Klimatologai: šiemet galime sulaukti dar daugiau audrų ir liūčių. Kaip apsaugoti turtą?

Klimatologų teigimu, Lietuvoje ekstremalių gamtos reiškinių – audrų, potvynių ir liūčių – tik daugės, ypač vasaros metu. Tokios gamtos stichijos gali pridaryti įvairios žalos ir gyventojų sveikatai, ir jų turtui. Apie tai, ko tikėtis šiemet ir kaip šioms stichijoms pasiruošti, pasakoja ekspertai.

 

Dažniausiai nukenčia nekilnojamasis turtas

Draudimo bendrovės ERGO Turto ir specialiųjų rizikų žalų administravimo skyriaus vadovė Margarita Čebelienė pastebi, kad daugiausia žalos gyventojų nekilnojamajam turtui praėjusiais metais pridarė būtent gamtos stichijos. Skaičiuojama, kad audros ir jas lydinčios liūtys, krušos bei stiprus vėjas lėmė turto sugadinimą ar sunaikinimą už beveik 1,9 mln. eurų.

„Dėl siaučiančių gamtos stichijų dažniausiai nukenčia gyventojų būstai – lubos, sienos, grindys. Gyventojai nuostolių patiria ir dėl sugadintų elektronikos bei elektros įrenginių. Taip pat liūčių metu neretai nukenčia ir apsemtuose namų rūsiuose saugomi daiktai“, – dažniausiai padaromas žalas vardija draudimo ekspertė.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimato ir tyrimų skyriaus vedėjas dr. Donatas Valiukas sako, kad augantis įvairių ekstremalių reiškinių – audrų, potvynių, sausrų ir kitų gamtos nelaimių skaičius yra susijęs su klimato kaita bei jos nulemtais procesais.

„Jau ilgą laiką vykstanti globalinė klimato kaita ir didėjanti vidutinė metinė oro temperatūra yra pagrindinis faktorius, lemiantis dažnesnes gamtos stichijas Lietuvoje. Kuo šilčiau, tuo daugiau išgarinama vandens ir ore susikaupia energijos, kuri vėliau pasireiškia  ekstremaliais gamtos reiškiniais. Kylant vidutinei metinei oro temperatūrai ištinka stipresnės liūtys, siaučia daugiau vėtrų, vargina intensyvesnės karščio bangos. Tokie gamtos reiškiniai padaro ir vis daugiau nuostolių“, – pasakoja ekspertas.

Suaktyvėjo gamtos stichijos

Jis įspėja, kad ateityje gamtos stichijos ne tik bus ekstremalesnės, bet ir dažnės, nes net ir sumažinus šiltnamio dujų emisijas, vidutinė oro temperatūra kurį laiką vis dar kils iš inercijos.

„Jei sumažintume šiltnamio dujų emisiją dabar, temperatūra nustotų kilti tik po keliasdešimties metų dėl ilgo šių dujų gyvavimo ciklo. Todėl reikia priimti sprendimus ir kuo anksčiau imtis veiksmų. Kiek temperatūra kils toliau, priklausys nuo to, ką padarysime dabar“, – akcentuoja dr. D. Valiukas.

Ekspertas mini, kad Lietuvoje juntamesnis vidutinės metinės temperatūros augimas fiksuojamas nuo praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio, Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Būtent nuo tada ypač pagausėjo karštų dienų, kuomet oro temperatūra viršija 30 laipsnių karštį. Nors metinis kritulių kiekis Lietuvoje kol kas nekinta, daugėja dienų, kai iškrenta daug – nuo 10 iki 20 mm – kritulių.

„Ir šią vasarą Lietuvoje galime tikėtis sulaukti audrų, škvalų, liūčių. Pastaraisiais metais jos suintensyvėjusios, dažniau pasitaiko ir karščio bangų. Tai gan ryški paskutinio dešimtmečio tendencija. Tokie reiškiniai tikrai dažnėja ir intensyvėja. Žinoma, juos lengviau ir pamatyti, nes fotografuojame, vieni su kitais dalijamės naujienomis socialinėse medijose“, – pasakoja dr. D. Valiukas.

Pasiruošti pavojui – įmanoma

Pasak jo, numatyti artėjančią audrą ar liūtį patiems nėra paprasta, o oro ar debesų stebėjimas ne itin padės. Labiau reikėtų kreipti dėmesį į pranešimus apie šalyje numatomus ekstremalius įvykius, kuriuos galite gauti į savo išmaniuosius telefonus. Gavus tokį pranešimą, ekspertas įspėja jo neignoruoti.

