Ką būtina žinoti poilsiaujant prie vandens?  

prie vandens„Vanduo gali būti puiki pramoga, kai elgiamės atsakingai ir teisingai suvokiame grėsmes, – sako Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 6-osios komandos viršininkas Giedrius Ruočkus. –  Deja, didelė dalis visuomenės vis dar stokoja sąmoningumo, nesilaiko taisyklių, elgiasi neatsakingai. Gelbėjimo darbai vandenyje vasarą yra labai sudėtingi, statistika liūdna, skęstančiųjų išgyvenamumo procentas mažas, pavyksta išgelbėti tik nedaugelį. Tam reikia daug gerai susiklosčiusių aplinkybių: laiku pastebėti, iškviesti pagalbą, gelbėtojams atvykti ir t. t. O viską lemia minutės. Dauguma išgelbėtų ir iš mirties nagų ištrauktų žmonių tik vėliau supranta, kokią grėsmę sukėlė sau, šeimos nariams, artimiesiems, draugams ir, žinoma, gelbėtojams, neatsakingai elgdamiesi“.

Atsakomybės nepalik namuose!

Pasak G. Ruočkaus, kartu su pramogomis visada turime prisiminti ir atsakomybę – ne tik už save, bet ir už kitus: „Ypač svarbu būti budriems prie vandens. Deja, dažnai susiduriame su situacija, kai, pervertinus savo jėgas, nuskęstama upėje ar ežere, pramogaudami vandens transportu ar plaukdami valtimi, žmonės nedėvi liemenių, maudydamiesi ir poilsiaudami svaiginasi, pervertina savo galimybes, atlieka šuolius nuo krantinių,  lieptų, neįvertinę galimų pasekmių ir tikimybės patirti mirtiną traumą. Todėl labai svarbu atsakingai įvertinti vandenyje tykančius pavojus bei mokytis jų išvengti.“

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, 2024 m. vasarą nuskendo 46 žmonės, iš jų 2 vaikai. Ugniagesiai išgelbėjo 10 žmonių, iš jų 2 vaikus.

Ką reikėtų žinoti pramogaujant prie vandens telkinių?

Kaip išvengti skendimo? 

Išmokite plaukti! Nemokėdami plaukti nebriskite į vandenį giliau kaip iki krūtinės. Nesimaudykite vieni, nežinomose, nuošaliose vietose. Geriau pasirinkite paplūdimį ar vietą, kur plaukioja daugiau žmonių ir yra budintys gelbėtojai. Maudykitės tik įsitikinę, kad saugu, į nežinomą vandens telkinio vietą iš pradžių lėtai briskite, nenerkite ir nešokite į vandenį. Nepalikite be priežiūros prie vandens ir vandenyje vaikų iki 14 metų. Maudydamiesi nekramtykite gumos, nevalgykite, nesimaudykite iškart po valgio ar neblaivūs.

Jeigu artėja audros debesys – lipkite iš vandens. Prasidėjus audrai, lietui, tikėtinos ir žaibo iškrovos, o žaibuojant labai pavojinga būti ne tik vandenyje, bet ir ant kranto. Vanduo yra labai geras elektros laidininkas.  

Perkaitę saulėje, nešokite staiga į vandenį, prieš tai juo apsišlakstykite. Nestovėkite ir nežaiskite ten, kur galima netikėtai įkristi į vandenį. Nežaiskite vandenyje pavojingų žaidimų ir to neleiskite daryti vaikams: nenardinkite kito asmens, netampykite už kojų, nelipkite kitiems ant pečių.

Neplaukiokite ant pripučiamųjų čiužinių, transporto priemonių padangų ir kamerų, rąstų, lentų ir kitų plaukioti nepritaikytų daiktų. Nelipkite į vandenį, jeigu paplūdimyje iškelta raudona vėliava.

Kaip elgtis, jei skęstate pats arba pastebėjote skęstantį žmogų?

Pradėję skęsti, nepulkite į paniką, dėmesį į save atkreipkite šaukdami arba mojuodami rankomis. Pasistenkite įkvėpti kuo daugiau oro, atsigulkite ant nugaros.

