Ekspertai stebi paradoksą: Lietuvai turtingėjant gyventojų pajamos mažėja

Nors valdžia nuolat džiaugiasi, kad gyvename kaip niekada gerai ir Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) auga, o šalis turtingėja, tačiau žmonės tos gerovės nejunta – ji neatsispindi realiai, „į rankas” gaunamose gyventojų pajamose. Ta pati tendencija ir su santaupomis pensijų fonduose, kurios anksčiau ar vėliau taps gyventojo pajamomis: nuo 2019 metų Lietuvoje atsiradusių II pakopos pensijų fondų augimas, atmetus bendrąją infliaciją – praktiškai neigiamas. Į šį Lietuvoje įsivyravusį valstybės gerovės augimo ir gyventojų pajamų mažėjimo paradoksą atkreipė dėmesį žinomi visuomenininkai – Sigitas Besagirskas  ir prof. dr. Ignas Vėgėlė.

Kas lemia skurdesnį gyvenimą turtingėjant valstybei?

Ekspertai išskiria dvi paradokso susiformavimo priežastis. Pasak ekonomisto Sigito Besagirsko, nors šiai dienai Lietuvos Bendrasis vidaus produktas (BVP) auga, tačiau augimą nemaža dalimi lemia skolinti pinigai bei ES fondų investicijos. Šie valstybės turtingėjimo aspektai neatsispindi realiai „į rankas“ gaunamose gyventojų pajamose, nes augančio BVP perskirstymas nėra tolygus.

„Augantis BVP persiskirsto labai netolygiai, didelė dalis pinigų nukeliauja į kelias kišenes, na, o visiems kitiems sekama pasaka, kad jūsų darbo užmokestis auga. Tačiau atmetus infliaciją pamatysim kiek kitokį vaizdą – tas augimas labai savotiškas, o kartais ir neigiamas.” – aiškina S. Besagirskas.

Infliacija yra antra paradokso dedamoji. Kaip pabrėžia prof. dr. I. Vėgėlė, remiantis Valstybės duomenų agentūros pateikiama statistika, nuo 2021 metų dėl infliacijos Lietuvoje kainos padidėjo vidutiniškai 30 proc., o atlyginimai gyventojams taip sparčiai aukštyn nekilo – realus vidutinis darbo užmokestis netgi mažėjo. Todėl daugeliui gyventojų teko labiau spaustis arba pragyvenimui naudoti iš anksčiau sukauptas santaupas. Profesorius atkreipė dėmesį, kad infliacija „suvalgė“ ir santaupas – gyventojų turimos santaupos perkamąja galia susitraukė trečdaliu.

Tokiam infliacijos naštos prispaustam žmogui natūralią šypseną kelia valdžios tvirtinimai, kad gyvename kaip niekada gerai – jis savo gyvenime to gerumo nejaučia. Rūpindamasis savo kasdienybe, jis mato mažėjančią perkamąją galią, todėl valdžios žodžius supranta kaip nesusivokimą situacijoje ar netgi patyčias. Toli pavyzdžių ieškoti nereikia. Antai didžiausias infliacijos šuolis Lietuvoje įvyko 2022 metais, kuomet metinė infliacija pasiekė net 24 proc., o žvelgiant į 2022 metų antrojo ketvirčio statistiką, vidutinis realus mėnesinis darbo užmokestis, ne tik kad nepaaugo, tačiau ir sumažėjo 5,6 proc. Paprastai kalbant – kainos sparčiai augo, o realiai gyventojų gaunami atlyginimai bei jų perkamoji galia apčiuopiamai mažėjo. Ne gana to, realaus darbo užmokesčio statistika Lietuvoje toliau išlieka ne itin palanki gyventojams – vidutinė metinė infliacija siekia 14,2 proc., o vidutinis realus mėnesinis darbo užmokestis išlieka praktiškai toks pat kaip praėjusiais metais. Situacijai nesikeičiant, Lietuvos gyventojams belieka toliau taupyti bei dar labiau spaustis.

Paradoksas neaplenkė ir pensijų fondų

Pasak ekonomisto S. Besagirsko, Lietuvoje atotrūkis tarp vidutinio darbo užmokesčio ir vidutinės pensijos yra didžiausias Europoje, o paklaustas apie kaupimą pensijų fonduose ekonomistas – gana skeptiškas.

