Ką daryti, kad kalėdinės dekoracijos nesudegintų švenčių džiaugsmo
Šį savaitgalį prasidėjo adventas, žymintis švenčių laukimo pradžią. Puošdami namus Kalėdoms, žmonės rūpinasi jų grožiu ir jaukia atmosfera, bet per mažai dėmesio skiria šventinių dekoracijų bei kalėdinių atributų saugumui. Draudikai įspėjai, kad Lietuvos gyventojai bei jų namai dažniausiai nukenčia dėl netvarkingų elektrinių vidaus ir lauko girliandų, petardų ir žvakių. Kalėdų eglutė namuose taip pat gali tapti nelaimių priežastimi.
„Švenčių laukimas yra ypatingas laikas, tačiau kurdami šventinę atmosferą žvakėmis, elektrinėmis girliandomis ir kitomis dekoracijomis, galime padaryti neatsargių ir brangiai kainuojančių klaidų. Nelaimingi atsitikimai, kuriuos sukelia gaisras, gali būti pražūtingi. Lietuvos gyventojai kiekvienais metais vis gausiau elektrinėmis dekoracijomis puošia ne tik kambarius, bet ir palanges, namo išorę bei visą kiemą. Žmonės turi žinoti, kad ši tendencija didina gaisrų riziką. Ji kalėdiniu laikotarpiu itin išauga namie ir aplink namus, nes žmonės naudoja daugiau nei įprasta elektros prietaisų“, – sako draudimo bendrovės „Gjensidige” Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.
Ji atkreipia dėmesį, kad žmonės, išvykdami iš namų arba eidami miegoti, elektrines dekoracijas dažnai pamiršta išjungti arba tikslingai jas palieka elektros lizduose. „Estetika tikrai neturi būti svarbiau už saugumą. Toks elgesys gali sukelti gaisrus, sugadinti elektros instaliacijas ir netgi padaryti žalos kaimynams“, – įspėja V. Katilienė.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per pirmuosius dešimt šių metų mėnesių dėl neatsargaus žmonių elgesio su ugnimi Lietuvoje kilo 1297 gaisrai, šios nelaimės pareikalavo 19 žmonių gyvybių. Neatsargus žmonių elgesys su ugnimi – pagrindinė gaisrų priežastis mūsų šalyje, dėl jos Lietuvoje šiemet kilo 18,9 proc. visų gaisrų. Draudimo bendrovės atstovė pataria, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kad jos nesugadintų švenčių.
Saugiai deginkite žvakes
Žvakės namuose kuria jaukumą, tačiau su jomis reikia elgtis atsargiai. Degdami žvakes įsitikinkite, kad pasirinkta vieta yra saugi. Prie žvakių neturėtų būti degių daiktų, pavyzdžiui, užuolaidų, knygų ar žurnalų, popierinių dekoracijų. Labai svarbus ir žvakės pagrindas, todėl dėkite ją ant karščiui atsparių paviršių, nes žvakės apačia gali labai įkaisti. Atminkite – jei uždegate žvakes, nepalikite jų be priežiūros net trumpam!
Daugelis žmonių, siekdami sukurti šventinę nuotaiką savo namuose, uždega žvakes advento vainike. Dažnai šie vainikai gaminami iš degių medžiagų, todėl žvakes reikia laikyti saugiu atstumu nuo kitų dekoracijų ir aplinkinių daiktų, kad jos nesukeltų gaisro. Žvakės vainike turi stovėti stabiliai, o saugiausia, jei jos yra nedegios medžiagos žvakidėse. Taip pat svarbu ir patį advento vainiką pastatyti saugioje vietoje, kur jis negalėtų apvirsti ar uždegti kokio nors šalia esančio daikto.
Teisingai naudokite įvairių rūšių lemputes
Jei šventinėms dekoracijoms, pavyzdžiui, namams ar Kalėdinei eglutei puošti naudojami elektriniai papuošimai ar girliandos, turite apgalvoti, ką jomis norite puošti. Vidaus patalpoms puošti skirtos girliandos netiks naudoti lauke ir atvirkščiai, todėl svarbu lemputes naudoti pagal etiketėje nurodytą paskirtį. Lauko girliandoms sujungti naudokite ilginamąjį laidą, kuris skirtas naudoti lauke, nes vidaus ilginamieji laidai nėra skirti naudoti šaltoje ar drėgnoje aplinkoje.
Tiek įsigyjant naujas, tiek naudojant jau turimas lempučių girliandas, svarbu įvertinti jų techninę būklę – ar nepažeistos lemputės ir jų maitinimo laidas, nes tose vietose gali įvykti trumpasis jungimas. Daugelis šviesos girliandų, įskaitant įvairias šviesos dekoracijas, nėra skirtos naudoti ilgą laiką, todėl nepalikite šviesos girliandų, įjungtų pernelyg ilgai.
Šventinei eglei raskite atokų kampą
Kalėdų eglė turi stovėti ant tvirto pagrindo, atokiai nuo durų ir netrukdyti išeiti iš patalpos. Eglės šakos turi būti per metrą nuo lubų ir sienų. Draudžiama egles puošti žvakutėmis ir šaltosiomis ugnelėmis.
Įsitikinkite, kad dūmų detektoriai veikia!
Specialistai primena, kad namuose būtina įrengti dūmų detektorių, nes dažnai tai yra pirmasis signalas, pranešantis apie gaisro pradžią ir suteikiantis gelbėjimo tarnyboms taip reikiamų lemiamų sekundžių. Kad dūmų detektorius veiktų nepriekaištingai, jo techninę būklę būtina patikrinti kartą per mėnesį, paspaudus testavimo mygtuką. Taip pat turėtumėte reguliariai įsitikinti, kad dūmų detektoriaus baterijos veikia.
Taip pat namuose turėtų būti įrengti gesintuvai strategiškai svarbiose vietose, kuriose potencialiai galėtų kilti gaisras, pavyzdžiui, virtuvėje. Jei namuose yra įrengti gesintuvai, būtina stebėti jų techninę būklę ir eksploatavimo laikotarpį, kad, prireikus, jie būtų tvarkingi.
ELTA