Kaip patekus į sukčių meilės pinkles nelikti su tuščia sąskaita ir sudaužyta širdimi?

Nors praėjusiais metais internetą sudrebinusi istorija, kai prancūzė sukčiui, apsimetusiam Bradu Pittu, pervedė solidžią sumą pinigų, daug kam galėjo sukelti šypseną, vis dėl to amžiną meilę žadantys apgavikai aktyvūs ir Lietuvoje.

 

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro duomenimis, vien per pirmus devynis praėjusių metų mėnesius romantiniai sukčiai iš gyventojų pasisavino per  1 mln. eurų. Ekspertai pabrėžia, kad nors lietuvių budrumas auga, sukčiai veikia ne tik Valentino dieną. Jie visus metus randa naujų būdų, kaip išvilioti solidžias pinigų sumas. 

Stebina išradingumu

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro duomenimis, nors sukčiavimo atvejų šalyje mažėja, gyventojų patiriami finansiniai nuostoliai auga. Ekspertai prognozuoja, kad 2024 m. bendra sukčių išviliota suma gali siekti net 17 mln. eurų.

Centro vadovė Eglė Lukošienė pabrėžia, kad romantinis sukčiavimas – vienas emociškai paveikiausių sukčiavimo būdų. Aukomis gali tapti bet kas, nepriklausomai nuo lyties, amžiaus ar išsilavinimo.

„Romantiniai sukčiai greitai užmezga stiprius emocinius ryšius, perdėtai reiškia meilę, kuria melagingas istorijas, žada dovanas, tačiau vengia susitikti asmeniškai. Jie dažnai prašo finansinės pagalbos tariamoms problemoms spręsti – gydymui, kelionėms ar verslui“, – įspėja E. Lukošienė.

Pasak jos, dažniausiai romantinio sukčiavimo aukomis tampa vieniši, neseniai išsiskyrę, vyresnio amžiaus ar emociškai jautrūs žmonės, kurie lengviau pasitiki nepažįstamaisiais.

Banko „Citadele“ Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovas Romas Čereška teigia, kad romantiniai sukčiai dažniausiai veikia socialiniuose tinkluose, kur yra lengva susikurti įtikinamai atrodančią paskyrą. Pasak eksperto, paskutiniu metu pastebima nauja tendencija, kai sukčiai, apsimesdami įžymybėmis, aukų ieško gerbėjų grupėse.

„Romantinis sukčiavimas turi stiprų psichologinį aspektą. Sukčius ne tik išvilioja aukos pinigus, bet ir užmezga su ja emocinį ryšį, rodydamas susidomėjimą jos asmenybe. Auka dažnai jaučia stiprius jausmus sukčiui, todėl kreiptis į teisėsaugą gali būti sudėtinga. Dažnai ją lydi gėdos jausmas, o kartais net savęs kaltinimas dėl susidariusios situacijos“, – teigia R. Čereška. 

Prarasti lengva, atgauti – sudėtinga

Pasak banko atstovo, romantinį sukčiavimą nustatyti sudėtinga, nes žmonės rečiau kreipiasi pagalbos nei kitais sukčiavimo atvejais. Pavyzdžiui, pavogus prisijungimo duomenis ar paspaudus kenksmingas nuorodas. Dažnai aukos pačios perveda pinigus sukčiams ir tik vėliau supranta, jog buvo apgautos.

„Galimybė atgauti lėšas priklauso nuo jų pervedimo būdo. Jei mokėjimas atliktas kortele, lėšas susigrąžinti lengviau, nes jos iš pradžių rezervuojamos. Tačiau bankiniu pavedimu pervesti pinigai pasiekia gavėją iš karto, todėl juos atgauti daug sudėtingiau. Jei lėšos jau pateko į sukčių sąskaitą, bankai nebegali stabdyti mokėjimo – tai gali spręsti tik teisėsauga“, – teigia R. Čereška.

Jo teigimu, bankai taip pat turi galimybę fiksuoti įtartiną veiklą kliento sąskaitoje. Tokiais atvejais jie susisiekia su klientu ir pasitikslina, ar mokėjimas buvo atliktas jo paties valia.

„Kartais žmonės nenori pripažinti, kad tapo romantinio sukčiavimo aukomis – jie pyksta dėl sustabdyto mokėjimo ir neigia apgavystę, nes būna stipriai paveikti sukčių manipuliacijų“, – sako banko atstovas.

E. Lukošienė priduria, kad romantinis sukčiavimas gali trukti savaites ar net metus, todėl atgauti pervestas lėšas tampa itin sudėtinga.

„Jei pinigai pervesti prieš kelias savaites ar mėnesius, jie dažniausiai jau būna išskaidyti per pinigų plovimo schemas. Svarbiausia – nedelsti: kuo greičiau reaguojama, tuo didesnė tikimybė susigrąžinti bent dalį lėšų“, – pabrėžia ji.

