavasarį ir vasarą gamtoje dažnai sutinkame laukinių gyvūnų jauniklių – stirniukų, kiškių, įvairių paukščių. Žmonės, pamatę vienišus gyvūnus, dažnai klaidingai mano, kad jie yra palikti arba našlaičiai. Tokios skubotos išvados ir į žmonių rankas paimti jaunikliai gali būti pražūtingos gyvūnams.  Taigi, kaip elgtis gamtoje radus jauniklį ir ką daryti, jei jam akivaizdžiai reikalinga pagalba?   Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, jog daugeliu atvejų randami vieniši jaunikliai būna palikti tik laikinai. Dažniausiai, kol motinos ieško maisto arba pačios slepiasi nuo plėšrūnų. Tuo metu mažieji

Policija – apie įvykius Šilutės rajone

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 20 d. rytą namuose Traksėdžių k., Šilutės sen., rastas vyro, gim. 1961 m., kūnas be išorinių smurto žymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Balandžio 18 d. Juknaičiuose vyras, gim. 1971 m., sukėlė fizinį skausmą moteriai, gim. 1971 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 20 d. naktį Pievų g., Šilutėje, pas vyrą, gim. 2000 m., apžiūros metu rastas užspaudžiamas maišelis su galimai narkotine medžiaga. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 19-20 d. įsibrovus į

Taip pat skaitykite