„Jei kalbėtume apie itin aktualų pensijų kaupimo klausimą, asmeniškai aš matau vienintelį gerą sprendimą – pačiam atsidėti ar investuoti, kad ir į nekilnojamą turtą, kuris ateityje neštų realias pajamas ir būtų galima iš to gyventi. Pasigilinus į pensijų fondų veiklą, ten galima rasti daug burbulų, o atmetus infliaciją, jų augimas, kaip ir realaus darbo užmokesčio, taip pat yra neigiamas“ – atsakė ekonomistas S. Besagirskas.

Ekonomistui antrina ir profesorius I. Vėgėlė: „Nuo 2019 metų Lietuvoje atsiradusių II pakopos pensijų fondų augimas, atmetus bendrąją infliaciją – praktiškai neigiamas. Tik agresyviausiai investuojantys fondai galėtų būtų pliusiniai. Remiantis statistika, nuo šių metų pradžios II pakopos pensijų fondų bendras grąžos vidurkis siekia 8,3 proc., tuo tarpu vidutinė šių metų infliacija yra gerokai didesnė – 14,2 proc.”. Taigi, net ir kaupiant pinigus pensijų fonduose, oriai senatvei susitaupyti dėl kylančios infliacijos gali ir nepavykti, nes ten kaupiamos santaupos nuvertėja.

ELTA

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Sukčiai vėl suaktyvėjo – iš gyventojų išvilioja ir šešiaženkles sumas

Nepaisant kone kasdienių žinių apie internetinių ir telefoninių sukčių veiklą, apgavikų laimikiai auga. Vien paskutinėmis žiemos ir pirmomis pavasario dienomis iš žmonių net šešiskart išviliotos sumos, viršijusios 25 tūkst. eurų. Ekspertai ragina neprarasti budrumo ir telefonu neatskleisti jokių asmeninių duomenų. „Nei banko darbuotojai, nei policijos pareigūnai neprašo žmonių atskleisti savo elektroninės bankininkystės prisijungimo kodų ar panašios jautrios asmeninės informacijos. Nekalbant jau apie atvejus, kai rusiškai kalbantys asmenys prisistato esantys „Google“ ar „Igničio“ darbuotojais. Vos išgirdę tokius ar panašius teiginius bei

Dantų protezavimas – procedūros eiga ir dažniausios baimės

Dantų protezavimas – tai prarastų arba pažeistų dantų atkūrimo procedūra, kuri leidžia atkurti ne tik estetiką, bet ir kramtymo funkciją. Šiuolaikinė odontologija siūlo įvairius protezavimo būdus – nuo išimamų protezų iki fiksuotų dantų ant implantų ar natūralių dantų. Nors ši procedūra daugeliui pacientų kelia nerimą – ji dažniausiai yra neskausminga ir suteikia ilgalaikį rezultatą. Konsultacija ir gydymo plano sudarymas Pirmasis etapas – išsami konsultacija su odontologu, kurios metu įvertinama burnos sveikata, atliekami rentgeno ar kompiuterinės tomografijos tyrimai. Gydytojas nustato, ar

Kas yra poveikio duomenų apsaugai vertinimas ir kada jis reikalingas?

Poveikio duomenų apsaugai vertinimas (PDAV) yra sisteminis procesas, kurio metu organizacija įvertina – kaip tam tikri duomenų tvarkymo veiksmai gali paveikti asmens duomenų saugumą ir privatumą. Šis vertinimas leidžia identifikuoti galimas rizikas, įvertinti jų poveikį bei parengti tinkamas priemones joms sumažinti. Poveikio duomenų apsaugai vertinimas yra viena iš pagrindinių priemonių, kuri padeda užtikrinti, kad organizacija laikosi Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimų. Kada poveikio duomenų apsaugai vertinimas yra privalomas? BDAR 35 straipsnis numato, kad poveikio duomenų apsaugai vertinimas yra privalomas,

Plastmasinių bakų panaudojimo galimybės stebina savo įvairove

Plastikinis bakas gali kainuoti vos kelis eurus, tačiau net ir patys maloniai nustebsite, kaip įvairiai bei naudingai gali būti panaudojamas šis gaminys. Galite panaudoti namų ūkyje Štai, kaip įvairiai plastmasinį baką galite panaudoti namų ūkyje: Laikykite įvairius daiktus, pvz., žaislus, sporto inventorių, sodo įrankius ar valymo priemones; Bakelis gali tapti patogiu konteineriu daiktams, kuriuos reikia nešioti iš vienos vietos į kitą; Naudokite plastmasinius bakus daiktams, kuriuos reikia laikyti lauke, apsaugoti nuo lietaus ir dulkių; Suskirstykite smulkius daiktu – varžtus, vinis,

Taip pat skaitykite