Gripas ar peršalimas?
Vis daugiau ir Šilutės rajono gyventojų, neretai šeimomis, suserga gripu. Tačiau ne visi žino, kas yra gripas, o kas – tik peršalimas. Skelbiame Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija, kuri gali būti naudinga.
Pasak visuomenės sveikatos specialistų, gripą ir peršalimą sieja 9 vienodi simptomai, tačiau yra ir aiškių skirtumų.
Gripas ir peršalimas yra virusinės kvėpavimo takų infekcijos, plintančios oro lašeliniu keliu. Peršalimas nesukelia epidemijų, o gripo epidemijų būna. Gripui būdingas staigus karščiavimas, gerklės, galvos ir raumenų skausmai. Peršalus pirmiausia susirgusiajam paperšti gerklę, užgula nosį, prasideda sloga, asmuo pradeda čiaudėti, kosėti – liga ateina lėtai ir pamažu.
Susirgus gripu dažnai pasireiškia bendras silpnumas, didelis nuovargio jausmas, galimas dažnas šaltkrėtis, didelis krūtinės diskomfortas, staigi ir aukšta temperatūra, pakylanti virš 38 laipsnių. Tuo tarpu peršalus temperatūra pakyla maždaug iki 37 laipsnių arba jos visai nebūna.
Susirgus gripu pasireiškia stiprus sausas kosulys, kurio pikas būna antrą arba trečią susirgimo dieną. Skirtingai nuo peršalimo, gripui būdinga staigi simptomų pradžia, kuri išsivysto per 12 valandų, o peršalus minėti simptomai vystosi laipsniškai. Gripu sergama apie savaitę, peršalimas trunka apie 3–4 dienas.
Užsikrėtus ir susirgus gripu, didžiausia grėsmė – sunkios komplikacijos: plaučių uždegimas, širdies raumens uždegimas, galvos smegenų ir galvos smegenų dangalų uždegimas, sinusitas, inkstų uždegimas ir kita. Taip pat gali paūmėti dauguma lėtinių ligų, pavyzdžiui, kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių. Pastarosios taip pat gali lemti žmogaus sveikatos būklės pablogėjimą ar net mirtį.
Peršalimui komplikacijos nebūdingos.
Anot specialistų, sunegalavus būtina konsultuotis su šeimos gydytoju, kuris įvertins pateiktą informaciją ir patars, kaip gydytis.
Svarbu neužmiršti, kad gripą, peršalimo ligas, COVID-19 sukelia virusai. Kaip jų saugotis, panašu, būsime išmokę COVID-19 pandemijos metu. Tad verta nusipirkti veido kaukę, vengti žmonių gausių susibūrimų, plauti rankas, vėdinti namų ar darbo patalpas ir t. t.