Eglučių augintojas pataria, kaip tinkamai prižiūrėti žaliaskarę
Kalėdų eglutė. Geriau kirsta, gyva vazone ar dirbtinė?
Šis klausimas kasmet kyla daugybei žmonių, planuojančių įsigyti Kalėdų eglutę. Vieniems svarbus gyvos žaliaskarės kvapas, antriems rūpi, kad spygliai kuo ilgiau išliktų žali ir nenubyrėtų, treti sprendžia, kuris variantas yra tvariausias. O Lietuvos medelynuose dabar pats darbymetis.
„Eglutes ar bent šaką puošia absoliuti dauguma mūsų pirkėjų. Analizuodami pastarųjų metų pardavimų statistiką, pastebime tendenciją, kad gruodį ženkliai išauga ir kalėdinių žaisliukų, girliandų bei eglučių stovų paklausa. Šventinių prekių asortimentu ir patrauklia kaina pasirūpinome iš anksto, jog kiekvienas klientas mūsų parduotuvėse rastų savo šeimai ir namams tinkamų pasiūlymų“, – komentuoja „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.
Minėtojo prekybos tinklo atstovų duomenimis, pernai daugiausiai pirkėjų pasirinko 40-50 cm aukščio eglutes dekoruotame vazone. Didesnėms erdvėms pirkėjai rinkosi vazonuose įsodintas 90-120 cm aukščio sidabrines eglutes.
Pardavimų duomenys rodo, kad daugiausia eglučių „Maximose“ nuperkama šeštadieniais. Anot E. Dapkienės, tai rodo, kad eglutės pirkimas yra bendras ritualas daugeliui Lietuvos šeimų, kai kiekvienas narys gali išsakyti savo nuomonę.
Taip pat ji pastebi, kad ne visi klientai nori būtent eglutės – žaliu Kalėdų simboliu neretai tampa kėnis, kadagys, maumedis ar kiparisas. Pernai eglučių ir kalėdinių medelių bei jų stovų iš viso buvo parduota per 100 tūkstančių.
Ilgiau išlaikyti eglutę padės paprastos taisyklės
Savo medelyne eglutes auginantis ir kasmet į „Maximą“ pristatantis Valdemaras Steckis atkreipia dėmesį, kad ir kirsta ir gyva vazone į namus atkeliaujanti eglutė labiausiai mėgsta vėsumą. Todėl jis pataria Kalėdų medelį laikyti toliau nuo šilumos šaltinių, krosnies, radiatoriaus.
„Jeigu eglutė statoma ant šildomų grindų, tada geriau po vazonu padėti gabalą putų polistirolo ar kitos medžiagos, kuri padėtų izoliuoti augalą nuo tiesioginės šilumos ir saugotų šaknis nuo perdžiūvimo“, – pataria augintojas.
Dar jis primena, kad periodiškai reikia palieti ne tik žemę vazone, bet ir papurkšti vandeniu eglutės spyglius.
V. Steckis teigia, kad Lietuvoje užaugintos vazoninės eglės namuose gali džiuginti mėnesį ar ilgiau. Vėliau jas galima persodinti, tik būtina atsižvelgti į gamtos sąlygas ir pripratinti augalus prie pokyčių.
„Jeigu lauke labai šalta, medelį prie aplinkos reikėtų pratinti laipsniškai – iš pradžių perkelti ne į lauką, o į vėsesnę patalpą, pavyzdžiui, verandą, kad jis nepatirtų didelio temperatūrų skirtumo“, – dalijasi patarimais pašnekovas. Anot jo, geriausiai prigyja medeliai, kurie namuose prabūna apie dvi savaites.