Ieškoma būdų, kaip reguliuoti kormoranų ir probleminių vilkų gausą

Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo ir kitų teisės aktų pakeitimus, kuriais keičiama kormoranų gausos reguliavimo tvarka bei leidimų paimti iš gamtos didelę žalą darančius ar pavojų keliančius vilkus ne medžioklės sezono metu išdavimo tvarka.

Vilkai

Ir šiuo metu gali būti išduodamas leidimas paimti iš gamtos didelę žalą darantį vilką, tačiau labai dažnai sumedžiojamas ne konkretus žalą ūkiniams gyvūnams padaręs vilkas. Tokia situacija susiklosto, nes medžiotojai neturi galimybių ištisomis dienomis budėti prie papjauto gyvulio ir laukti atsėlinančio vilko. Be to, atpažįstant ir išimant iš gamtos probleminį vilką, reikia turėti daugiau žinių apie vilko elgseną, jų šeimos sandarą.

Probleminis vilkas yra išimamas iš gamtos vilkams biologiniu požiūriu labai jautriu metu, kai vilkai veda ar augina jauniklius. Neteisingai išimtas atsitiktinis vilkas gali būti maitinantis jauniklius šeimos narys, todėl jį sunaikinus, gyvulių augintojų problema ne tik kad neišsispręs,  bet gali ir padidėti. Nes be maisto bus palikti jauni vilkai, neturintys patirties medžiojant laukinius žvėris.

Tikėtina, kad tokie jauni žvėrys pradėtų ieškotis lengviausio grobio – naminių gyvulių ar kaimo žmonių laikomų gyvūnų augintinių. Todėl probleminių vilkų išėmimas neturėtų būti paliktas vien mėgėjiškai medžiokle užsiimantiems asmenims.

Siūlomais teisės aktų pakeitimais sukuriamos galimybės pasitelkti vilkų biologijos ir medžioklės ekspertus šiai užduočiai vykdyti. Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo projekte siūloma numatyti, kad leidimas paimti iš gamtos vilką būtų išduodamas kvalifikuotam subjektui, kurį pasirinktų Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT), atlikdama paslaugos viešąjį pirkimą. VSTT informuotų savivaldybes apie sutarties dėl probleminių vilkų paėmimo paslaugos sudarymą, apie paslaugos vykdymo teritoriją, trukmę ir kitas paslaugos sąlygas.

Teisės akte nustatomas reikalavimas, kad vilko, darančio didelę žalą ūkiniams gyvūnams, paėmimas iš gamtos būtų vykdomas ne toliau kaip 200 metrų nuo vilkų papjautų ūkinių gyvūnų gaišenų. Nustatomi tikslesni kriterijai, kad probleminiu vilku būtų laikomas vilkas, kuris puolė ūkinius gyvūnus ar naminius augintinius per 30 pastarųjų kalendorinių dienų 3 ir daugiau kartų. Ir užpuolimo atvejai yra ne toliau kaip 20 km atstumu vienas nuo kito. Probleminiu vilku būtų laikomas ir vilkas, kuris pakartotinai, per ne ilgesnį kaip 7 dienų laikotarpį, prisiartina 30 metrų ar mažesniu atstumu prie žmonių arba puola ar sužeidžia žmogų.

  • Vilkų ūkiniams gyvūnams daroma žala pastaraisiais metais išlieka gana didelė. Per 2024 m. 8 mėnesius atlyginant vilkų ūkiniams gyvūnams padarytą žalą išmokėta 131 000 eurų.

Kormoranai

Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo projekte taip pat siūloma numatyti kormoranų paėmimo iš gamtos metinių kvotų apskaičiavimo būdą. Naujas siūlomas skaičiavimo būdas leistų greičiau priimti sprendimus dėl leidimų išdavimo, sumažintų ginčų dėl leidimų galiojimo laikotarpio, kartu įvestų perinčių paukščių apsaugos elementus reguliuojant kormoranų gausą prie jų kolonijų. Kvotos būtų apskaičiuojamos įvertinus per 7 metus paimtų iš gamtos kormoranų metinį vidurkį kiekviename žuvininkystės ūkyje.

Apskaičiuota metinė kvota būtų didinama arba mažinama kiekvienam akvakultūros ūkiui tiek procentų, kiek padidėjo arba sumažėjo

šalyje perinčių kormoranų populiacija, vertinant perinčių porų skaičiaus pokytį, lyginant su praėjusiais metais.