Pastebėję skęstantį žmogų, šaukite mėgindami atkreipti aplinkinių dėmesį, kvieskite paplūdimio gelbėtojus, o jeigu jų nėra, nedelsdami skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.  Laukdami gelbėtojų, pasitelkite į pagalbą kuo daugiau žmonių, pasidalykite pareigomis, bandykite padėti skęstančiajam saugiais būdais: nuo kranto, iš valties, nuo tilto mesdami plūdurą, tiesdami lazdą ir t. t. Nerizikuokite savo gyvybe!

Ištraukę skęstantįjį į krantą, suteikite pirmąją pagalbą, jeigu reikia, gaivinkite, kol atvyks pagalba.

Įsidėmėkite! Gelbėti skęstantįjį vandenyje be pagalbinių priemonių gali tik geras plaukikas, kuris moka profesionaliai įvertinti pavojaus lygį, išmano gelbėjimo būdus ir moka tai atlikti praktiškai.

Būkime budrūs, saugokime save ir vieni kitus!

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo dep. inf.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Renkamės vejos sėklą: gryną ar mišinius?

Lietuvoje šiuo metu galima įsigyti mažiausiai kelias dešimtis skirtingų vejos sėklų rūšių ir mišinių, pritaikytų įvairiems poreikiams: nuo dekoratyvinių iki sportinių, nuo pavėsiui skirtų iki lėtai augančių vejų. Anot namų aplinkos priežiūros ekspertų, ką rinktis, priklauso nuo konkrečių poreikių. Taip pat dirvožemio sąlygų ir pageidaujamo vejos tipo – rašoma „Linas Agro“ pranešime žiniasklaidai.  „Vejų ir kitų augalų sėklos yra dviejų tipų: grynos, tik vienos veislės augalų, neturinčios priemaišų, ir sėklų mišiniai. Pastarieji – vieni populiariausių. Jų privalumas toks, kad jie

Praėjusią savaitę policija daugiausia užfiksavo smurtavimo atvejų

policijos

Birželio 2-8 d. Tauragės apskr. VPK pareigūnai užregistravo 336 įvykius ir pradėjo 23 ikiteisminius tyrimus, iš kurių 11 ikiteisminių tyrimų buvo pradėta dėl fizinio skausmo sukėlimo. Smurtas artimoje aplinkoje jau tapo kasdien paros įvykių suvestinėse aprašomų nusikaltimų dalimi.  Birželio 8 d. naktį Kebelių k., Saugų sen., nepažįstami asmenys sužalojo neblaivų (0,75 prom.) vyrą, gim. 1984 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Patiriate smurtą? Netylėkite, skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 ir policijos pareigūnai jums suteiks visokeriopą pagalbą. Netoleruokime smurto! Nustatyti 92

Žuvėdros, vėtrungės ir krikštai – taip Neringa įamžinta pašto ženkle

Neringa

Birželio 6 d. Lietuvos paštas išleido naują pašto ženklą, dedikuotą vienai iš išskirtiniausių Lietuvos vietovių – Neringai. Tai ketvirtasis pašto ženklas iš serijos „Lietuvos kurortai“. Naująjį ženklą sukūrė dailininkė Audronė Uzielaitė. Jo nominalas – 2,00 Eur, tiražas – 15 tūkst. vienetų. Pašto ženklo pirmos dienos datos antspaudavimas vyko išleidimo dieną Nidos pašto skyriuje (Taikos g. 13). Ant pašto ženklo vaizduojami charakteringi Neringos simboliai: medinė architektūra, ramios marios, kopos, senieji krikštai – mediniai antkapiniai paminklai, vėtrungės ir neatsiejama pajūrio palydovė –

Paroda „Atsivėrimai. Iš Lietuvos banko dailės rinkinio“

Lietuvos banko dailės rinkinys – mažai žinomas ar juolab matytas. Ši Klaipėdos Pilies muziejuje (Priešpilio g. 2) atidaroma paroda yra unikali galimybė pamatyti nedidelę dalį iš beveik 200 Lietuvos banko dailės kūrinių. Dialogas su visuomene Parodoje rasite geriausius tarpukario ir šiuolaikinių Lietuvos dailininkų darbus: Petro Rimšos, Antano Žmuidzinavičiaus, Justino Vienožinskio, Augustino Savicko, Jono Švažo, Adomo Galdiko, Juozo Mikėno, Dalios Kasčiūnaitės ir kitų. Parodos tikslas – atsiverti žiūrovui, megzti dialogą su visuomene. Tai rodo ir šios parodos pavadinimas. Lietuvos banko dailės

Taip pat skaitykite