Kodėl, kada ir kaip kiaušinis tapo Velykų simboliu

Kas atsirado pirmiau – višta ar kiaušinis, o kuri tradicija gyvuoja ilgiau – švęsti Velykas ar marginti kiaušinius? Kada, kaip ir iš kur į mūsų kraštus atkeliavo margučiai, ką jie simbolizuoja ir kokia yra tikroji jų reikšmė, pasakoja etnologė. Marginti kiaušiniai yra vienas pagrindinių Velykų šventės simbolių, kurio ištakos siekia tūkstančius metų atgal. Tiksliau nuspėti, kelintą šimtmetį skaičiuoja ši tradicija, galima remiantis archeologiniais radiniais, pažymi Asta Valiukevičienė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro tautodailės specialistė.

„Vykdant archeologinius tyrinėjimus tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje randama margučius primenančių šukelių. Pavyzdžiui, Gedimino pilies teritorijoje rasti akmeninis ir kaulinis kiaušiniai, taip pat molinio, glazūruoto kiaušinio šukės iš XI–XIII a. O seniausios ornamentuotų stručio kiaušinių šukės, datuojamos 3 tūkst. metų prieš Kristų, rastos Arabijos pusiasalyje“, – pasakoja A. Valiukevičienė.

Simbolizuoja atgimstančią gyvybę

Velykos yra gamtos atbudimo šventė, žyminti prasidedantį naują metų ciklą, žiemos virsmą pavasariu bei sugrįžtančią saulės šviesą ir šilumą. Šį atgimimą ir simbolizuoja marginami kiaušiniai.

„Dauguma lietuvių yra girdėję mitą apie deivę Paukštę, kuri padėjo kosminį kiaušinį, o šiam sudužus radosi gyvybė. Iš kiaušinio baltymo pasiliejo vandenys, iš trynio susitvėrė žemė, o iš suskilusio lukšto – visa, kas gyva. Senosios Europos laikotarpį tyrinėjantys archeologai atkasa Deivės paukštės statulėlių iš laikotarpio, siekiančio 5-6 tūkst. m. prieš Kristų. Tai gali būti šio mito užgimimo laikotarpis“, – teigia tautodailės specialistė.

Pasak A. Valiukevičienės, deivės Paukštės mitą mušdami kiaušinius atkartojame per kiekvienas Velykas: „Tradiciškai dauždami margutį į margutį mes „paleidžiame“ gyvybę tam, kad patys būtume gyvybingi, sveiki ir stiprūs, metai būtų geri, o gamta po žiemos vėl užgimtų gyvenimui.“

Ragina nepamiršti velykinių tradicijų

Nors pirmieji kiaušiniai pradėti marginti daug anksčiau nei susiformavo krikščioniškos vertybės, su margučiais siejamos ir sakralios Velykų šventės tradicijos. Pirmasis sumuštas margutis paprastai yra nulupamas ir kaip kalėdaitis per Kūčias padalinamas kiekvienam prie Velykų stalo sėdinčiam šeimos nariui.

„Su margučiais susijusių tradicijų yra ir daugiau. Pavyzdžiui, ridenti margučius ir varžytis, kieno kiaušinis nuriedės toliausiai, „kiaušiniauti“, t.y. Velykų dieną svečiuotis pas kaimynus, laukti dovanų iš Velykės, dar vadinamos Velykų bobute, ar išmargintą kiaušinį užkasti kiemo kampe, taip tikintis derlingų ir gerų metų“, – pasakoja tautodailės specialistė.

A. Valiukevičienė priduria, kad daugelio velykinių tradicijų ištakas galima rasti gamtos ciklo reikšmingume. Pavasarį į žemę ne tik sugrįžta šviesa ir šiluma, bet ir stiebiasi nauji žolynai, peri paukščiai: „Prieš daugybę tūkstančių metų gyvenusiam žmogui pavasaris reiškė ir paukščių kiaušiniais papildytą maisto racioną, savotišką atgaivą kūnui po jį išsekinusios žiemos. Be to, laukinių paukščių kiaušiniai dažnai yra margi, taškuoti, todėl primena dabartinius margučius.“

Kiaušiniai ne tik patvarūs, bet ir tvarūs

Margučių reikšmė švenčiant Velykas rodo labai artimą, darnų žmogaus ryšį su jį supančia aplinka ir gamtos kūriniais. Tačiau šis ryšys pamažu silpnėja, ypač kai artėjant Velykoms kiaušinius perkame parduotuvėse jau sudėtus į dėžutes, o ne gauname iš savo pačių kieme auginamų paukščių, teigia Rasa Didjurgytė, „Lidl Lietuva“ socialinės atsakomybės konsultantė.

