Klaipėdos universiteto botanikos sode pasodintas Stelmužės ąžuolo palikuonis primins svarbias datas

Klaipėdos universiteto (KU) botanikos sode pasodintas bene žymiausio Lietuvos medžio, siejamo su ilgaamžiškumu, tvirtybe ir galybe, Stelmužės ąžuolo palikuonis, meiliai vadinamas stelmužiuku. Sodinukas į KU botanikos sodą atkeliavo iš Aukštaitijos kaip Valstybinės miškų urėdijos dovana.

Medelį drauge su dabartinio KU botanikos sodo kolektyvo nariais pasodino KU mokslo ir inovacijų prorektorius Darius Daunys, šios žaliosios miesto oazės kūrimo pradininkai, buvę sodo vadovai Algimantas Mečislovas Olšauskas, Ona Rūta Žadeikienė bei kraštotyrininkas, žurnalistas Denisas Nikitenka, pavasarį miesto bendruomenę pakvietęs sodinti ąžuolus, taip įprasminant Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmečio metus. Prieš įkasant sodinuką, jis lyg ilgai lauktas svečias buvo ir paglostytas, ir šaknys papurentos, o sodinimo ceremoniją stebėję KU botanikos sodo lankytojai į duobę net smulkių pinigėlių įmetė. Svarstė, gal tai padės lengviau prigyti pajūrio žemėje.

Stelmužiukas tapo Lietuvos floros skyriaus akcentu. Jame kaupiami Lietuvos vietiniai augalai. „Lietuvos floros skyrius – savotiškas gyvų augalų „bankas“, kurio tikslas saugoti augalijos rūšis ateičiai. Tad vieta šiam ąžuoliukui parinkta neatsitiktinai. Lietuviams nuo seno ąžuolas svarbus ir brangus, tai – šventas medis,  suteikiantis jėgų ir pasitikėjimo. Ąžuolų mediena labai stipri, tvirta, patys medžiai ilgaamžiai, užauga dideli ir galingi. Tikėkimės, jog Stelmužės ąžuolo palikuoniui patiks pajūrio žemė ir jis išaugs toks pat galiūnas kaip ir pradžią jam davęs medis“,- tituluotu „naujoku“ pasidžiaugė KU botanikos sodo koordinatorė Asta Klimienė.

Pasak botanikų, Lietuvoje auga 2 rūšys ąžuolų, tai bekotis ąžuolas ir paprastasis ąžuolas. Pastarajai rūšiai priklauso ir Stelmužės ąžuolas.

Į uostamiestį atkeliavusiam stelmužiukui priskiriamos dvi simbolinės prasmės. Šiemet Lietuvoje pažymimas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmetis. Klaipėdos krašto ir Lietuvos susijungimo šimtmečio metais jubiliejinę, įkūrimo 30-mečio sukaktį, pažymi ir KU botanikos sodas. Kulminacinis jubiliejinių metų renginys – ketvirtadienį, spalio 19-ąją, KU rengiama mokslinė konferencija, į kurią rinksis botanikos autoritetai iš visos Lietuvos ir čia dalinsis botanikos sodų puoselėjimo paslaptimis ir patirtimis.

Jubiliejiniai metai KU botanikos sodui tapo reikšmingų permainų ir atsinaujinimo metais: pavasarį – vasarą čia vyko apšvietimo ir vandens tiekimo sistemų įrengimo darbai, šiuo metu baigiamas takų, informacinių ženklų atnaujinimas, intensyviai vyksta ilgai laukto Lankytojų centro statybos. Visas pokyčių grožis ir vertė lankytojams pasimatys pavasarėjant, kuomet į lankytojų pamėgtą poilsio erdvę sugrįš ne tik žaluma, žiedai, paukščiai, bet ir čia vykdavę renginiai. KU botanikos sodo komanda tikisi, jog ir kitąmet lankytojus į šią vietą Dangės upe plukdys šios vasaros naujiena – vandens autobusas.

Iš botanikos sodo istorijos

KU Botanikos sodo teritorija apima 9,3 ha teritoriją. Jis įkurtas teritorijoje, kurioje planuota atgaivinti istoriškai ten egzistavusį Tauralaukio parką. Sprendimą priėmė KU Senatas. KU botanikos sodo kūrimo iniciatoriai – tuometis KU rektorius prof. D. Švitra, pirmasis direktorius A. M. Olšauskas, fakulteto dekanas prof. P. Grecevičius, idėjos rėmėjai – tuomečiai Klaipėdos miesto vadovai V. Čepas, B. Petrauskas.

