Maudynių sezono startas: neramina tėvų elgesys ir poilsiautojų neatsargumas

Vasariška šiluma jau gena tautiečius prie vandens telkinių. Norintieji atsigaivinti renkasi ne tik gelbėtojų prižiūrimus paplūdimius, bet ir nuošalesnius kampelius. Pastaruosiuose rizika sveikatai kyla dėl neretai netvarkingų pakrančių. Anot gelbėtojų, per stipriai atsipalaiduoti nederėtų ir besilankantiems viešuose paplūdimiuose. Draudimo bendrovės BTA Asmens draudimo rizikų vertintojas Andrius Žilėnas teigia, kad atsišus orams tradiciškai padaugėja pranešimų apie gamtoje patirtas traumas.

„Patirti traumą galima tiek vandenyje, tiek prie vandens telkinio. Pasitaiko ir paslydimų ant liepto ar prie baseino, kurių metu patiriamos ne tik galūnių traumos, bet ir smegenų sukrėtimai. Atviruose vandens telkiniuose žmonės susižaloja užlipę ant aštrių metalinių bei medinių daiktų. Pasitaiko traumų ir šokant į vandenį“, – sako jis.

Pamiršta vaikus

BĮ „Klaipėdos paplūdimiai“ direktoriaus pavaduotojais Aleksandras Siakki pastebi, kad tiek dėl smulkių, tiek dėl labai skaudžių incidentų, ypatingai tų, kuriuose dalyvauja vaikai, dažnai būna kaltas neatidumas.

„Tėvai neretai tiesiog užmiega, užsikalba tarpusavyje ar užsižiūri į telefoną ir pamiršta vaikus. Gana dažni atvejai, kai gelbėtojai pamato vieną jūroje besimaudantį 4-6 metų vaiką, kurio tėvai tuo metu užsiima visiškai kuo kitu. Kitas dažnai pasitaikantis atvejis – tai maudymasis esant raudonai vėliavai. Tėvai ar seneliai leidžia vaikus į jūrą, o patys lieka ant kranto ir nesupranta, kodėl gelbėtojai jiems priekaištauja“, – stebisi jis.

Aplaidumo ir savo jėgų pervertinimo pasekmės atsispindi statistikoje. Lietuvoje skendimų statistika yra viena liūdniausių visoje ES. Skaičiuojama, kad kasmet 100 tūkst. šalies gyventojų tenka po penkis skenduolius.

Ilgalaikės pasekmės

Karoliniškių poliklinikos gydytoja Justė Latauskienė pažymi, kad net operatyviai ištraukus skęstantįjį iš vandens, nelaimės pasekmės gali būti matomos vėliau. Įkvėpus vandens žmogui neretai prasideda plaučių uždegimas. Tačiau svarbiausi ir pavojingiausi – dėl deguonies trūkumo atsirandantys neurologiniai sutrikimai. Galimos ir psichologinės traumos, ypač – vaikams.

„Stiprus išgąstis keičia pačią vaiko smegenų raidą. Vadovėlinis atvejis – po išgąsčio prasidėjęs tikas. Lygiai taip pat ir po skendimo ar panikos vandenyje suprastėja miegas, mokymosi rezultatai. Viskas dėl to, kad vaikas tiesiog nebegali nusiraminti, nesaugiai jaučiasi“, – sako gydytoja. BTA ekspertas A. Žilėnas pažymi, kad kai kurioms traumoms gydyti prireikia daug laiko, o tai  paveikia ne tik fizinę, bet ir psichologinę būklę.

„Patyrus galūnės lūžį, priklausomai nuo traumos dydžio, gydymas gali trukti nuo mėnesio iki trijų. Neurologinių sutrikimų gydymas gali trukti dar ilgiau. Kai kuriais atvejais, patyrus sudėtingas traumas, prireikia ir potrauminio gydymo, reabilitacijos. Neurologiniai sutrikimai yra klastingi, nes neretai pasireiškia ne iš karto, o ir simptomus galima supainioti su kitais negalavimais. Todėl patyrus traumą vertėtų pasikonsultuoti su specialistais“, – teigia specialistas.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Seimo rinkimai – jau šią savaitę. Kur ir kada balsuoti?

Pagrindinė Seimo rinkimų diena yra spalio 13, sekmadienis. Rinkimų apylinkės duris atvers 7 val. ryto ir lauks rinkėjų iki 20 valandos.   Svarbu žinoti, kad antraip nei pavasarį, Seimo rinkimų sekmadienį balsuoti bus galima tik savo rinkimų apygardos rinkimų apylinkėse. Taip yra dėl to, kad pusė Seimo narių yra renkama vienmandatėse rinkimų apygardose ir kiekvienos iš 71 vienmandatės rinkimų apygardos biuleteniai bus skirtingi. Rinkėjai turi teisę balsuoti tik už tos vienmandatės rinkimų apygardos, kurioje yra deklaravę savo gyvenamąją vietą, kandidatus.

Orai: vėl sulauksime šiltesnių dienų

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artimiausių dienų orus. Spalio 7 d., pirmadienį, naktį vietomis buvo šalnos, jų teko ir Vakarų Lietuvoje, buvo 0-4 laipsniai šalčio. Dieną kai kur rytiniuose rajonuose trumpai palis. Vėjas besikeičiančios krypties, 3-8 m/s. Temperatūra bus 8-13 laipsnių šilumos. Spalio 8 d., antradienį, žymesnio lietaus nenumatoma. Naktį kai kur rūkas. Vėjas naktį silpnas, dieną pietryčių, 6-11 m/s. Temperatūra naktį bus 1-6, Kuršių nerijoje – iki 8 laipsnių šilumos, dirvos paviršiuje daug kur šalnos, 0-5 laipsniai šalčio, dieną bus

Policijos pareigūnui teko peršauti automobilio padangą

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Spalio 6 d. pavakare Saugose policijos pareigūnams nestojo stabdomas automobilis „Honda HR-V“, vairuojamas vyro (gim. 1975 m.). Persekiojant minėtą automobilį Tauragės apskr. VPK pareigūnas panaudojo tarnybinį ginklą – peršovė  galinę automobilio padangą.  Įvykio metu žmonės nenukentėjo. Vyrui surašytas protokolas. Rugsėjo 25 d. į Tauragės aps. VPK kreipėsi moteris, gim. 1964 m., kad savo namuose „Draugystės“  2-ajame tak., Šilutėje, komodos stalčiuje pasigedo trijų porų auksinių auskarų, auksinės grandinėlės su auksiniu pakabuku ir medicininio

Rinkime 2024 metų Lietuvos medį

Šiais metais ir vėl vyksta Lietuvos metų medžio rinkimai, kuriuos rengia Lietuvos arboristikos centras. Balsuoti už vieną iš 10 atrinktų medžių galima iki spalio 19 dienos.   Lietuvos metų medžio atrankos konkurse išrinktas Metų medis atstovaus mūsų šaliai Europos metų medžio konkurse. Bet kartu labai svarbu pažinti ir pagerbti kitus vertingiausius Lietuvos medžius, kurie unikalūs savo amžiumi, forma, istorija. Siūloma rinkti iš 10 pasiūlytų medžių, tai –  Daukšaičių ąžuolas, Elmės šešiakamienis ąžuolas, Kvietkinės ąžuolas, Liepa Motinėlė, Meškėnų liepa, Mingėlos ąžuolas,

Taip pat skaitykite