Kaip atskirti gripą, peršalimą ir COVID-19? Kuo skiriasi jų gydymas?

Vyraujant drėgnesniems orams ar spustelėjus šaltukui, vaistinėse apsilanko vis daugiau sunegalavusių žmonių, kurie ne visada pajėgūs atskirti, ar juos aplankė eilinis peršalimas, ar užklupo pavojingesnė liga – COVID-19 ar gripas. Nors visų šių ligų simptomai labai panašūs, svarbu žinoti, kad ligos skiriasi ir gali turėti skirtingų pasekmių.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, 1-ąją šių metų savaitę bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis buvo 1136,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų, paskutiniąją praėjusių metų savaitę (gruodžio 23-29 d.) jis buvo mažesnis – 825,4 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Gripo, ŪVKTI ir COVID-19 ligos atvejų padaugėjo. Praėjusį sezoną tokiu pat metu (2024 m. 1-ąją savaitę) bendras sergamumo rodiklis buvo panašus ir siekė 1063,4 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Vaistininkus neramina, kad dažnas, pajutęs negalavimo simptomus, linkęs numoti ranka – tai tik peršalimas. „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Sigita Korbutaitė pasakoja, kad gripą, peršalimą ir COVID-19 atskirti vieną nuo kito dažnu atveju yra sudėtinga, pastarasis savo simptomais yra panašus į įprastą peršalimą.

„Bendras silpnumas yra simptomas, galintis lydėti visas minėtas ligas. Čiaudulys ir sloga COVID-19 ir gripui nėra būdingi – šie simptomai labiau būdingi peršalus, nors gali aplankyti ir sergant gripu ar COVID -19. Kosulys būdingas visoms minėtoms ligoms. Tik dažniausiai per pirmąsias pora dienų prasideda esant gripui ir COVID – 19“, – pasakoja S. Korbutaitė.

Vaistininkė priduria, kad yra ir keletas esminių šių ligų skirtumų.

Skirtumai

„Aukšta kūno temperatūra, didesnė nei 38 laipsniai, būdingi tiek COVID – 19, tiek gripui, bet ne peršalimui. Esant gripui aukštą temperatūrą lydi ir kūno skausmas – kaulų laužymas, raumenų ir sąnarių skausmas. Galvos skausmas labiau būdingas gripui ir COVID – 19. Beje sergant pastaruoju virusu vis dar dažnai dingsta skonis ir kvapas. To nebūna sergant kitomis ligomis. Tiesa, kur kas rečiau nei anksčiau, nes viruso simptomai irgi keičiasi“, – sako ji.

Anot S. Korbutaitės, dėl apgaulingų simptomų atskirti, kuri liga užpuolė, gali būti nelengva. Todėl sunegalavusiems ir į vaistinę užsukusiems pagalbos ieškantiems klientams vaistininkai užduoda tikslingus klausimus apie simptomus. Taip pat visada rekomenduoja pasitikrinti ir atlikti greitąjį kombinuotą testą, kuris nustato COVID – 19 ir gripą (A ir B tipo).

„Buvo atvejų, kai vienoje šeimoje skirtingi asmenys sirgo skirtingomis ligomis – dalis COVID-19, dalis – gripu. Todėl būtina atlikti testus visiems šeimos nariams“, – priduria vaistininkė.

Kaip reikėtų gydyti peršalimą, COVID-19 ar gripą?

Vaistininkės teigimu, atlikę greitąjį testą žmonės dažnai pirmiausia skuba į vaistinę, o ne pas šeimos gydytoją. S. Korbutaitė atkreipia dėmesį, kad derėtų pirmiau kreiptis į šeimos ar budintį gydytoją, kuris paskirs tinkamų vaistų.

„Peršalimas gydomas tik pagal simptomus, o COVID-19 ir gripą rekomenduojame gydyti vartojant specifinius vaistus šioms ligoms gydyti. Kadangi šie specifiniai vaistai yra receptiniai, juos paskiria gydytojai po tyrimų arba atlikus greitąjį testą. Simptomus veikiančių vaistų galite įsigyti vaistinėse ir be recepto“, – sako ji.

Vaistininkė pastebi, kad pasireiškus peršalimo simptomams klientai dažniausiai ieško vaistų nuo temperatūros, slogos, gerklės skausmo ir kosulio.

„Vaistinėse galite rasti ir įvairių vaistinių medžiagų derinių, kurie malšina kelis simptomus iškart, todėl rekomenduočiau kreiptis į vaistininką, kuris po konsultacijos padės išsirinkti tinkamiausią vaistą“, – teigia S. Korbutaitė.

