Kviečia susipažinti su projekto rezultatais

Lietuvos ornitologų draugijos ekspertai jau antrus metus iš eilės vykdo tikslinių paukščių rūšių monitoringą projekto „LIFE farms for birds“ (LIFE21-NAT-LT-LIFEfarms for birds, Nr. 101074711) teritorijose. Apskaitų metu skaičiuojamos perinčios griežlės, nykstantys tilvikiniai paukščiai bei kitos atvirų buveinių rūšys – pievų ir šlapynių paukščiai.

Griežlė (lot. Crex crex). Renato Jakaičio nuotr.

Monitoringas vykdomas šešiose paukščių apsaugai svarbiose teritorijose (PAST), kur planuojami ar jau įgyvendinami gamtotvarkos darbai: Nemuno deltos Tulkiaragės polderyje, vakarinėje Aukštaitijos nacionalinio parko dalyje, Kretuono ežero pievose, Svylos upės slėnyje, Sartų regioninio parko Minkūnų pelkėje ir Amalvo polderyje.

Tulkiaragės polderis, esantis šalia Krokų lankos ežero, yra įtrauktas į PAST „Nemuno delta“ teritoriją ir apima pavasariniais potvyniais užliejamas pievas. Dviejuose po 70 ha ganymo plotuose 2023-2024 m. užfiksuota iki 6 griežiančių griežlių patinų. Deja, paukščių veisimosi sezono pradžioje dėl pavasarinio potvynio ilgai laikėsi pernelyg aukštas vandens lygis, tad buveinės nebuvo tinkamos pievų paukščių lizdavietėms.

Iš kitų atvirų buveinių rūšių šiais metais stebėtos 4 poros pempių, 2 poros perkūno oželių bei rečiausia Europos giesmininkė meldinė nendrinukė. Atkūrus atviras pievų ir šlapynių plotus bei reguliariai juos prižiūrint, teritorija gali tapti tinkama stulgiams, griciukams, raudonkojams tulikams, gaidukams ir kitoms saugomoms rūšims.

Projekto įgyvendinimo laikotarpiu atlikti nendrių ir krūmų šienavimo darbai, į ganymo plotus išleista 20 galvijų.

Nors kai kuriose projekto teritorijose perinčių tikslinių paukščių gausėja, stabiliai geros būklės atviroms buveinėms susiformuoti prireiks daugiau laiko. Kalbant apie projekto pažangą, dar anksti tikėtis akivaizdžių rezultatų, nes projekto gamtotvarkinės veiklos pradėtos praėjusiais metais. Matomi pokyčiai, rūšių gausėjimas ir naujų rūšių atsiradimas paprastai pasireiškia po kelerių metų.

Ekspertai aplankė atkurtas pievas, kuriose aptinkama migruojančių žąsų

Spalio viduryje Lietuvos ornitologų draugijos ekspertai lankėsi Šyšgirių ir Sausgalvių pievose. Šiose teritorijose aptinkama migruojančių žąsų, tarp kurių būna ir mažųjų žąsų. Tai rečiausia Europoje perinti žąsis.

Prieš kelis metus šias pievas Lietuvos ornitologų draugija paruošė ūkininkavimui: iškirsti krūmai, išfrezuoti kelmai, atlikti kiti gamtotvarkos darbai. Darnoje su ūkininkais galima užtikrinti, kad atkurtos pievos bus ir toliau tvarkomos taip, kad būtų tinkamos ir migruojančioms žąsims. Galima pasidžiaugti, kad daugumą atkurtų pievų ūkininkai naudoja ir jas prižiūri.

LOD darbuotojai apžiūrėjo projekto teritoriją

Spalio 19 d. Lietuvos ornitologų draugijos darbuotojai apsilankė projekto „LIFE Farms for Birds“ teritorijoje – Tulkiaragės polderyje šalia Krokų lankos.

Čia šią vasarą nendrėmis apaugusius plotus „padėjo tvarkyti“ 20 galvijų. Teritorijoje mozaikiškas kraštovaizdis, išraižytas sausinimo kanalų tinklo. Dominuoja pavasarinių potvynių užliejami nendrynai su krūmų ir medžių gojeliais bei atvirų viksvinių pievų intarpais.

