Helsinkyje susipažino su stiprinama civiline sauga Suomijoje

Lietuvos savivaldybių asociacijos šią savaitę Helsinkyje lankėsi Lietuvos merų ir administracijos direktorių delegacija. Jie susipažino su ne vienerius metus civilinės saugos tinklą vystančios Suomijos patirtimi.

Iš Šilutės į Helsinkį nuvyko Savivaldybės administracijos direktorius Andrius Jurkus ir direktoriaus pavaduotoja Edita Šukytė.

Pirmadienį savivaldybių vadovai susitiko su Suomijos savivaldybių asociacijos atstovais, kurie papasakojo apie šios šalies savivaldybių atsakomybes, funkcijas ir pasirengimą kritinėms situacijoms.

309 savivaldybes turinčioje Suomijoje bene didžiausias vaidmuo civilinės saugos srityje tenka vadinamosioms gerovės paslaugų apskritims, kurių yra 21. Būtent jos atsakingos už evakuacijos planų parengimą, slėptuvių tinklą, gelbėjimo tarnybų veiklą.

Pasak Suomijos savivaldybių asociacijos atstovo Ari Korhoneno, šioje srityje Suomijos pasirengimas siekia ne vieną dešimtmetį. Tačiau po Rusijos karinės invazijos Ukrainoje visų valstybės institucijų veiksmų koordinavimas tapo vienu pagrindinių prioritetų.

Kartu su visuomene

Pasak A. Korhoneno, Suomijos visuotinės gynybos modelis labiausiai remiasi glaudžiu valdžios institucijų, verslo, nevyriausybinių organizacijų ir pačių piliečių bendradarbiavimu. Ne mažiau svarbu ir tai, kad didžiosios savivaldybės, kurios turi daugiau žmogiškųjų ir finansinių išteklių, dalintųsi turimais resursais, algoritmais ir patirtimi su mažesnėmis.

Būtent šiuo tikslu buvo įkurtas ir Saugių ir krizėms atsparių savivaldybių tinklas, kurį koordinuoja Suomijos savivaldybių asociacija. Šiame tinkle savanoriškai dalyvauja apie 600 atstovų iš 270 savivaldybių. Tinklo atstovai dalinasi rekomendacijomis, kaip efektyviai pasirengti įvairioms krizinėms situacijoms, informacija apie aktualiausius su saugumu susijusius įvykius ir veiksmus jų metu, formuoja visapusišką šalies savivaldybių parengties žemėlapį.

Slėptuvės daugiabučiuose

Lietuvos merai ypač domėjosi Suomijoje galiojančiu įpareigojimu įrengti slėptuves daugiabučiuose namuose, gelbėjimo tarnybų atsakomybe karo atveju, įvairių visuomenės grupių evakuacijos planais.

Šiuos klausimus Lietuvos delegacija aptarė ir susitikime su Lietuvos ambasadoriumi Suomijoje Edvilu Raudonikiu, kuris pabrėžė, jog abi šalys susiduria su panašiais saugumo iššūkiais, todėl pasikeitimas unikalia kiekvienos patirtimi šiandien yra ypač aktualus ir gal suteikti naujų impulsų stiprinti civilinės saugos priemones.

6000 žmonių talpinanti slėptuvė

Antrą vizito dieną Lietuvos savivaldybių vadovai susitiko su Helsinkio miesto gelbėjimo tarnybos atstovais ir apžiūrėjo miesto centre esančią slėptuvę, susipažino su jos konstrukcijos principais ir techninėmis specifikacijomis. Ši vidutinio dydžio slėptuvė buvo atidaryta 2003 metais ir talpina 6 tūkstančių žmonių.

Kaip pažymėjo gelbėjimo tarnybos atstovas, Suomijoje ypač svarbu tai, kad taikos metu slėptuvės būtų naudojamos viešosioms reikmėms. Todėl jose neretai būna įrengtos sporto salės, automobilių stovėjimo aikštelės, baseinai,  įvairios kitos veiklos erdvės. Mažesnėse, daugiabučiuose namuose įrengtose slėptuvėse gyventojai neretai sandėliuoja daiktus, tačiau gali vykdyti ir kitą veiklą. Visų slėptuvių savininkai yra įpareigoti prireikus per 72 valandas pritaikyti patalpas jų pirminei paskirčiai.

