Kauniečiai į banką grąžino beveik 32 tūkst. 1 ir 2 ct monetų
„Būk taupus – iškeisk centus!“ – tokiu šūkiu Lietuvos bankas balandžio 22 d. sukvietė būrį kauniečių ir miesto svečių į istorinius Lietuvos banko Kauno rūmus. Čia tik tą šeštadienį atvertose banko kasose pusdienį gyventojai buvo kviečiami išsikeisti sukauptas 1 ir 2 ct monetas. Taip jos sugrąžintos į apyvartą. Įprastai Lietuvos banko kasos veikia tik darbo dienomis.
11 traukinio vagonų monetų
Lietuvos banko skaičiavimu, nuo euro įvedimo šalyje Lietuvos gyventojai yra pametę daugiau kaip 2 mln. Eur vertės 1 ir 2 euro ct monetų. Šios monetos atsiskaitant dažniausiai panaudojamos tik vieną kartą: dėl nepatogumo ir mažos perkamosios galios, gavus grąžą, jos pametamos ar nugula taupyklėse, automobilių salonuose, fontanuose…
Kadangi 1 ir 2 euro ct monetos reikalingos grąžai atiduoti atsiskaitant prekybos vietoje, Lietuvos bankas turi jas nuolatos kaldinti ir leisti į apyvartą.
Šiuo metu apyvartoje yra tiek smulkių monetų, kad joms sukrauti prireiktų 11 traukinio vagonų. Jos sveria 770 tonų.
Sugrįžo 32 tūkst. 1 ir 2 ct monetų
„Džiaugiamės šiandien apsilankiusiais akcijos dalyviais. Suskaičiavome, kad šios akcijos metu iš viso iškeitėme beveik pusantro tūkstančio eurų. Iš jų – 1 ir 2 ct sudarė beveik 32 tūkst. monetų. Kiekvienas atneštas ir į apyvartą grąžintas centas reiškia, kad jų Lietuvos bankui teks kaldinti mažiau, o taip galėsime tausoti aplinką.
Visuomenės apklausa rodo, kad net du trečdaliai Lietuvos gyventojų pritartų 1 ir 2 euro ct monetų atsisakymui bei galutinės pirkinių krepšelio sumos apvalinimui.
Pavyzdžiui, Airija, Belgija, Italija, Nyderlandai, Slovakija ir Suomija nebeleidžia šių monetų į apyvartą ir taiko galutinės pirkinių krepšelio sumos apvalinimą. Praėjusią savaitę Latvijos centrinis bankas pranešė, kad panašiam pokyčiui ruošiasi ir mūsų kaimynai latviai“, – teigia Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento, Politikos, emisijos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Edita Lisinskaitė.
Latviai nebesismulkins
Latvijoje taip pat būtų taikomas galutinės pirkinių krepšelio sumos apvalinimas atsiskaitant grynaisiais.
Euro zonos šalyse, kuriose taikomas apvalinimas, atsiskaitant grynaisiais pinigais, galutinė mokėtina suma apvalinama iki artimiausio 5 euro centų kartotinio.
„Taip šios valstybės taupo gyventojų, verslo ir valstybės lėšas, patogiau naudojasi grynaisiais pinigais, gyvena tvariau.
Šiandien, norėdami atkreipti dėmesį į tai, kad monetos retai naudojamos, surengėme akciją ir pakvietėme kauniečius būti taupiais, išsikeisti sukauptus smulkius centus ir taip juos sugrąžinti atgal į apyvartą.
Tą gyventojai gali padaryti kiekvieną darbo dieną Lietuvos banko kasose. Taip pat šias monetas gali išleisti prekybos ir paslaugų vietose ar išsikeisti komercinių bankų padaliniuose“, – pažymi E. Lisinskaitė.
- Lietuvoje apyvartoje yra 300 mln. 1 ir 2 euro centų monetų. Šios monetos sudaro 58 proc. visų apyvartoje esančių monetų, tačiau tik 30 proc. jų išleidžiamos į apyvartą pakartotinai.
Daugiau apie 1 ir 2 ct monetas informacijos ČIA
Parengta pagal LB inf.