Jau – kalendorinis pavasaris
Šiandien – kovo 1 d. – prasideda kalendorinis pavasaris.
Hidrometeorologijos tarnyba meteo.lt šia proga primena, kokia buvo žiemos pabaiga, pateikia įdomių faktų apie klimato pokyčius, kurių sparčiai daugėja, panašu, kad ir daugės. Ir ne viskas žmogų džiugins.
Jau priėjome vasario ir kalendorinės žiemos pabaigą, tačiau paskutinis žiemos mėnuo nebuvo panašus į žiemišką. Daugelis dienų priminė kovo mėnesį. Pašvietus saulei bei orui dieną sušilus virš +10°C nedaug betrūksta iki naujų šilumos rekordų. Štai ir antradienį popiet Druskininkuose oras sušilo iki +11,2°C. Iki rekordo pritrūko mažiau nei laipsnio – vasario 27-osios rekordu išliko +11,9°C, užfiksuotas Klaipėdoje 1989 m. vasario 27 d.
Dėl šilumos suaktyvėjusi ir gamta. Anksčiau nei įprastai iš pietų sugrįžta vis daugiau migruojančių paukščių, pražysta ankstyvosios gėlės, vakarinėje ir pietvakarinėje šalies pusėje užfiksuoti skraidantys citrinukai (drugiai), darbus pradeda bitės.
Visos dienos nuo sausio pabaigos buvo vidutiniškai šiltesnės už daugiametį vidurkį. Žiemos vidutinė oro temperatūra Lietuvoje siekė apie -0,7°C ir buvo 1,5 laipsnio aukštesnė už 1991-2020 m. vidurkį. Įdomu tai, kad ir 2022-2023 m. žiemos vidutinė oro temperatūra buvo irgi labai panaši. Tuo tarpu kritulių kiekis šią žiemą buvo truputį didesnis už normą.
Artimiausiomis dienomis toliau vyraus šilti orai. Kovo 1-2 d. sušils labiausiai, maždaug iki +7-12°C (vietomis gali būti ir daugiau). Be to, kovo pirmosiomis dienomis įsivyraus sausesni ir saulėtesni orai – pavasario jausmą tai dar labiau sustiprins. Kitos savaitės pirmoje pusėje ir toliau tęsis pavasariški orai. Dažniau švies saulė, tačiau po šiltesnio savaitgalio oro temperatūra bus truputį žemesnė, dienomis sušils maždaug iki +4–9°C.
Amerikoje nebeužšalo Didieji ežerai
Meteo.lt kitoje apžvalgoje pasakoja, kad Lietuvoje tebevyrauja labai šilti orai ir vaizdas už lango primena ne vasario, o kovo pabaigą. O Šiaurės Amerikoje, Didžiųjų ežerų apylinkėse, visa kalendorinė žiema (jau galima sakyti buvo) ypač šilta. Daugelio dienų oro temperatūra buvo aukštesnė už vidutinę, todėl ledu pasidengė rekordiškai mažas ežerų plotas. Pasiektas žemiausias leduotumo lygis per visą stebėjimų istoriją.
Palydovo užfiksuotoje nuotraukoje matyti, kaip ežerai atrodė vasario 20 d. Erio ežeras yra visiškai neužšalęs, o Ontarijo ežere – vos 1 % ploto padengta ledu. Vidutiniškai tokiu metų laiku šie ežerai būdavo užšalę beveik 40 %.