Mažosios Lietuvos kultūros tyrinėtojui Domui Kaunui – 75-eri

Domą Kauną gerai pažįsta ir Šilutės rajone, ir Pagėgių krašte. Žino kaip šio krašto tikrą draugą, atsidavusį Mažosios Lietuvos knygų, spaudos ir kultūros tyrinėtoją, knygų autorių, sudarytoją. D. Kaunas, kaip Lietuvos mokslų akademijos narys, skatino ir padėjo Šilutės rajono savivaldybei glaudžiai bendradarbiauti su Lietuvos mokslų akademija. Įsimintina tai, kad į Šilutę ar Pagėgius D. Kaunas dažnai atvykdavo su nauja paties parašyta knyga.

 

Prasmingos veiklos kelias

Sekmadienį, balandžio 21 d., D. Kaunui sukako 75 metai. Į šį jubiliejų knygininką, bibliofilą, edukologą, Mažosios Lietuvos kultūros tyrinėtoją profesorių D. Kauną atvedė prasminga veikla ir atkakliu darbu grįstas kelias.

Gimė 1949 m balandžio 21 d. Šlepečiuose, Plungės rajone. Yra lietuvių knygotyrininkas, kultūros istorikas, bibliofilas. Habil. dr. (humanitarinių mokslų; istorijos mokslų daktaras 1990).

1975 m. Vilniaus universiteto Istorijos fakultete baigė bibliotekininkystę ir bibliografiją. Nuo 1975 m. dirbo Vilniaus universitete, buvo Knygotyros katedros vedėjas, fakulteto dekanas, fakulteto Knygotyros ir dokumentotyros instituto direktorius; profesorius (1993), nuo 2019 – profesorius emeritas. 2009-2013 m. – Lietuvos mokslų akademijos vyriausiasis mokslinis sekretorius, 2013-2018 m. – viceprezidentas, 2017-2022 m. – Humanitarinių ir socialinių mokslų skyriaus pirmininkas.

Stažavosi Berlyno Humboldtų universitete, Jogailos universitete Krokuvoje, Vokietijos bibliotekininkystės institute Berlyne, Stokholmo universitete, Hanoverio aukštojoje profesinėje mokykloje, Oksfordo Brookes universitete, Vroclavo universitete, Švedijos karališkojoje literatūros, istorijos ir senovės mokslų akademijoje.

Buvo Lietuvos bibliotekininkų draugijos, Martyno Mažvydo bibliofilų klubo pirmininkas, Pirmosios lietuviškos knygos 450 m. sukakties minėjimo valstybinės komisijos sekretorius, Lietuvos mokslo premijų komiteto Humanitarinių ir socialinių mokslų sekcijos pirmininkas, Vokietijos Leibnico mokslo draugijos narys, Talino ir Rygos universitetų profesūros habilitacijos procedūrų ekspertų komisijų užsienio narys, Nacionalinės pažangos premijos komiteto, Leidimo vartoti Lietuvos Respublikos oficialųjį ir tradicinį valstybės pavadinimą, herbą, vėliavą ir kitus valstybės heraldikos objektus komisijos, Studijų kokybės vertinimo centro Tarybos narys.

Mokslinės veiklos pagrindinės kryptys: knygotyra, Mažosios Lietuvos knygos ir kultūros istorija, socialinės aplinkos knygos kultūra.

Kolekcionuoja senuosius spaudos leidinius (apie 4500 egzempliorių), vertingiausia dalis – apie 2000 Mažosios Lietuvos knygų, 100 periodinių leidinių, 400 atvirukų ir 600 nuotraukų.

Paskelbė daugiau 900 straipsnių.

Svarbiausi D. Kauno veikalai

Iš lietuvių knygos istorijos: Klaipėdos krašto lietuvių knyga iki 1919, Mažosios Lietuvos spaustuvės 1524-1940, Mažosios Lietuvos bibliotekos (iki 1940), Mažosios Lietuvos knygynai, Donelaičio žemės knygiai.

Rinkinių „Bibliofilai apie asmenines bibliotekas“, „Knygos ir bibliofilijos kultūra“, „Mažosios Lietuvos kultūros paveldas“ sudarytojas ir redaktorius, kartu su kitais parengė informacinę knygą „Pirmosios lietuviškos knygos sukaktis“ ir jos elektroninę versiją bei kt.