„Dar vienas potencialios gamtos stichijos pranašas gali būti karštis. Liepa ir rugpjūtis įprastai yra tie mėnesiai, kuomet ekstremalių gamtos reiškinių būna daugiausiai. Istoriškai – tai ir karščiausi mėnesiai Lietuvoje. Bet šie reiškiniai gali slinkti laike – paankstėti ar pavėlyvėti, priklausomai būtent nuo temperatūros“, – kalba dr. D. Valiukas.

Draudimo bendrovės atstovė atkreipia dėmesį, kad išankstinis pasirengimas ir paprastos priemonės gali tapti svarbiu ginklu, gelbėjant turtą bei išliekant saugiems.

„Net jei danguje jau kaupiasi debesys, dar yra laiko pasirūpinti būsto ir kieme esančių daiktų saugumu – sunešti juos vidun ar bent jau uždengti ir pritvirtinti. Taip pat uždaryti langus bei balkonų duris, išjungti elektros prietaisus“, – pataria M. Čebelienė.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Ką apie žmogų gali pasakyti jo pasirinktas karnavalinis kostiumas?

Karnavalinis kostiumas – tai ne tik drabužių rinkinys, bet ir savotiškas saviraiškos būdas, kuris gali daug pasakyti apie žmogų. Kadangi per metus dažniausiai nebūna daug progų, kurių metu galima puoštis unikaliais kostiumais – esant progai tai padaryti net būtina. Jeigu ieškote unikalaus kostiumo, kuris leis Jums tinkamai perteikti save kaip asmenybę – siūlome apsilankyti korifejus.lt kostiumų prekybos vietoje. Svajonės ir troškimai Kartais žmonės renkasi kostiumus, kurie kompensuoja tai, ko jiems trūksta realiame gyvenime. Pavyzdžiui, drovus žmogus gali pasirinkti ekstravagantišką kostiumą,

Mitybos įtaka augintinių elgsenai ir sveikatai

Yra pastebėta, kad augintinių mityba, lygiai taip pat, kaip ir žmonių, daro tiesioginę įtaką gyvūnų fizinei būklei ir turi reikšmingą poveikį jų elgesiui ir psichinei sveikatai. Šiame straipsnyje ir panagrinėsime, kaip naminių gyvūnų mityba gali paveikti jų elgesį, emocinę būklę, aptarsime skirtingų mitybos tipų poveikį ir atkreipsime dėmesį į nevisavertės mitybos požymius. Juos šeimininkai turėtų žinoti ir atpažinti. Augintinių mitybos poreikiai Norint užtikrinti tinkamą augintinio elgesį ir sveikatą, būtina pasirūpinti, kad jo mityba būtų subalansuota, visavertė ir atitiktų specifinius poreikius. Gyvūnų organizmas

Dantų implantų gamintojai: ką svarbu žinoti apie skirtingų prekių ženklų gaminius?

Dantų implantai – vienas iš revoliucinių išradimų odontologijoje. Šiuo metu į rinką vis sparčiau skverbiasi nauji prekių ženklai, siūlantys implantų sistemas ir komponentus. 2024 m. visame pasaulyje priskaičiuota jau per kelis šimtus implantų gamintojų. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad skirsis skirtingų gamintojų dantų implantų kokybė, tarnavimo laikas, galiausiai, vieni gamintojai daugiau investuoja į inovacijas, kiti siekia užtikrinti žemesnę kainą. Be to, kai kurie prekių ženklai rinkoje yra gana nauji, kiti veiklą vykdo daugiau nei 30 metų, kaip, pavyzdžiui, „Straumann“, „Nobel

Dalyje Lietuvos oro užterštumas išlieka padidėjęs

Aplinkos apsaugos agentūra skelbia, kad, vakar dienos duomenimis, dalyje Lietuvos oro užterštumas išlieka padidėjęs. Vakarų Lietuvoje po rugsėjo 10 d., antradienį, iškritusio lietaus situacija geresnė. Vakar Šilutėje irgi visą dieną ramiai lynojo. Vakar paros kietųjų dalelių KD10 koncentracija 1-2 kartus viršijo ribinę vertę daugelyje šalies miestų, kur vykdomas aplinkos oro monitoringas. Didžiausios KD10 koncentracijos fiksuotos Vilniaus Žirmūnų oro kokybės stotyje (kietųjų dalelių koncentracija čia išaugo ne tik dėl transporto keliamos taršos, bet ir dėl aplink vykdomų statybos darbų) bei Kauno

Taip pat skaitykite