Veiklos pradžioje teritorijoje buvo fiksuota apie 40 sumedėjusių augalų (medžių ir krūmų) rūšių, natūraliai augusių žolinių augalų – apie 50 rūšių. Šiuo metu KU botanikos sode yra beveik 5 tūkstančiai augalų pavyzdžių. Yra puoselėjamos ir nuosekliai gausinamos 5 kolekcijos: Dendrologinė, Vaistinių ir aromatinių, Žolinių dekoratyvių augalų kolekcijos; Rytų sodų ir Lietuvos floros kolekcijos dar tik pradėtos kurti.

KU botanikos sodas dalyvauja ne tik Lietuvos, bet ir užsienio botanikos sodų organizacijų veikloje. Sodas turi tarptautinį sertifikatą. Jį 2019 m. suteikė Tarptautinė botanikos sodų organizacija (BGCI). KU botanikos sodas yra Baltijos Botanikos sodų asociacijos narys, dalyvauja Lietuvos universitetų botanikos sodų asociacijos (LUBSA), Baltijos jūros šalių botanikos sodų tinklo, Tarptautinio fenologinių sodų, Tarptautinio augalų mainų tinklo veiklose. Botanikos sode vyksta švietėjiška, projektinė, mokslinė veiklos, jis dalyvauja tarptautinėje fenologinių sodų (klimato pokyčių vertinimo) programoje.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kibernetinis saugumas: kaip atpažinti programišius ir apsaugoti savo nuosavybę?

saugumas

Visame pasaulyje spalį minimo kibernetinio saugumo mėnesio proga, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) specialistai atkreipia gyventojų dėmesį į keletą šiuo metu populiarių programišių taktikų ir ragina gyventojus būti budriais. Skambina pažįstamas telefono numeris? Tai dar nieko nereiškia Dalis gyventojų vasaros pabaigoje jau galėjo susidurti su „Google“ darbuotojais apsimetančiais sukčiais. Jie dažniausiai skambino iš lietuviško numerio, kalbėjo rusiškai ir, įvairiais būdais gąsdindami bei skubindami, bandė išvilioti gyventojų asmeninius duomenis. Tam, kad skambutis nesukeltų įtarimo, programišiai naudoja mobiliojo numerio klastojimo (angl. „spoofing“)

Kaip pritaikyti minimalistinį kiemo dizainą lietuviškam klimatui?

Minimalistinis stilius vis labiau populiarėja ne tik interjero, bet ir kiemo dizaino srityje. Šis stilius žavi savo paprastumu, švarumu, tvarka bei funkcionalumu. Tačiau Lietuvoje, kur klimatas yra permainingas, o sezonų kaita kelia specifinius reikalavimus, kuriant minimalistinį kiemą, reikia atsižvelgti į tam tikras sąlygas. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip minimalistinis kiemo aplinkos dizainas gali būti pritaikytas lietuviškam klimatui, kad jis būtų ne tik estetiškas, bet ir praktiškas visais metų laikais. Kas yra minimalistinis kiemo dizainas? Minimalistinis stilius pasižymi paprastumu ir aiškumu, vengiant

Metaliniai laiptai: nuo idėjos aptarimo iki montavimo proceso

Metaliniai laiptai – konstrukcinis elementas, įvairios paskirties patalpose (gyvenamieji namai, biurai, komerciniai ir pramoniniai pastatai ir kita) atliekantys ne tik tiesioginę savo funkciją (tai yra užtikrinantys saugų, patogų užlipimą ir nulipimą), bet ir suteikiantis joms estetiškumo. O įgyvendinus tinkamą dizaino idėją – ir išskirtinumo.   Nepriklausomai nuo to, kaip atrodo ir prie kokio patalpos interjero ar eksterjero yra derinami laiptai, procesas  nuo pastarųjų idėjos iki montavimo – ilgas, sudėtingas, reikalaujantis tiek kūrybiškumo, tiek techninių įgūdžių – savybių, kurias, savaime suprantama, turi

Darbas Norvegijoje nemokantiems kalbos: kodėl verta bendrauti su įdarbinimo agentūromis?

Užsienio kalbų mokėjimas atveria įvairias profesines galimybes net ir gyvenant Lietuvoje, kurioje, atrodytų, turėtų pakakti ir gimtosios kalbos žinių. Tad anglų kalba ar vietinė tos šalies, į kurią vykstama, kalba – neabejotinai svarbus privalumas, kalbant apie darbą užsienyje. Žinoma, toli gražu ne kiekvienas žmogus, dėl įvairių aplinkybių, gali pasigirti mokantis vieną ar kitą kalbą. Atrodytų, jog tokioje situacijoje užsienio darbo rinkos durys yra užvertos arba gauti darbo vietą prilygsta loterijai. Tiesa, tarpininkavimo įdarbinant paslaugas teikiančios įmonės, žinančios realią situaciją, svetur darbo ieškančius,

Taip pat skaitykite