Kiaulininkystės ūkių siaubas – afrikinis kiaulių maras
Lietuvoje esantiems kiaulininkystės ūkiams iškilo rimta grėsmė – į mūsų šalį atkeliavo afrikinis kiaulių maras. Ketvirtadienį vykusiame Pagėgių savivaldybės ekstremalių situacijų valdymo posėdyje ūkininkai sužinojo apie galimybes apsaugoti savo ūkius bei išvengti finansinių nuostolių.
Papildomas pavojus – pasienis
Afrikinis kiaulių maras – itin klastinga liga, pasižyminti tuo, kad nuo šios ligos vaistų nėra. Lietuvoje jau buvo užfiksuoti 7 šios ligos židiniai. Pats didžiausias buvo užfiksuotas liepos 24 d. Ignalinos rajone esančiame dideliame kiaulių komplekse. Tą kartą teko sunaikinti per 19 tūkst. kiaulių.
Tauragės apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Pagėgių skyriaus vedėjas – valstybinis veterinarijos inspektorius Zenonas Komskis atkreipė dėmesį, kad afrikinio kiaulių maro židinys gali siekti 30 km spindulį, o per metus – išplisti iki 300 km. Tad net ir kitame Lietuvos gale Pagėgių ūkininkai turėtų sunerimti ir rūpintis savo kiaulių ūkių apsauga.
Pagėgių savivaldybė yra pasienio zonoje, tad kiaulių maro užkratas čia gali pakliūti iš Kaliningrado srities. Labiausiai tikėtina, kad jį gali atnešti gali per Nemuną plaukiantys šernai, todėl svarbu kiaulides aptverti, kad prie tvartų negalėtų patekti šernai.
Kaliningrado srityje užfiksuotas ne vienas kiaulių maro atvejis, nes ten populiaru kiaules auginti palaidas.
Kiaules privaloma registruoti
Z. Komkis kiaulių augintojams priminė, kad jie iki rugsėjo 15 d. turėtų užregistruoti visas turimas kiaules. Gyvuliai bus nemokamai registruojami bandomis. Šią procedūrą atliks teritorinių Valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų gydytojai su seniūnijų specialistais.
Žemės ūkio ministerija informuoja, kad privaloma kiaulių registracija visoje Lietuvoje turės būti atlikta nuo šių metų rugpjūčio 20 d. iki rugsėjo 15 d.
Anot ŽŪM pranešimo spaudai, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai, nustatę kiaulių ženklinimo ir registravimo pažeidimų, pirmiausia kiaulių laikytoją įspės, o vėliau, jei nurodymai nebus vykdomi, gali skirti ir baudą. Pagal Administracinės teisės pažeidimų kodekso 110 straipsnio 1 dalį gyvūnų ženklinimo ir registravimo tvarkos pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą iki 200 litų.
Ūkininkai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad užregistravę savo turimas kiaules jie gali išvengti papildomų nuostolių. Tarkim, jeigu jų ūkyje susidarytų afrikinio kiaulių maro židinys, o jų laikomi gyvuliai nebus registruoti, ligos židinio likvidavimo kaštus jie turės padengti savo lėšomis. Be to negaus Nacionalinės mokėjimų agentūros kompensacijos už dėl afrikinio kiaulių maro patirtus nuostolius.
Pagėgių skyriaus Vyriausiasis veterinarijos gydytojas – inspektorius, atsakingas už gyvulių ženklinimą ir identifikavimą, Saulius Tarasauskas sakė, jog afrikinis kiaulių maras žmonėms nėra pavojingas. Skirtingos šios ligos stadijos sukelia gyvulių mirtingumą nuo 15 iki 100 proc., todėl užkratas gali sunaikinti kiaulių ūkius ir pridaryti didelių finansinių nuostolių.
Pasak S. Tarasausko afrikiniu kiaulių maru užsikrėtusioms kiaulėms dažniausiai pakyla temperatūra, atsiranda traiškanos paakiuose, atsiranda taškinių kraujosruvų apie ausis ir uodegą, gyvuliai dažnai vemia ir viduriuoja. Tokiu atveju juos nedelsiant reikėtų atskirti nuo bandos ir kuo greičiau kreiptis į veterinarijos gydytoją arba savo rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistus.
Pagėgių savivaldybės ūkininkai gali kreiptis telefonu 57 211.
Saugo savo ūkį
Ūkininkai taip pat turėtų skirti dėmesio biologiniam savo ūkių saugumui. Afrikinį kiaulių marą gali pernešti vorai, žiurkės, paukščiai ar net erkės. S. Tarasauskas priminė, jog ūkininkai, kurie laiko daugiau nei 10 kiaulių turi vesti ūkio lankumo žurnalus ir tvartus aptverti tvoromis, kad kiaulės neturėtų kontakto su šernais. Medžiojantiems ūkininkams rekomenduojama po medžioklės į tvartą eiti tik po 48 val.
Derėtų žinoti, kad, ūkyje nustačius šią ligą, sunaikinamos visos laikomos kiaulės. Ta pati procedūra bus taikoma ir ūkyje prie tvarto laikomiems pašarams bei vaistams. Ūkyje, kuriame bus nustatytas šios ligos židinys, bus skelbiamas griežtas karantinas, tikrinami aplinkiniai ūkiai ir net ribojamas eismas.
Ekstremalių situacijų valdymo posėdyje dalyvavusi Teresė Lydekaitienė su vyru Sigitu savo ūkyje vidutiniškai laiko apie 30 kiaulių.
„Afrikinio kiaulių maro saugomės, todėl mūsų ūkis yra gana uždaras, aptvertas. Ūkyje atlieku įvairius darbus, galima sakyti dirbu kaip gydytoja, šėrėja bei ūkininkė, todėl stengiuosi viską laiku apžiūrėti ir vengiu svetimų žmonių ar medžiotojų apsilankymo ūkyje. Prie įėjimų į tvartą naudojame specialius kilimėlius, kuriuos perėjus dezinfekuojami batai. Jeigu ši baisi liga nepaplis masiškai, tikiuosi, kad mums pavyks apsaugoti savo ūkį“, šio rašinio autoriui kalbėjo Teresė Lydekaitienė.
Simonas SKUTULAS