Infliacijos akivaizdoje 42 proc. lietuvių mažina išlaidas renginiams, 41 proc. – restoranams

Augančios produktų ir paslaugų kainos Baltijos šalių gyventojus verčia mažinti savo išlaidas. „Citadele“ banko iniciatyva bendrovės „Norstat“ atliktas tyrimas parodė, kad lietuviai pastarąjį mėnesį labiausiai taupė kultūriniams ir pramoginiams renginiams (42 proc.), taip pat apribojo lankymąsi restoranuose ir maisto į namus užsisakymą (41 proc.). Jokių išlaidų nemažino tik 16 proc. šalies gyventojų – tiek pat, kiek ir Latvijoje, tačiau 3 proc. mažiau nei Estijoje.

Dažniau valgo namuose 

Lietuvoje sumažinti išlaidas atsisakydami kultūros renginių ar juos ribodami ir dažniau valgydami namuose gamintą maistą siekė tokia pat dalis gyventojų kaip ir Latvijoje (atitinkamai 41 proc. ir 42 proc.). Estai pirmiausia ribojo išlaidas restoranams ir maistui į namus (45 proc.), po to mažino elektros sąnaudas buityje (39 proc.). Atsisakyti pramoginių ir kultūrinių renginių rinkosi 36 proc. Estijos gyventojų.

Reikšminga dalis gyventojų Lietuvoje pastarąjį mėnesį sumažino ir kitas savo išlaidas. Beveik du penktadaliai (38 proc.) atidėjo naujų drabužių ir avalynės įsigijimą, po trečdalį sumažino elektros vartojimą buityje ir atidėjo keliones, o 31 proc. ribojo išlaidas pomėgiams. Dar 30 proc. lietuvių dėl didelės infliacijos atidėjo būsto remontą ar baldų įsigijimą, 19 proc. apribojo transporto išlaidas, 17 proc. pristabdė taupymą ateičiai, o 16 proc. sumažino asmeniniam tobulėjimui skirtas išlaidas. Dešimtadalis lietuvių atrado būdų sumažinti būsto šildymo išlaidas.

Taupydami gyventojai rečiausiai buvo linkę riboti vaikų popamokinę veiklą ir būrelius (3 proc.), atidėti vaistų įsigijimą (5 proc.) ir gydymo procedūras (9 proc.). Šiuos poreikius rečiausiai aukojo ir latviai bei estai. Dešimtadalis lietuvių pripažino, kad augant kainoms stengėsi įsigyti jiems reikalingų dalykų, kol šie nepabrango.

Tinkami prioritetai

„Vartotojų lūkesčiai Baltijos šalyse pastebimai prastėja, tai atspindi ir vartojimo rodikliai. Natūralu, kad sumažinti išlaidas pirmiausia stengiamasi atsisakant nebūtinų dalykų – pramogų, restoranų. Tai yra teisingas sprendimas.

Tinkamas prioritetų susidėliojimas yra viena pagrindinių asmeninių finansų valdymo taisyklių. Turimų įsipareigojimų vykdymas, baziniai poreikiai visuomet turėtų būti prioritetų sąrašo viršuje. Be to, net ir sudėtingesniu ekonominiu laikotarpiu taip pat reikėtų pasistengti neapleisti taupymo. Tam pagal galimybes reikėtų skirti bent 10–20 proc. savo mėnesio pajamų ir sukaupti 3–6 mėnesių būtinosioms išlaidoms prilygstančią finansinę pagalvę“, – sako „Citadele“ banko valdybos narė Rūta Ežerskienė.

Ji pabrėžia, kad siekiant kontroliuoti savo išlaidas svarbu susidaryti asmeninį ar šeimos biudžetą, o pajamas paskirstyti skirtingoms sritims. Banko atstovės teigimu, idealiu atveju biudžetas turėtų atitikti 50/30/20 taisyklę. Ji sako, kad maždaug pusė pajamų turėtų padengti būtinuosius poreikius (būstui, maistui, transportui, mokesčiams) ir turimus įsipareigojimus, 30 proc. atitekti kintantiems dalykams (laisvalaikiui, drabužiams, nenumatytiems pirkiniams), o 20 proc. – taupyti ir investuoti. Jei būtinosioms reikmėms pakanka ir mažesnės pajamų dalies, laisvos lėšos turėtų būti skiriamos taupyti ir investuoti. Susiduriant su sunkumais pirmiausia turėtų būti mažinama nebūtinųjų poreikių dalis.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, išankstinė metinė infliacija Lietuvoje spalį siekė 22 proc. ir buvo 0,5 proc. mažesnė nei rugsėjį. Labiausiai per metus išaugo kietojo kuro (171,6 proc.), šilumos energijos (89,9 proc.) ir elektros energijos (78,8 proc.) kainos.