Siūloma, kad kai kuriais atvejais būtų taikomi kormoranų gausos reguliavimo apribojimai. Jeigu žuvininkystės ūkio telkinio ribos yra arčiau kaip 5 km nuo veikiančios kormoranų kolonijos ribos ir 5 km atstumu nuo kolonijos ribos nėra kitų vandens telkinių, tinkamų maitintis jauniklius auginantiems didiesiems kormoranams, jų perėjimo ir jauniklių auginimo metu (balandį-birželį) būtų leista panaudoti itin nedidelę dalį metinės kvotos.

Kasmet apie 15 žuvininkystės ūkių kreipiasi į Aplinkos apsaugos agentūrą dėl leidimų kormoranams paimti iš gamtos išdavimo. Visi jie vykdo reguliavimą naudodami medžioklės įrankius ir alternatyvias žalos mažinimo priemones.

Per pastaruosius metus letaliu būdu (medžiojant) paimtų iš gamtos kormoranų skaičius, akvakultūros ūkių duomenimis, didėjo. 2021 m. paimti 3372 paukščiai, 2022 m. – 4719, 2023 m. – 6107.

Pasiūlymų dėl Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo galima teikti Teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS) iki gruodžio 17 d.

Aplinkos min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Šiandien pavojingi orai: lijundra ir plikledis

lijundra

Meteo.lt praneša apie pavojingus sausio 14 d., antradienio, orus ir įspėja gyventojus saugotis lijundros, plikledžio. Sausio 14 d. sulauksime mišrių kritulių. Daugelyje rajonų formuosis lijundra, plikledis. Palankiausios sąlygos lijundrai bus pietinėje ir rytinėje šalies dalyje. Lijundra yra kritulių rūšis ir viena iš apledėjimo formų, kai silpno lietaus, dulksnos arba rūko lašeliai, patekę ant įšalusio paviršiaus, staigiai virsta ledu. Lijundra, priklausomai nuo lašų dydžio, lietaus ar dulksnos intensyvumo bei trukmės, formuoja įvairios struktūros ledo sluoksnį ant pastatų paviršiaus, medžių šakų, laidų,

Policija praneša apie sukčiavimą, avariją ir grasinimą

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Sausio 10 d. Šilutėje nepažįstamas asmuo apgaulės būdu iš moters, gim. 1950 m., išviliojo 750 eurų. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Pagaliau policija pranešė ir apie sausio 6 d. įvykusią nelaimę Tilžės gatvėje, Šilutėje, kur buvo partrenktos perėja ėjusios mergaitės. Žiniasklaida iškart informavo apie nelaimę. Štai „Vakarų ekspresas“ po šio įvykio rašė: „Pirmadienio popietę Šilutėje – skaudi avarija. Partrenktos dvi per perėją Tilžės gatvėje ėjusios sesutės. Jaunesnę sesę teko traukti iš po automobilio, kita

Bus vėjuota, su krituliais ir atšals

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artėjančių dienų orus: bus kritulių, siautės vėjas, naktimis šals. Sausio 13 d., pirmadienį, žymesnių kritulių nenumatoma. Vietomis plikledis. Vėjas naktį šiaurės, šiaurės vakarų, 6-11 m/s, pajūryje iki 14 m/s, dieną pūs vakarų, pietvakarių, 8-13 m/s, pajūryje gūsiai sieks 15 m/s. Temperatūra naktį bus 2-7, kai kur – 8-10 laipsnių šalčio, dieną – nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 šilumos, pajūryje – iki 4 šilumos. Sausio 14 d., antradienį, daugelyje rajonų krituliai: sniegas, pereinantis į lietų. Daug

Premjeras: „Sausio 13-oji – prasmingiausias priminimas, kad ir kasdienybėje, ir kritiniuose istorijos lūžiuose ateitis priklauso nuo mūsų“

Sausio 13-ąją Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas dalyvauja Laisvės gynėjų dienos renginiuose – oficialiame minėjime bei Laisvės premijos įteikimo ceremonijoje Seime, valstybės vėliavos iškėlimo ceremonijoje Nepriklausomybės aikštėje, taip pat Sausio 13-osios aukų pagerbime Antakalnio kapinėse. „Sausio 13-oji visados išliks priminimu, kad iškovota laisvė yra tvirta tiek, kiek tvirtas laisvų žmonių ryžtas ją ginti. Kad griebęsis prievartos prieš beginklį išliks tik istorijos paraščių nusikaltėliu, o stojęs ginti laisvės ir orumo – amžinu įkvėpimu ir prasmingiausios kovos simboliu. Sausio 13-osios auka įpareigoja branginti

Taip pat skaitykite