Gamtos stichija vėl sužalojo Raganų eglę

Rambyno RPD vyr. specialisto Vaidoto Klimantavičiaus nuotr.

2022 metų paskutinįjį sausio savaitgalį Vakarų Lietuvą niokojusi audra nuskriaudė ir žymiąją Raganų eglę, augančią Vilkyškių miške (Pagėgių sav.).

2018 metais Raganų eglė, kaip gražiausias Lietuvos medis, buvo pasiūlyta ir gražiausio Europos medžio konkursui. 2020 metų pabaigoje Lietuvos žmonės balsuodami šią eglę išrinko įspūdingiausia Lietuvos saugoma egle.

 Valstybinių miškų urėdijos Šilutės regioninio padalinio Rambyno  girininkijos girininkas Ričardas Mažutis  po praūžusios audros vasario 2 d. apžiūrėdamas savo valdas nuvyko ir prie Vilkyškių miške augančio botaninio gamtos paminklo – Raganų eglės. Vaizdas šokiravo. Nulaužti bei pakibę ant aplinkinių medžių gulėjo 2 iš 17  garsiojo daugiakamienio medžio stiebų.

Vėlyvą 2007 metų rudenį  Vakarų Lietuvoje iškritęs gausus šlapias sniegas jau buvo nulaužęs pirmąjį iš 18-os eglės kamieną.  Dabar vėtra nulaužė dar vieną iš stambiausių  karkasinių kamienų (34,6 m ilgio ) ir vieną mažesnį (23,6 m ilgio). Taip pat sulaužė  dalį  medį juosusios apsauginės tvorelės.

Rambyno regioninio parko direkcijos ir Valstybinių miškų urėdijos  Šilutės regioninio padalinio komisija vertins Raganų eglei padaryta žalą ir nuspręs, kaip būtų galima šiam medžiui padėti.

Raganų eglė yra paprastoji eglė. Ji jau beveik 200 metų auga Vilkyškių geomorfologiniame draustinyje netoli Vilkyškių miestelio. Maždaug 1 metro aukštyje ši eglė šakojasi į septyniolika kamienų, jos aukštis siekia 34 metrus, o kamieno apimtis ties išsišakojimu – apie 5 metrus.

Dėl eglės išskirtinumo apie ją pasakojama keletas legendų. Pasak vienos iš jų, ant kalvos rinkdavosi Skalvių genties jaunuoliai. Šalia esančioje pelkėje buvusi laumių buveinė. Jos čia sulėkdavusios, susmeigdavusios šluotas ir eidavusios vilioti jaunuolių. Viena daili raganaitė įsimylėjo žavų jaunuolį ir pamiršo laiku sugrįžti. Kai ketino skristi – šluota jau buvo sužaliavusi. Nuo to laiko eglę imta vadinti Raganų egle.

Kartais ji vadinama ir Raganų šluota. Tokį vardą dėl formos panašumo į šluotą jai davė mokslininkė Eugenija Šimkūnaitė.

Vis dažnesnės stiprios vėtros, uraganai kelia grėsmę ir kitiems garsiems šimtamečiams Lietuvos medžiams.  Vėtros išlaužo gabalus gero miško, pušų kamienus įveikdamos tarsi degtukus… Tokių įvykių Lietuvoje buvo ne vienas.

Parengta pagal Rambyno regioninio parko direkcijos inf.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kelionė po brolių Grimų pasakų karalystę

Sparčiais žingsneliais į Vydūno viešąją biblioteką sausio 23 d. atstriksėjo Pagėgių lopšelio-darželio „Zuikučių“ grupės auklėtiniai su mokytoja Aurelija Preimoniene ir mokytojos padėjėjomis Daiva Aleškevičiūte bei Gabriele Stunguryte. Tądien čia vyko literatūrinė skaitymo skatinimo edukacija „Stebuklų šalies paslaptys: atrask brolių Grimų pasaulį!“, skirta vieno iš brolių Grimų, vokiečių pasakų rinkėjo ir tyrėjo, bibliotekininko, kalbininko Jakobo Grimo 240-osioms gimimo metinėms paminėti. Vaikučiai įdėmiai klausėsi pasakojimo apie brolius Grimus, sužinojo, kad jie buvo garsūs vokiečių kalbininkai ir tautosakininkai, kurie labai mėgo rinkti bei

Kviečia drauge kurti agrosektoriaus proveržį parodoje „Ką pasėsi… 2025“

Kovo 27–29 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyksiančioje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi… 2025“ susijungia naujausios technologijos, tradicijos ir šiuolaikiškas požiūris į žemės ūkį. Didžiausias Baltijos šalyse tokio pobūdžio renginys – puiki erdvė įmonėms ir organizacijoms pristatyti vystomą veiklą, inovacijas, užmegzti ir plėtoti bendradarbiavimo tinklą. Parodoje – ilgametės tradicijos ir atviras žvilgsnis į ateitį  Pasakodama apie VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro (VSPC) jau 29-ąjį kartą organizuojamą tarptautinę parodą „Ką pasėsi… 2025“, direktorė Rita Petlickaitė

Draudikai praneša, kad daugėja išmaniųjų įrenginių nuostolių

Tobulėjant technologijoms ir augant išmaniųjų įrenginių skvarbai, ekspertai akcentuoja – didėja ir skaitmeninių įrenginių patiriama žala. Gyventojai naudoja vis brangesnius išmaniuosius įrenginius, kuriuos praradus ar netikėtai sugadinus vidutinė žala siekia apie 460 eurų, tai yra 17 proc. daugiau nei ankstesniais metais. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, bendra išmaniųjų įrenginių žalų suma 2024 m. perkopė 1,3 mln. eurų sumą. „Lietuvos draudimo“ klientų aptarnavimo centro vadovas Mantas Norkus pastebi, kad dažniausiai išmanieji įrenginiai nukenčia nuo vandens, drėgmės, karštų paviršių ir ugnies. Kartais pakenkia

Vairavo neblaivus

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone ir Pagėgių savivaldybėje. Sausio 23 d. rytą namuose Kentrių k., Pagėgių sav., rastas vyro, gim. 1955 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Sausio 24 d. naktį K. Kalinausko g., Šilutėje, sustabdytas automobilis ,,Audi“, kurį vairavo neblaivus (2,46 prom.) vyras, gim. 1983 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Sausio 22-os vėlų vakarą namuose Žemaičių Naumiestyje neblaivi (2,28 prom.) moteris, gim. 1999 m., grasino peiliu, blaiviam vyrui, gim. 1993 m.

Taip pat skaitykite