„Raginame pirkėjus prisiminti šį ryšį ir pagalvoti, kokiomis sąlygomis yra laikomi velykinius kiaušinius dedantys paukščiai. Palaikome idėją, kad marginami kiaušiniai turi būti ne tik patvarūs, bet ir tvarūs, t. y. įsigyjami iš geresnes sąlygas turinčių paukštynų, kuriuose gyvūnai yra auginami atsakingai ir turi sąlygas patenkinti savo natūralius poreikius“, – sako R. Didjurgytė.

Dėl to „Lidl“ prekybos tinklas siekia dar iki 2024 metų pabaigos iš savo asortimento išimti narvuose laikomų vištų kiaušinius, o iki 2025 metų pabaigos – tokių kiaušinių nebenaudoti savo privačių prekių ženklų gaminiuose. Įmonės atstovė pastebi, kad šio tikslo yra siekiama palaipsniui ir jau dabar 50 proc. „Lidl“ kiaušinių asortimento sudaro laisvai arba ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai.

ELTA

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kaip pasirinkti tušą, kuris pritaikytas tavo akių formai?

akių tušas

Kiekvieną rytą teptukas slysta per blakstienas, tikintis pabrėžti žvilgsnį, tačiau retai susimąstome, kodėl vienas tušas suteikia lėlės akių efektą, o kitas vos pastebimas. Paslaptis slypi ne tik pačiame produkte, bet ir… tavo akyse. Ne, tai ne metafora – tavo akių forma iš tikrųjų turėtų nulemti, kokį blakstienų tušą renkiesi. Tinkamai parinktas tušas gali vizualiai pakelti akis, padaryti jas atviresnes ar rafinuotesnes, beveik kaip subtilus makiažo architektas. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip skirtingoms akių formoms pritaikyti tušo tipai padeda atskleisti geriausias tavo

Įkliuvo 12 neblaivių vairuotojų

Balandžio 14-21 d. policijos pareigūnai intensyviai tikrino vairuotojų blaivumą, vykdė kitas prevencines priemones. Užfiksuota 140 Kelių eismo taisyklių pažeidimų bei nustatyta 12 neblaivių vairuotojų (5 – pagal LR BK, bei 7 – pagal LR ANK). Pirmasis neblaivus vairuotojas nustatytas gavus neabejingo piliečio pranešimą: vykdamas pro šalį pastebėjo nuo kelio važiuojamosios dalies nuvažiavusį automobilį „Peugeot 406“ ir jo viduje esantį žmogų. Joniškės k., Tauragės r., policija rado neblaivų (2,68 prom.) vyrą, gim. 1974 m., nuvažiavusį nuo kelio. Policijos pareigūnai nustatė 4

Finansų ministerija teikia mokestinių pasiūlymų paketą

mokesčiai

Finansų ministerija įkėlė į teisės aktų derinimo sistemą mokestinių pakeitimų teisės aktų paketą, kuriame pasiūlymai padėsiantys užtikrinti Valstybės gynybos fondo finansavimą, didinantys mokestinės sistemos efektyvumą ir progresyvumą. Priėmus visus mokestinius pasiūlymus, planuojama į valstybės ir savivaldybių biudžetus papildomai surinkti 248,7 mln. eurų 2026 m., 624,6 mln. eurų – 2027 m., o valstybės gynybai finansuoti papildomai planuojama sukaupti 306 mln. eurų jau 2026 m., 523,6 mln. eurų – 2027 m. Siekiant mokestinę naštą visuomenėje pasidalinti teisingai, mokestinių pasiūlymų paketu teikiami subalansuoti

Popiežius Pranciškus bus laidojamas šeštadienį

Praėjusį pirmadienį buvo pranešta, kad popiežius Pranciškus šią dieną mirė savo rezidencijoje Šv. Mortos svečių namuose, Vatikane  būdamas 88-erių metų amžiaus. Popiežiaus liturginių apeigų tarnyba pranešė, kad popiežiaus Pranciškaus laidotuvių Mišios bus aukojamos balandžio 26 dieną Šv. Petro aikštėje. Jų pradžia – 10 val. vietos laiku. Laidotuvių apeigoms vadovaus kardinolų kolegijos dekanas Giovanni Battista Re. Balandžio 23 d. karstas su Šventojo Tėvų kūnu iš Šv. Mortos namų koplyčios bus perkeltas į Šv. Petro baziliką, suteikiant galimybę tikintiesiems prie jo prisiartinti

Taip pat skaitykite