Kaip išugdyti pilietišką ir atsparų jaunimą? 

Atsižvelgdamos į regiono geopolitinę situaciją ir atliepdamos visuomenės poreikį ugdyti atsakingą ir pilietiškai aktyvią jaunąją kartą, Krašto apsaugos ministerija kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija birželio 6 d. pasirašė bendradarbiavimo susitarimą dėl Lietuvos mokinių ir jaunimo pilietinio ir patriotinio ugdymo.

Susitarimu numatytas nuoseklus ministerijų bendradarbiavimas įvairiose srityse. Nuo istorinės atminties puoselėjimo ir pilietinių vertybių ugdymo iki šiuolaikinių technologinių gebėjimų, pvz., kibernetinio saugumo ar bepiločių orlaivių valdymo, stiprinimo.

„Geopolitinių iššūkių kontekste turime rimtai dirbti su visuomene. Jaunimas yra tikslinė grupė, kuriai turime skirti papildomo dėmesio. Viena iš svarbiausių sričių yra įgūdžių formavimas ekstremalių situacijų metu bei visuotinė gynyba. Tikimės, kad mokymai prisidės prie to, kad daugiau jaunuolių pasirinks Lietuvos kariuomenę“, – sako krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.

„Intensyvindami bendradarbiavimą su Krašto apsaugos ministerija nuo kitų mokslo metų mokiniams pasiūlysime daug platesnį spektrą įdomių, prasmingų, mokyklinio amžiaus vaikams ir paaugliams patrauklių pilietinio ir patriotinio ugdymo programų ir renginių. Nėra pamiršti ir mokytojai – jiems taip pat numatytiašios temos kvalifikacijos tobulinimo seminarų. Labai vertinu Krašto apsaugos ministerijos indėlį, realią pagalbą mokyklai. Priemonės, numatytos veiksmų plane, ugdys mokinių kritinį mąstymą, padės orientuotis begaliniame informacijos sraute, stiprins kibernetinio saugumo žinias, skatins įsitraukti į istorinės atminties išsaugojimo renginius“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė.

Septyni siekiai

Susitarime įvardinti septyni siekiniai, o parengtame veiksmų plane numatyta per 30 konkrečių priemonių, skirtų mokinių pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymui stiprinti.

Moksleiviams bus siūlomos specialiai jiems pritaikytos kibernetinio saugumo programos ir turnyrai, o mokytojams – kvalifikacijos tobulinimo kursai pilietinio pasipriešinimo ir nacionalinio saugumo temomis. Sutarta rengti patriotinės stovyklos programą „Nacionalinė stovykla tavo mokykloje“, organizuojamos Krašto apsaugos dienos bei istorinės atminties renginiai visoje Lietuvoje.

Siekiama skatinti mokinius dalyvauti jaunųjų šaulių veikloje, nevyriausybines organizacijas dalyvauti ugdymo procese bei plėtoti mokyklų šaulių ambasadorių tinklą. Numatyti žingsniai, kaip nuosekliai diegti pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursą įvairiose klasėse, plėsti fizinio pasirengimo programas ir skatinti mokinių dalyvavimą patriotinėse sporto šventėse.

Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursas

Švietimo įstaigose plečiamas ugdymas nacionalinio saugumo ir krašto gynybos klausimais. Pavyzdžiui, pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursas šiuo metu jau dėstomas 9 klasių mokiniams. Dabar šį kursą planuojama plėtoti žemesnėse klasėse – 7 ir 8 klasėse – bei diskutuojama dėl programos dalių 5-6 klasėms.

Skatinant mokinių fizinį pasirengimą ir taktinių įgūdžių suvokimą per e. sportą bus įgyvendinami projektai kartu su sporto federacijomis, organizuojami krašto apsaugos sistemos renginiai, skatinami kariniai fizinio pasirengimo testai mokyklose.

Numatyta plėtoti mokinių technologinius gebėjimus, ypač bepiločių orlaivių srityje, tam kurti regioninius mokymo centrus ir juose mokyti jaunimą. Pirmaisiais programos įgyvendinimo metais 3 centruose mokytis galėtų apie 900 mokinių ir suaugusiųjų.