Baltijos šalių gyventojų apklausą „Citadele“ banko iniciatyva tyrimų bendrovė „Norstat“ atliko šių metų spalį. Kiekvienoje šalyje apklausta ne mažiau kaip po tūkstantį 18–74 metų gyventojų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Seimo rinkimai – jau šią savaitę. Kur ir kada balsuoti?

Pagrindinė Seimo rinkimų diena yra spalio 13, sekmadienis. Rinkimų apylinkės duris atvers 7 val. ryto ir lauks rinkėjų iki 20 valandos.   Svarbu žinoti, kad antraip nei pavasarį, Seimo rinkimų sekmadienį balsuoti bus galima tik savo rinkimų apygardos rinkimų apylinkėse. Taip yra dėl to, kad pusė Seimo narių yra renkama vienmandatėse rinkimų apygardose ir kiekvienos iš 71 vienmandatės rinkimų apygardos biuleteniai bus skirtingi. Rinkėjai turi teisę balsuoti tik už tos vienmandatės rinkimų apygardos, kurioje yra deklaravę savo gyvenamąją vietą, kandidatus.

Orai: vėl sulauksime šiltesnių dienų

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artimiausių dienų orus. Spalio 7 d., pirmadienį, naktį vietomis buvo šalnos, jų teko ir Vakarų Lietuvoje, buvo 0-4 laipsniai šalčio. Dieną kai kur rytiniuose rajonuose trumpai palis. Vėjas besikeičiančios krypties, 3-8 m/s. Temperatūra bus 8-13 laipsnių šilumos. Spalio 8 d., antradienį, žymesnio lietaus nenumatoma. Naktį kai kur rūkas. Vėjas naktį silpnas, dieną pietryčių, 6-11 m/s. Temperatūra naktį bus 1-6, Kuršių nerijoje – iki 8 laipsnių šilumos, dirvos paviršiuje daug kur šalnos, 0-5 laipsniai šalčio, dieną bus

Policijos pareigūnui teko peršauti automobilio padangą

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Spalio 6 d. pavakare Saugose policijos pareigūnams nestojo stabdomas automobilis „Honda HR-V“, vairuojamas vyro (gim. 1975 m.). Persekiojant minėtą automobilį Tauragės apskr. VPK pareigūnas panaudojo tarnybinį ginklą – peršovė  galinę automobilio padangą.  Įvykio metu žmonės nenukentėjo. Vyrui surašytas protokolas. Rugsėjo 25 d. į Tauragės aps. VPK kreipėsi moteris, gim. 1964 m., kad savo namuose „Draugystės“  2-ajame tak., Šilutėje, komodos stalčiuje pasigedo trijų porų auksinių auskarų, auksinės grandinėlės su auksiniu pakabuku ir medicininio

Rinkime 2024 metų Lietuvos medį

Šiais metais ir vėl vyksta Lietuvos metų medžio rinkimai, kuriuos rengia Lietuvos arboristikos centras. Balsuoti už vieną iš 10 atrinktų medžių galima iki spalio 19 dienos.   Lietuvos metų medžio atrankos konkurse išrinktas Metų medis atstovaus mūsų šaliai Europos metų medžio konkurse. Bet kartu labai svarbu pažinti ir pagerbti kitus vertingiausius Lietuvos medžius, kurie unikalūs savo amžiumi, forma, istorija. Siūloma rinkti iš 10 pasiūlytų medžių, tai –  Daukšaičių ąžuolas, Elmės šešiakamienis ąžuolas, Kvietkinės ąžuolas, Liepa Motinėlė, Meškėnų liepa, Mingėlos ąžuolas,

Taip pat skaitykite