Ką verta žinoti apie varį ir jo kainą šiandien?

 

 

Varis yra mineralas ir elementas, būtinas mūsų kasdieniame gyvenime. Tai yra pagrindinis pramoninis metalas dėl savo didelio lankstumo, plastiškumo, šilumos ir elektros laidumo bei atsparumo korozijai. Tai esminė maistinė medžiaga mūsų kasdienėje mityboje. Be to, jo antimikrobinė savybė tampa vis svarbesnė infekcijų prevencijai.

Vario atsiradimo istorija

Metalas ir jo lydiniai buvo naudojami tūkstančius metų. Romėnų laikais varis daugiausia buvo kasamas Kipre, todėl metalo pavadinimas kilęs kaip сyprium (Kipro metalas), vėliau sutrumpintas į сuprum. Jo junginiai dažniausiai sutinkami kaip vario (II) druskos, kurios dažnai suteikia mėlyną arba žalią spalvą mineralams, tokiems kaip turkis, ir istoriškai buvo plačiai naudojami kaip pigmentai. Architektūros statiniai, pastatyti iš vario, rūdija ir suteikia žalią žalumyną Vario (II) jonai yra tirpūs vandenyje, kur mažomis koncentracijomis veikia kaip bakteriostatinės medžiagos, fungicidai ir medienos konservantai. Pakankamais kiekiais jie yra nuodingi aukštesniems organizmams, mažesnėmis koncentracijomis jis yra esminė maistinė medžiaga visai aukštesnei augalų ir gyvūnų gyvybei.

Kur panaudojamas varis?

Pagrindiniai vario panaudojimo būdai yra elektros laidai (60 %), stogų dangos ir vandentiekis (20 %) bei pramoninės mašinos (15 %). Varis dažniausiai naudojamas kaip metalas, tačiau kai reikalingas didesnis kietumas, jis derinamas su kitais elementais, kad būtų gautas lydinys (5 % viso naudojimo), pvz., žalvario ir bronzos. Nedidelė dalis vario sunaudojama gaminant mišinius maisto papildams ir fungicidams žemės ūkyje. Galimas vario apdirbimas, nors paprastai reikia naudoti lydinį sudėtingoms dalims, kad būtų geros apdirbimo charakteristikos. Vario elektrinės savybės išnaudojamos variniuose laiduose ir įrenginiuose, tokiuose kaip elektromagnetai. Integrinės grandinės ir spausdintinės plokštės vis dažniau naudoja varį, o ne aliuminį , nes jo elektrinis laidumas yra geresnis, šilumokaičiuose ir šilumokaičiuose naudojamas varis, nes jo šilumą išsklaido geriau nei aliuminis. Vakuuminiuose vamzdeliuose, katodinių spindulių vamzdeliuose ir magnetronuose mikrobangų krosnelėse naudojamas varis, taip pat mikrobangų spinduliuotės bangolaidžiuose.

Ar varis svarbus pramonei?

Dėl atsparumo vandeniui varis nuo seno buvo naudojamas kaip daugelio pastatų stogo dangos medžiaga. Žalia spalva ant šių pastatų atsirado dėl ilgalaikės cheminės reakcijos: varis pirmiausia oksiduojamas į vario (II) oksidą, paskui į vario ir vario sulfidą ir galiausiai iki vario (II) karbonato, dar vadinamo verdigriu, kuris yra labai atsparus. Žaibolaidžiai naudoja varį kaip priemonę elektros srovei nukreipti po visą žemę, o ne sunaikinti pagrindinę konstrukciją. Varis pasižymi puikiomis litavimo savybėmis ir gali būti virinamas, geriausi rezultatai gaunami suvirinant dujomis metalą. Yra daug vario lydinių, daugelis jų yra svarbūs. Žalvaris yra vario ir cinko lydinys, o bronza paprastai reiškia vario ir alavo lydinius, bet gali reikšti bet kokį vario lydinį, pavyzdžiui, aliuminio bronzą. Varis yra viena iš svarbiausių juvelyrikos pramonėje naudojamų karatų sidabro ir aukso lydinių bei karatų lydmetalių sudedamųjų dalių, keičiančių gautų lydinių spalvą, kietumą ir lydymosi temperatūrą.

Kokia vario kaina? Ar norite parduoti?