Nuo sukčių spąstų apsaugos kelios taisyklės

Pasak Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovės, norint apsisaugoti nuo sukčiavimo ar manipuliacijos, būtina išlaikyti kritinį mąstymą ir nepasikliauti vien nuoširdumo ar žavesio įspūdžiu. Taip pat svarbu kruopščiai tikrinti gaunamą informaciją ir įsitikinti, kad ji nėra suklastota.

„Gyventojus įspėjame nesiųsti pinigų nepažįstamiems žmonėms. Jei jaučiate spaudimą ar neaiškumą bendraudami su įtartinu asmeniu, rekomenduojame pasidalinti savo patirtimi su artimaisiais“, – sako E. Lukošienė.

Ji taip pat pataria rinktis tik patikimas pažinčių platformas, kurios taiko tapatybės patikrinimą, ir saugoti asmeninę informaciją, ypač finansinius duomenis ir adresą, kad sukčiai negalėtų pasinaudoti jūsų vardu imdami kreditus.

„Jei kyla įtarimų dėl romantinio sukčiavimo, būtina nedelsiant nutraukti bendravimą, užblokuoti sukčiaus kontaktus ir pranešti apie tai teisėsaugai. Asmeninis atidumas ir kritinis mąstymas yra svarbiausi veiksniai, padedantys nepakliūti į sukčių pinkles“, – pabrėžia E. Lukošienė.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Lietuvoje šią žiemą žuvo dešimtys tūkstančių bičių šeimų

Ar žinojai, kad kas trečias kąsnis tavo maisto egzistuoja tik dėl bičių? Šie maži, darbštūs vabzdžiai ne tik gamina medų, bet ir apdulkina 80 proc. visų žydinčių augalų. Tačiau šiandien turime rimtą problemą – vien šią žiemą Lietuvoje žuvo tūkstančiai bičių šeimų, o tai gali turėti katastrofiškų pasekmių mūsų maisto sistemai. Statistika šokiruoja: Lietuvoje kasmet žiemos metu žūva vidutiniškai 15-20 proc. visų bičių šeimų. Tai reiškia, kad iš kiekvienų penkių avilių vienas pavasario nesulaukia. Lietuvoje tai sudaro apie 30 000

Orai: bus keliolika laipsnių šilumos, savaitgalis irgi šiltas

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artėjančių dienų orus: šils vis labiau. Kovo 20 d., ketvirtadienį, bus be kritulių. Vėjas vakarų, pietvakarių, 5-10 m/s. Temperatūra naktį nuo 3 laipsnių šalčio iki 2, pajūryje – iki 4 laipsnių šilumos, dieną bus 6-11 laipsnių šilumos. Kovo 21 d., penktadienį, kritulių nenumatoma. Vėjas pietvakarių, vakarų, dieną pereinantis į šiaurės vakarų, šiaurės, 4-9 m/s. Temperatūra naktį nuo 2 laipsnių šalčio iki 3 laipsnių šilumos, dieną – 8-13 laipsnių šilumos. Kovo 22 d., šeštadienį, be kritulių. Vėjas

Ar leis Seimas 65 metų sulaukusiems valstybės tarnautojams dirbti toliau?

Seimas svarstys siūlymą leisti pensinio amžiaus sulaukusiems valstybės tarnautojams dirbti toliau. Valstybės tarnybos įstatyme siūloma atsisakyti nuostatos, kad valstybės tarnautojas būtų atleidžiamas iš pareigų sukakus 65 metams. „Šio projekto tikslas – panaikinti diskriminaciją dėl amžiaus valstybės tarnyboje, užtikrinant, kad darbuotojų karjera ir darbo santykiai būtų grindžiami kompetencija ir darbingumu, o ne amžiumi. Taip pat siekiama didinti valstybės tarnybos efektyvumą išlaikant patyrusius specialistus šitoje srityje. Lietuvos visuomenė sensta. Vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių nori bei gali aktyviai dalyvauti darbo rinkoje. Deja,

Policijos reidų rezultatai

Prevencinio reido metu užfiksuota 40 pažeidėjų, kurie naudojosi mobiliojo ryšio telefonu arba nesegėjo saugos diržų. Tauragės apskrities VPK praneša, kad nuo kovo 10 d. iki 16 d. policijos pareigūnai prevenciškai tikrino vairuotojų veiklą, nesusijusią  su vairavimu (naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos). Nustatyti 22 pažeidimai (Tauragėje – 13, Šilutėje – 9). Tikrintas ir privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimas. Nustatyta18 pažeidimų (Tauragėje – 11, Šilutėje – 5, Pagėgiuose

Taip pat skaitykite