Helsinkio atstovai taip pat akcentavo gyventojų atsakomybę rengiantis netikėtoms situacijoms, rūpinantis reikalingomis atsargomis bent 72 valandoms bei susipažįstant su gelbėjimo planu, kurį turi kiekvienas pastatas.

Po tūkstantį slėptuvių kasmet

Merai ir savivaldybių administracijų direktoriai taip pat lankėsi įmonėje „Temet“, kuri įrengia apie tūkstantį slėptuvių per metus, gamina specialią įrangą ir kuria technologinius sprendimus.

Iš viso Suomijoje yra daugiu kaip 50 000 slėptuvių, kuriose gali tilpti apie 4,8 mln. žmonių.

Pagal Lietuvos savivaldybių asociacijos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Diena, kai nesisekė moterims ir degė namas Juknaičiuose

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Blaivi 38-erių m. moteris išvažiuodama iš automobilio parkavimo vietos atbuline eiga užkliudė pro šalį ėjusią 82-ejų metų senolę. Tai įvyko spalio 2-os popietę automobilių stovėjimo aikštelėje Knygnešių g., Šilutėje. Nukentėjusioji pristatyta į gydymo įstaigą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Spalio 2 d. prieš vidurnaktį degalinėje Cintjoniškių g., Šilutėje, neblaivi (3,44 prom.) 25-erių moteris, gim. 1999 m., neturėdama vairuotojo pažymėjimo, važiuodama automobiliu „Mercedes Benz ML 270“ atbuline eiga atsitrenkė į degalinėje esančią lauko prekybos lentyną

Informacija apie prekes ir paslaugas – tik lietuviškai

Seimas priėmė Valstybinės kalbos įstatymo pataisas. Jos numato, kad nuo 2026 m. informacija apie parduodamas prekes ir teikiamas paslaugas turi būti teikiama ir prekės ženklinamos valstybine kalba. Privalės aptarnauti valstybine kalba Lietuvoje prekes parduodantys ar paslaugas teikiantys juridiniai ir fiziniai asmenys, kitos organizacijos ir jų padaliniai privalės užtikrinti tiesioginį gyventojų aptarnavimą valstybine kalba Vyriausybės nustatytu lietuvių kalbos mokėjimo lygiu. Šis reikalavimas nebus taikomas šalyje laikinai prekes parduodantiems fiziniams asmenims ar fiziniams asmenims. Pakeitimų iniciatoriai tikina, kad vis daugiau susiduriama su

Dėl kaimo turistų registravimo bus taikoma išimtis

Seimas priėmė Turizmo įstatymo pataisas, pagal kurias kaimo turizmo paslaugų teikėjui nebeliks pareigos per 24 valandas informuoti apie apsistojusius Lietuvos gyventojus. Pagal 2022 m. priimtą naują Turizmo įstatymą kaimo sodybų savininkai būtų turėję nuo šių metų liepos 1 d. informacinėje sistemoje operatyviai registruoti kiekvieną, apsistojantį Lietuvos kaime. Pasak Seimo nario Andriaus Bagdono, šis Ekonomikos komiteto narių inicijuotas pakeitimas skirtas kaimo turizmo paslaugų teikėjams, kuriems šiuo metu galiojantys pertekliniai ir neproporcingai dideli reikalavimai kelia pakankamai didelę administracinę naštą. „Nuo liepos 1

Šilutės bibliotekoje pristatyta debiutinė Jono Jauniaus knyga

Rugsėjo 28 d., šeštadienį, Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta Jono Jauniaus debiutinė knyga „Mano gyvenimo fizika“. Dalinamės literatės Irenos Arlauskienės įžvalgomis apie pristatymą bei renginio akimirkomis. Naujos knygos šviesa Nuostabus jausmas paimti į rankas naują knygą. Norėčiau tikėti, kad lietuviams jis yra net truputį šventas, jei prisimenam pirmąją knygą, knygnešystės laikus, kovas už žodžio laisvę okupacijos metais. Tai, žinoma, jau su istorija susieti dalykai, bet už juos nė kiek ne mažesnis yra autoriaus savo pirmosios knygos sutikimo džiaugsmas.

Taip pat skaitykite