Dėl augančios Kinijos ir Indijos ekonomikos vario paklausa sparčiai auga. Šios klestinčios ekonomikos reikalauja didžiulio vario kiekio, kad galėtų toliau vystytis, o tai padidins kainas. Likę vario telkiniai yra riboti, o dabartiniai skaičiavimai rodo, kad jie bus išeikvoti nuo penkiasdešimties iki šešiasdešimties metų. Tai kelia didelių problemų, nes vario suvartojimas vis dar nuolat auga. Naudojančios šalys pradės ieškoti alternatyvų arba didins perdirbimo veiklą, siekdamos padidinti savo vidaus pasiūlą. Vario ir kito metalo laužo supirkimą rasite čia: ekodarbai.lt/.

pr2023/53

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kibernetinis saugumas: kaip atpažinti programišius ir apsaugoti savo nuosavybę?

saugumas

Visame pasaulyje spalį minimo kibernetinio saugumo mėnesio proga, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) specialistai atkreipia gyventojų dėmesį į keletą šiuo metu populiarių programišių taktikų ir ragina gyventojus būti budriais. Skambina pažįstamas telefono numeris? Tai dar nieko nereiškia Dalis gyventojų vasaros pabaigoje jau galėjo susidurti su „Google“ darbuotojais apsimetančiais sukčiais. Jie dažniausiai skambino iš lietuviško numerio, kalbėjo rusiškai ir, įvairiais būdais gąsdindami bei skubindami, bandė išvilioti gyventojų asmeninius duomenis. Tam, kad skambutis nesukeltų įtarimo, programišiai naudoja mobiliojo numerio klastojimo (angl. „spoofing“)

Kaip pritaikyti minimalistinį kiemo dizainą lietuviškam klimatui?

Minimalistinis stilius vis labiau populiarėja ne tik interjero, bet ir kiemo dizaino srityje. Šis stilius žavi savo paprastumu, švarumu, tvarka bei funkcionalumu. Tačiau Lietuvoje, kur klimatas yra permainingas, o sezonų kaita kelia specifinius reikalavimus, kuriant minimalistinį kiemą, reikia atsižvelgti į tam tikras sąlygas. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip minimalistinis kiemo aplinkos dizainas gali būti pritaikytas lietuviškam klimatui, kad jis būtų ne tik estetiškas, bet ir praktiškas visais metų laikais. Kas yra minimalistinis kiemo dizainas? Minimalistinis stilius pasižymi paprastumu ir aiškumu, vengiant

Metaliniai laiptai: nuo idėjos aptarimo iki montavimo proceso

Metaliniai laiptai – konstrukcinis elementas, įvairios paskirties patalpose (gyvenamieji namai, biurai, komerciniai ir pramoniniai pastatai ir kita) atliekantys ne tik tiesioginę savo funkciją (tai yra užtikrinantys saugų, patogų užlipimą ir nulipimą), bet ir suteikiantis joms estetiškumo. O įgyvendinus tinkamą dizaino idėją – ir išskirtinumo.   Nepriklausomai nuo to, kaip atrodo ir prie kokio patalpos interjero ar eksterjero yra derinami laiptai, procesas  nuo pastarųjų idėjos iki montavimo – ilgas, sudėtingas, reikalaujantis tiek kūrybiškumo, tiek techninių įgūdžių – savybių, kurias, savaime suprantama, turi

Darbas Norvegijoje nemokantiems kalbos: kodėl verta bendrauti su įdarbinimo agentūromis?

Užsienio kalbų mokėjimas atveria įvairias profesines galimybes net ir gyvenant Lietuvoje, kurioje, atrodytų, turėtų pakakti ir gimtosios kalbos žinių. Tad anglų kalba ar vietinė tos šalies, į kurią vykstama, kalba – neabejotinai svarbus privalumas, kalbant apie darbą užsienyje. Žinoma, toli gražu ne kiekvienas žmogus, dėl įvairių aplinkybių, gali pasigirti mokantis vieną ar kitą kalbą. Atrodytų, jog tokioje situacijoje užsienio darbo rinkos durys yra užvertos arba gauti darbo vietą prilygsta loterijai. Tiesa, tarpininkavimo įdarbinant paslaugas teikiančios įmonės, žinančios realią situaciją, svetur darbo ieškančius,

Taip pat skaitykite