Nors rugpjūčio pirmąjį dešimtadienį gandrai paliko Bitėnus, kur yra didelė jų kolonija, Bitėnų kaimo bendruomenė ir Rambyno regioninio parko direkcija lankytojų centre surengė tradicinius Gandro pavakarius (palaunagę). Šventė vyko sekmadienį, rugpjūčio 24 dieną, kai minima gandrų išskridimo diena. Per pusšimtį žmonių susirinko į lankytojų centrą. Programa, kaip įprasta šiame Rambyno kalno kampelyje, – įdomi, su pagarba istorijai, krašto kultūrai, garsiems ir darbštiems Bitėnų bei Pagėgių krašto žmonėms.
Šventę po pasiplaukiojimo Nemunu užbaigė pabuvimas prie suneštinių vaišių stalo. Klausytasi folkloro ansamblio „Kamana“ ir pagėgiškių ansamblio „Žilvitis“ dainų. Diana ir Gintautas Stunguriai iš Šiaulių, ištikimi bitėniškių draugai ir vietos įvykių metraštininkai, ekrane pristatė dalį savo kūrybos. Po viešnagių Bitėnuose šiedu meno žmonės sukūrė filmus apie Lėnę Grigolaitytę-Kondratavičienę, Rytprūsių ūkininkę, apie Eugenijų Skipitį, fotografą, eiliuotoją, taip pat garsiąją Bitėnų kaimo auksarankę ir žiniuonę Zofiją Zubrickienę.
Pristatome kitas Šv. Baltramiejaus dienos Bitėnuose naujienas.
Stasės Skutulienės
tekstas ir nuotr.
Elena Smulkienė iš Mažrimaičių kaimo garsėja rankų darbo vaško žvakėmis – vienai iš jų, natūralaus vaško žvakei su ant Rambyno kalno stovinčio akmens simboliu – Gedimino stulpais – suteikta teisė naudoti Rambyno regioninio parko produkto ženklą.
UAB „Senasis Rambynas“ direktorius Ramūnas Čepas, naujam gyvenimui prikėlęs Mažosios Lietuvos architektūrą reprezentuojantį Bardėnų kaimo mokyklos pastatą, čia teiks Rambyno regioninio parko produkto ženklu žymimas apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas.
AB Vilkyškių pieninės vykdomasis direktorius Vaidotas Juškys susirinkusiems pasakojo, kad Rambyno regioninio parko produkto ženklą gavo išskirtinės kokybės gaminys – sūris „Prussia“, tinkamas ir prie vyno, ir prie alaus.
Rambyno regioninio parko direkcijos vyr. specialistė Giedrė Skipitienė susirinkusiems pranešė, kad planuotoji paroda iš už Nemuno, iš Tilžės, Bitėnų nepasiekė, galbūt į gobelenus su lietuvybės puoselėtojų atvaizdais ilgėliau turėtų žiūrėti kaimynai Kaliningrado srityje, o mes, lietuviai, ir be gobelenų žinome Kristijoną Donelaitį, Martyną Mažvydą ir kitus… Tačiau pristatyta paroda „Šereiklaukio dvaras senose nuotraukose“, kuri gauta iš Šereiklaukio bendruomenės muziejaus fondų. Parodą pristatę Sigitas Stonys priminė, kad Šereiklaukio dvaras buvo vienas iš didžiausių Rytprūsių dvarų, jau pamažu tvarkomas, atstatomas, o keliolika senovinių nuotraukų primena dvaro buvusią galybę ir grožį.
Šereiklaukio girioje bityną turintis Rambyno regioninio parko direkcijos vyr. specialistas Drąsutis Brazauskas iškopinėto medaus indelius irgi ženklins paukščio formos Rambyno regioninio parko produkto ženklu.
Vilkyškių bendruomenės pirmininkė Ligita Kazlauskienė (pirma iš kairės) ir UAB „Agrūnė“ atstovas Sigitas Stonys šventės metu irgi gavo po sertifikatą: vilkyškiečių ekologiški vaistinių žolelių mišiniai ir „Agrūnės“ Šiupinio šventėje verdamas originalusis šiupinys tapo Rambyno regioninio parko produkto ženklo naudotojais.
Bitėnų kaimo istorijos ir kultūros puoselėtoja Birutė Žemgulienė į Gandro pavakarius atvyko su sūnumi Aurelijumi, marčia Laima ir vaikaičiais, mat jos vyro Kazimiero kopinėjamas kvapnusis Bitėnų medus gavo teisę penkerius metus naudoti Rambyno regioninio parko produkto ženklą. Aurelijus ir Laima Žemguliai pasirašė tai skelbiančius dokumentus ir gavo sertifikatą.