Rezultatai po ganymo – akivaizdūs. Visuose plotuose, kur buvo ganoma, atželiančių nendrių liko gerokai mažiau, išryškėja užliejamoms pievoms būdinga augalija, o vietomis ir ištisiniai viksvynų fragmentai. Tai geras rezultatas, nes užliejamoms pievoms atkurti įprastai taikoma mišri gamtotvarkos praktika, kuomet augalijos tvarkymo darbai atliekami kartu su hidrologinio režimo reguliavimo priemonėmis. Šiuo atveju, vien ganymas atrodo pakankama atviroms buveinėms palaipsniui atkurti.

Projekto „LIFE Farms for Birds“ naujienas galima sekti Facebook paskyroje.

Pagal Lietuvos ornitologų draugijos inf.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Renkamės vejos sėklą: gryną ar mišinius?

Lietuvoje šiuo metu galima įsigyti mažiausiai kelias dešimtis skirtingų vejos sėklų rūšių ir mišinių, pritaikytų įvairiems poreikiams: nuo dekoratyvinių iki sportinių, nuo pavėsiui skirtų iki lėtai augančių vejų. Anot namų aplinkos priežiūros ekspertų, ką rinktis, priklauso nuo konkrečių poreikių. Taip pat dirvožemio sąlygų ir pageidaujamo vejos tipo – rašoma „Linas Agro“ pranešime žiniasklaidai.  „Vejų ir kitų augalų sėklos yra dviejų tipų: grynos, tik vienos veislės augalų, neturinčios priemaišų, ir sėklų mišiniai. Pastarieji – vieni populiariausių. Jų privalumas toks, kad jie

Praėjusią savaitę policija daugiausia užfiksavo smurtavimo atvejų

policijos

Birželio 2-8 d. Tauragės apskr. VPK pareigūnai užregistravo 336 įvykius ir pradėjo 23 ikiteisminius tyrimus, iš kurių 11 ikiteisminių tyrimų buvo pradėta dėl fizinio skausmo sukėlimo. Smurtas artimoje aplinkoje jau tapo kasdien paros įvykių suvestinėse aprašomų nusikaltimų dalimi.  Birželio 8 d. naktį Kebelių k., Saugų sen., nepažįstami asmenys sužalojo neblaivų (0,75 prom.) vyrą, gim. 1984 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Patiriate smurtą? Netylėkite, skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 ir policijos pareigūnai jums suteiks visokeriopą pagalbą. Netoleruokime smurto! Nustatyti 92

Žuvėdros, vėtrungės ir krikštai – taip Neringa įamžinta pašto ženkle

Neringa

Birželio 6 d. Lietuvos paštas išleido naują pašto ženklą, dedikuotą vienai iš išskirtiniausių Lietuvos vietovių – Neringai. Tai ketvirtasis pašto ženklas iš serijos „Lietuvos kurortai“. Naująjį ženklą sukūrė dailininkė Audronė Uzielaitė. Jo nominalas – 2,00 Eur, tiražas – 15 tūkst. vienetų. Pašto ženklo pirmos dienos datos antspaudavimas vyko išleidimo dieną Nidos pašto skyriuje (Taikos g. 13). Ant pašto ženklo vaizduojami charakteringi Neringos simboliai: medinė architektūra, ramios marios, kopos, senieji krikštai – mediniai antkapiniai paminklai, vėtrungės ir neatsiejama pajūrio palydovė –

Paroda „Atsivėrimai. Iš Lietuvos banko dailės rinkinio“

Lietuvos banko dailės rinkinys – mažai žinomas ar juolab matytas. Ši Klaipėdos Pilies muziejuje (Priešpilio g. 2) atidaroma paroda yra unikali galimybė pamatyti nedidelę dalį iš beveik 200 Lietuvos banko dailės kūrinių. Dialogas su visuomene Parodoje rasite geriausius tarpukario ir šiuolaikinių Lietuvos dailininkų darbus: Petro Rimšos, Antano Žmuidzinavičiaus, Justino Vienožinskio, Augustino Savicko, Jono Švažo, Adomo Galdiko, Juozo Mikėno, Dalios Kasčiūnaitės ir kitų. Parodos tikslas – atsiverti žiūrovui, megzti dialogą su visuomene. Tai rodo ir šios parodos pavadinimas. Lietuvos banko dailės

Taip pat skaitykite