Sergant rekomenduojama vengti kontakto su aplinkiniais

Tiek peršalimo virusais, tiek gripo, COVID-19 virusais užsikrečiama nuo sergančio žmogaus. Virusų dalelės plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Žmogus virusais užsikrečia tiesiogiai įkvėpęs dalelių arba užterštomis rankomis palietęs nosį, burną, akių gleivinę.

„Gripu sergantis žmogus vidutiniškai užkrečia 1,3 žmogaus, o sergantis COVID-19 – 1,5-3,5 žmogaus. Gripas plinta greitai. Užtat neabejotinai COVID-19 liga plinta žymiai sparčiau“, – pažymi specialistė.

Per kiek laiko žmogus, turėjęs kontaktą su sergančiuoju, pajunta simptomus – taip pat skiriasi.

„Gripo inkubacinis periodas – nuo 1 iki 4 dienų. Tai reiškia, kad jei susidūrėte su gripu, simptomus pajusite greitai. COVID-19 inkubacinis periodas pagal įvairius šaltinius skiriasi – gali būti nuo 1 iki 14 dienų. Svarbiausia yra pajutus simptomus, elgtis atsakingai, saugoti save ir aplinkinius bei konsultuotis su specialistais“, – patarė S. Korbutaitė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kelionė po brolių Grimų pasakų karalystę

Sparčiais žingsneliais į Vydūno viešąją biblioteką sausio 23 d. atstriksėjo Pagėgių lopšelio-darželio „Zuikučių“ grupės auklėtiniai su mokytoja Aurelija Preimoniene ir mokytojos padėjėjomis Daiva Aleškevičiūte bei Gabriele Stunguryte. Tądien čia vyko literatūrinė skaitymo skatinimo edukacija „Stebuklų šalies paslaptys: atrask brolių Grimų pasaulį!“, skirta vieno iš brolių Grimų, vokiečių pasakų rinkėjo ir tyrėjo, bibliotekininko, kalbininko Jakobo Grimo 240-osioms gimimo metinėms paminėti. Vaikučiai įdėmiai klausėsi pasakojimo apie brolius Grimus, sužinojo, kad jie buvo garsūs vokiečių kalbininkai ir tautosakininkai, kurie labai mėgo rinkti bei

Kviečia drauge kurti agrosektoriaus proveržį parodoje „Ką pasėsi… 2025“

Kovo 27–29 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyksiančioje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi… 2025“ susijungia naujausios technologijos, tradicijos ir šiuolaikiškas požiūris į žemės ūkį. Didžiausias Baltijos šalyse tokio pobūdžio renginys – puiki erdvė įmonėms ir organizacijoms pristatyti vystomą veiklą, inovacijas, užmegzti ir plėtoti bendradarbiavimo tinklą. Parodoje – ilgametės tradicijos ir atviras žvilgsnis į ateitį  Pasakodama apie VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro (VSPC) jau 29-ąjį kartą organizuojamą tarptautinę parodą „Ką pasėsi… 2025“, direktorė Rita Petlickaitė

Draudikai praneša, kad daugėja išmaniųjų įrenginių nuostolių

Tobulėjant technologijoms ir augant išmaniųjų įrenginių skvarbai, ekspertai akcentuoja – didėja ir skaitmeninių įrenginių patiriama žala. Gyventojai naudoja vis brangesnius išmaniuosius įrenginius, kuriuos praradus ar netikėtai sugadinus vidutinė žala siekia apie 460 eurų, tai yra 17 proc. daugiau nei ankstesniais metais. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, bendra išmaniųjų įrenginių žalų suma 2024 m. perkopė 1,3 mln. eurų sumą. „Lietuvos draudimo“ klientų aptarnavimo centro vadovas Mantas Norkus pastebi, kad dažniausiai išmanieji įrenginiai nukenčia nuo vandens, drėgmės, karštų paviršių ir ugnies. Kartais pakenkia

Vairavo neblaivus

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone ir Pagėgių savivaldybėje. Sausio 23 d. rytą namuose Kentrių k., Pagėgių sav., rastas vyro, gim. 1955 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Sausio 24 d. naktį K. Kalinausko g., Šilutėje, sustabdytas automobilis ,,Audi“, kurį vairavo neblaivus (2,46 prom.) vyras, gim. 1983 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Sausio 22-os vėlų vakarą namuose Žemaičių Naumiestyje neblaivi (2,28 prom.) moteris, gim. 1999 m., grasino peiliu, blaiviam vyrui, gim. 1993 m.

Taip pat skaitykite