Kraštiečių sueiga Kriokiškiuose
Šeštadienį Kriokiškių kaime (Vilkyškių sen.) vyko kraštiečių sueiga, skirta Kriokiškių paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 460 metų sukakčiai ir Bendruomenių metams paminėti.
Keturiolika metų Kriokiškių bendruomenei vadovaujanti Reda Tamašauskienė didžiuodamasi sako, kad Kriokiškių kaime yra 87 gyventojai, 32 sodybos, 18 vaikų, gyventojų amžiaus vidurkis – 45 metai.
Kas 3-4 metus Kriokiškiuose organizuojama kraštiečių sueiga. Šįkart jau buvo trečioji tokia sueiga, į kurią susirinko per 200 žmonių. Suėjo dabartiniai gyventojai bei suvažiavo nemažai čia gimusių, augusių, gyvenusių, dirbusių žmonių ar kitaip susijusių su Kriokiškiais. Kaimo bendruomenė gražiai tvarko kapinaites, kurių aplankymu ir prasidėjo kraštiečių sueiga. Uždegta žvakučių. Į kapines atėjo ir Vilkyškių katalikų bažnyčios kunigas Kazys Žutautas.
Po to parke sodinta raudonųjų lazdynų. Mat Kriokiškių kaimo pavadinimas sietinas su juodosios meletos vokišku pavadinimu, o šie paukščiai mėgsta apsigyventi būtent raudonuosiuose lazdynuose. Tad per kraštiečių sueigą prieš trejus metus parke buvo pasodinti du raudonieji lazdynai, šįkart – dar du: vieną, skirtą Kriokiškių kaimo 460 metų sukakčiai, sodino vyriausia kaimo gyventoja Marta Valaitienė su artimaisiais, kitą, skirtą Bendruomenių metams, – penkių bendruomenių pirmininkai.
Kulinarinio paveldo patiekalų ir savo programas pateikė 5 bendruomenės. Vilkyškių bendruomenė vaišino šiupiniu ir žolelių arbatomis, prie šio arbatžolių verslo prisideda ir Reda Tamašauskienė, kurią galima vadinti dar ir ūkininke. Kaimynai iš Mociškių vaišino širdelės formos vafliniais blynais, kuriais garsėja jau daug metų, Žukų kaimo moterys – kugeliu, Aušgirių kaimo bendruomenė – net kelių rūšių naminiais sūriais.
Reda Tamašauskienė „Pamariui“ pasakojo, kad nuo kaimynų neatsiliko ir Kriokiškių kaimo bendruomenė – turėjo gardžios naminės giros ir mėsbandžių. Liucija Baškienė taip pavadintas mėsos bandeles kepa pagal savo mamos senovinį receptą, tai nėra nei kibinai, nei kažkas panašaus. Vaišių buvo daug ir labai skanių.
Skambėjo dainos, sukosi šokėjų poros, vakare liepsnojo laužas. Bendruomenės atvyko su saviškiais dainininkais, muzikantais.
Šventės proga pasveikino Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, vicemeras Sigitas Stonys, Vilkyškių seniūnas Darius Jurkšaitis, Pagėgių policijos komisariato laikinai viršininko pareigas einanti Rima Buinauskienė, kiti svečiai. Žodį tarė Vilkyškių katalikų bažnyčios kunigas Kazys Žutautas.
Tautiniais rūbais pasipuošęs Petras Baškys ėjo šeimininko pareigas – visiems svečiams riekė naminės duonos po riekę lauktuvių parsivežti. Visi sveikintojai scenoje turėjo paskambinti specialiai pakabintu varpu – kad žinia apie kaimą plačiai pasklistų.
Pasveikinti trisdešimtmečiai Kriokiškių gyventojai Mindaugas Tamašauskas ir Jonas Olšauskas. Rambyno regioninio parko direkcijos vyr. specialistė Giedrė Skipitienė supažindino su Kriokiškių kaimo istorija. Koncertavo Natkiškių kaimo kapela „Vaivorykštė“. „Nerijos“ koncertą padovanojo kraštietis Vidas Augaitis, pagrindinis šios šventės rėmėjas, kaip ir prieš trejus metus vykusioje kraštiečių sueigoje vėl nepašykštėjęs pinigų, kad į kaimą su koncertu atvyktu garsių muzikantų ir dainininkų. Linksmybių netrūko.
R. Tamašauskienė sakė esanti dėkinga Pagėgių savivaldybės administracijai, Vilkyškių seniūnijai už didelę pagalbą rengiant šią šventę.
Stasė Rimaitė
Astos Andrulienės nuotr.
Labai malonu matyti savo gimto kaimo kiekvieną kertelę,seną dvarą,kuriame užaugau,ežerą,kuriame maudžiausi ,upę Jūrą,prie kurios prabėgdavo pusę dienos,mišką,kur iki dabar keliukai geresni,nei kai kuriuose Klaipėdos gatvėse.o apie uogas ir grybus net nekalbu,būdavo tokia gausybė.Kriokiškiai pats nuostabiausias kampelis Lietuvoje.Kai norėjau parodyti savo šeimai,kur aš gyvenau,mano vyras Romas pasakė,paslaptinga šalis,net vokiečiai karo metais nebūtų jūsų radę. Gaila,kad negalėjom dalyvauti šventėje,paprasčiausiai nežinojome,būtumėm atvyke visi Zofijos Šimkienės vaikai ir anūkai.Belieka laukti sekančio susitikimo,ir norėtųsi,kad būtų daugiau reklamos. Su pagarba Vilma Šimkutė Noreikienė.