Taip pat bus bendradarbiaujama su mokslo institucijomis, kad būtų inicijuojami tiksliniai tyrimai ir rengiami nauji šios srities tyrėjai. Tikimasi, kad šios ir kitos priemonės – pilietiškumo žaidynės, mokytojų kvalifikacijos tobulinimo programos, nevyriausybinių organizacijų pristatymai ir renginiai su Lietuvos kariuomenės atsargos kariais – padės nuosekliai ir tvariai stiprinti Lietuvoje pilietinį bei patriotinį ugdymą.

Pagal Krašto apsaugos min. inf.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Žuvėdros, vėtrungės ir krikštai – taip Neringa įamžinta pašto ženkle

Neringa

Birželio 6 d. Lietuvos paštas išleido naują pašto ženklą, dedikuotą vienai iš išskirtiniausių Lietuvos vietovių – Neringai. Tai ketvirtasis pašto ženklas iš serijos „Lietuvos kurortai“. Naująjį ženklą sukūrė dailininkė Audronė Uzielaitė. Jo nominalas – 2,00 Eur, tiražas – 15 tūkst. vienetų. Pašto ženklo pirmos dienos datos antspaudavimas vyko išleidimo dieną Nidos pašto skyriuje (Taikos g. 13). Ant pašto ženklo vaizduojami charakteringi Neringos simboliai: medinė architektūra, ramios marios, kopos, senieji krikštai – mediniai antkapiniai paminklai, vėtrungės ir neatsiejama pajūrio palydovė –

Paroda „Atsivėrimai. Iš Lietuvos banko dailės rinkinio“

Lietuvos banko dailės rinkinys – mažai žinomas ar juolab matytas. Ši Klaipėdos Pilies muziejuje (Priešpilio g. 2) atidaroma paroda yra unikali galimybė pamatyti nedidelę dalį iš beveik 200 Lietuvos banko dailės kūrinių. Dialogas su visuomene Parodoje rasite geriausius tarpukario ir šiuolaikinių Lietuvos dailininkų darbus: Petro Rimšos, Antano Žmuidzinavičiaus, Justino Vienožinskio, Augustino Savicko, Jono Švažo, Adomo Galdiko, Juozo Mikėno, Dalios Kasčiūnaitės ir kitų. Parodos tikslas – atsiverti žiūrovui, megzti dialogą su visuomene. Tai rodo ir šios parodos pavadinimas. Lietuvos banko dailės

Nustatyti papildomi  UAB „Medaus pirkliai“ galimai suklastoto medaus kiekiai

netikras medus

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), tęsdama tyrimą dėl  UAB „Medaus pirkliai“ neautentiško medaus, nustatė naujus atvejus, kai į rinką (prekybos tinklus, parduotuves) buvo tiektas galimai suklastotas medus. Tyrimo metu paaiškėjo, kad įmonė turėjo ir platino dar didesnius kiekius neautentiško medaus, nei buvo nustatyta anksčiau.   Lietuvišką ir ukrainietišką medų maišė su kinišku Gegužės viduryje atlikto patikrinimo metu VMVT inspektoriai atrinko Kinijos gamintojo medaus, kurį įmonė naudojo savo medaus gamybai, mėginius iš įmonės patalpų. Taip pat ištirti įmonėje atrinkti ukrainietiškos kilmės medaus mėginiai. Autentiškumo

Susitikimas su rašytoju Mariumi Marcinkevičiumi ir knygų iliustruotoja Lina Itagaki

Nors dangus niaukstėsi, tačiau birželio 5 d. Pagėgių sav. Vydūno viešojoje bibliotekoje skambėjo vaikų juokas, smalsūs klausimai bei įkvepiančios istorijos. Čia vyko literatūrinis-edukacinis susitikimas su šalies vaikų literatūros kūrėjais: knygų iliustruotoja, komiksų kūrėja, dailininke Lina Itagaki ir rašytoju, poetu, gydytoju, keliautoju Mariumi Marcinkevičiumi. Renginyje dalyvavo Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijos 3–5 klasių mokiniai su mokytojomis Rūta Jankevičiene, Gitana Degutiene ir Svetlana Musvydiene.  Svečiai pristatė dvi išskirtines knygas: Mariaus Marcinkevičiaus kūrinį „Superbobutės“ – kupiną humoro ir netikėtumų pasakojimą apie ypatingas senoles. Aptarta

Taip pat skaitykite