Asmeninės kolekcijos pagrindu sudarė katalogus „Hermannas Sudermannas savo ir mūsų knygose“ ir „Visos Vydūno knygos“. Sudarė ir parengė knygą „Auszros“ archyvas: Martyno Jankaus rinkinys“ (su A. Matijošiene), fotografijų albumą „Lietuvos mokslų akademija nepriklausomybės kelyje“ (su kitais, 2015). Sudarė ir parengė atsiminimų apie I. Simonaitytę knygą „Aš esu Etmės Evė“ ir kt.

Apdovanojimai

D. Kauno apdovanojimai: Lietuvos mokslo premija (1994), Mažosios Lietuvos fondo (Kanada) dr. Vydūno premija (1995), I. Simonaitytės literatūrinė premija (1998 ir 2019), Martyno Mažvydo premija (1998), Lauryno Ivinskio premija (2010).

D. Kaunas apdovanotas Gedimino ordino Riterio kryžiumi (1997), Latvijos Respublikos Pripažinimo ordino Komandoro didžiuoju kryžiumi (2011).

Sveikiname Domą Kauną garbingos sukakties proga!

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Renkamės vejos sėklą: gryną ar mišinius?

Lietuvoje šiuo metu galima įsigyti mažiausiai kelias dešimtis skirtingų vejos sėklų rūšių ir mišinių, pritaikytų įvairiems poreikiams: nuo dekoratyvinių iki sportinių, nuo pavėsiui skirtų iki lėtai augančių vejų. Anot namų aplinkos priežiūros ekspertų, ką rinktis, priklauso nuo konkrečių poreikių. Taip pat dirvožemio sąlygų ir pageidaujamo vejos tipo – rašoma „Linas Agro“ pranešime žiniasklaidai.  „Vejų ir kitų augalų sėklos yra dviejų tipų: grynos, tik vienos veislės augalų, neturinčios priemaišų, ir sėklų mišiniai. Pastarieji – vieni populiariausių. Jų privalumas toks, kad jie

Praėjusią savaitę policija daugiausia užfiksavo smurtavimo atvejų

policijos

Birželio 2-8 d. Tauragės apskr. VPK pareigūnai užregistravo 336 įvykius ir pradėjo 23 ikiteisminius tyrimus, iš kurių 11 ikiteisminių tyrimų buvo pradėta dėl fizinio skausmo sukėlimo. Smurtas artimoje aplinkoje jau tapo kasdien paros įvykių suvestinėse aprašomų nusikaltimų dalimi.  Birželio 8 d. naktį Kebelių k., Saugų sen., nepažįstami asmenys sužalojo neblaivų (0,75 prom.) vyrą, gim. 1984 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Patiriate smurtą? Netylėkite, skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 ir policijos pareigūnai jums suteiks visokeriopą pagalbą. Netoleruokime smurto! Nustatyti 92

Žuvėdros, vėtrungės ir krikštai – taip Neringa įamžinta pašto ženkle

Neringa

Birželio 6 d. Lietuvos paštas išleido naują pašto ženklą, dedikuotą vienai iš išskirtiniausių Lietuvos vietovių – Neringai. Tai ketvirtasis pašto ženklas iš serijos „Lietuvos kurortai“. Naująjį ženklą sukūrė dailininkė Audronė Uzielaitė. Jo nominalas – 2,00 Eur, tiražas – 15 tūkst. vienetų. Pašto ženklo pirmos dienos datos antspaudavimas vyko išleidimo dieną Nidos pašto skyriuje (Taikos g. 13). Ant pašto ženklo vaizduojami charakteringi Neringos simboliai: medinė architektūra, ramios marios, kopos, senieji krikštai – mediniai antkapiniai paminklai, vėtrungės ir neatsiejama pajūrio palydovė –

Paroda „Atsivėrimai. Iš Lietuvos banko dailės rinkinio“

Lietuvos banko dailės rinkinys – mažai žinomas ar juolab matytas. Ši Klaipėdos Pilies muziejuje (Priešpilio g. 2) atidaroma paroda yra unikali galimybė pamatyti nedidelę dalį iš beveik 200 Lietuvos banko dailės kūrinių. Dialogas su visuomene Parodoje rasite geriausius tarpukario ir šiuolaikinių Lietuvos dailininkų darbus: Petro Rimšos, Antano Žmuidzinavičiaus, Justino Vienožinskio, Augustino Savicko, Jono Švažo, Adomo Galdiko, Juozo Mikėno, Dalios Kasčiūnaitės ir kitų. Parodos tikslas – atsiverti žiūrovui, megzti dialogą su visuomene. Tai rodo ir šios parodos pavadinimas. Lietuvos banko dailės

Taip pat skaitykite