Lietuvoje šią žiemą žuvo dešimtys tūkstančių bičių šeimų
Ar žinojai, kad kas trečias kąsnis tavo maisto egzistuoja tik dėl bičių?
Šie maži, darbštūs vabzdžiai ne tik gamina medų, bet ir apdulkina 80 proc. visų žydinčių augalų. Tačiau šiandien turime rimtą problemą – vien šią žiemą Lietuvoje žuvo tūkstančiai bičių šeimų, o tai gali turėti katastrofiškų pasekmių mūsų maisto sistemai.
Statistika šokiruoja: Lietuvoje kasmet žiemos metu žūva vidutiniškai 15-20 proc. visų bičių šeimų. Tai reiškia, kad iš kiekvienų penkių avilių vienas pavasario nesulaukia. Lietuvoje tai sudaro apie 30 000 bičių šeimų žūčių šią žiemą. Pasauliniu mastu skaičiai dar niūresni – kai kuriose šalyse bitininkai praranda net iki 60 proc. bitynų.
Kodėl bitės masiškai miršta?
„Žiema bitėms – didžiausias išbandymas, – pasakoja Tautvydas Vaičiūnas, „Bus medaus“ vyriausiasis bitininkas. – Jei paruošimas žiemai atliktas netinkamai, bitės neturi šansų išgyventi“.
Bičių šeimų žūčių priežasčių yra ne viena. Pirma – Varroa erkės. Šie maži parazitai, siurbia bičių hemolimfą (kraujo analogą) ir platina mirtinus virusus – viena erkė bitei yra tarsi žmogui ant nugaros užsikabinęs krepšinio kamuolys, nuolat siurbiantis kraują. Antra – klimato kaita. Neįprastai šiltos žiemos verčia bites tapti aktyvesnėmis anksčiau nei paprastai. Suaktyvėjusios per anksti jos vartoja daugiau medaus atsargų, bet prisinešti naujo maisto žiemą neranda iš kur.
„Nestabilios temperatūros išsekina bites kaip maratonas – jos sudegina visą energiją ir neturi kaip jos papildyti,” – aiškina Tautvydas. Įsivaizduokite: bitė, kurios gyvenimo trukmė žiemą ir taip trumpa, turi kovoti su parazitais ir stresu dėl besikeičiančios temperatūros. Tai tarsi žmogui vienu metu sirgti gripu, badauti ir miegoti ant sniego.
Kaip išsaugoti bites?
Įdomu tai, kad tinkamai prižiūrint bičių šeimas, žūčių skaičių galima drastiškai sumažinti. „Bus medaus“ klientų aviliai šią žiemą patyrė tik 10 proc. nuostolių – tai beveik dvigubai mažiau nei šalies vidurkis. „Paslaptis paprasta – sisteminė, prevencinė priežiūra, – dalijasi Tautvydas. – Mūsų metodika leidžia net pradedantiesiems bitininkams pasiekti profesionalių rezultatų, skiriant vos 10 minučių per mėnesį.“
Svarbiausios priemonės, padedančios išsaugoti bites, apima reguliarų erkių gydymą, atliekamą laiku ir tik ekologiškais preparatais. Tai ir stiprių šeimų formavimas (juk stipri bičių bendruomenė lengviau išgyvena žiemą). Kartu ir tinkamos maisto atsargos – bitės privalo turėti pakankamai medaus, kad išgyventų ilgą žiemos periodą. Šių trijų elementų harmonija ir žinojimas, kada ką tiksliai atlikti, leidžia drastiškai padidinti bičių išgyvenamumą net ir pačiomis sunkiausiomis sąlygomis.
Ar gali padėti kiekvienas?
„Didžiausia klaida – manyti, kad bitėms gali padėti tik profesionalūs bitininkai“, – sako Tautvydas. Realybė tokia, kad kiekvienas gali prisidėti prie bičių išsaugojimo.
Vienas iš būdų – auginti bičių pamėgtus augalus savo aplinkoje. Čiobreliai, levandos, facelijos – šie augalai ne tik puošia aplinką, bet ir maitina bites. Kitas būdas – patiems imtis bitininkystės. Daugelis baiminasi, kad tai sudėtinga ir reikalauja daug laiko, tačiau šiuolaikiniai sprendimai, pavyzdžiui, „Bus medaus“ siūlomi bitininkystės rinkiniai, leidžia bitininkauti skiriant laiko minimaliai.
Bitės nyksta – ar sumažės ir medaus?
Šią vasarą parduotuvėse medaus užteks. Tačiau jei bičių mirtingumas ir toliau didės, tai neišvengiamai atsilieps ir medaus kainai bei kokybei.
„Didžiausia grėsmė – ne tai, kad medaus neliks, o tai, kad be bičių sumažės daugelio vaisių ir daržovių derliai, – perspėja Tautvydas. – Obuoliai, braškės, agurkai – visi jie priklauso nuo bičių apdulkinimo. Todėl kiekvienas turime daryti viską ką galime, kad taip neatsitiktų“.