Ar tikrai bitės neša medų?

Gegužės 20-oji – Pasaulinė bičių diena. Šia proga parinkome faktų apie bičių gyvenimą. 

Pavyzdžiui, ar žinojote, kad medunešių bičių šeimoje gyvena 20 000 – 60 000 bičių darbininkių ir tik viena motinėlė. Kamanių šeimą, priklausomai nuo rūšies, gali sudaryti nuo 200 iki 1 500 individų.

Bičių motinėlė gyvena net 4-5 metus, o bitės darbininkės tik 30-40 dienų. „Stebuklingų galių“ motinėlė įgauna dar lervutės stadijoje, kai bitės darbininkės jos lervutę maitina bičių pieneliu gerokai ilgiau, nei kitas lervutes.

Viena bitė darbininkė per savo gyvenimą pusantro karto apskrieja žemės rutulį ir pagamina apie 1/12 arbatinio šaukštelio medaus.

Bičių motinėlė per dieną gali padėti iki 2500 kiaušinėlių. Ji padeda kiaušinėlių per diena daugiau nei pati sveria! Žuvus bičių motinėlei, šeima ima ir užsiaugina sau naują.

Bitės gali skristi iki 25 km/h greičiu ir suplasnoti 200 kartų per sekundę.

Vieninteliai patinėliai avilyje – tranai. Jie nedirba, neturi geluonies, vienintelė jų užduotis – poruotis su motinėle. Atėjus rudeniui tranai be jokių skrupulų išmetami iš avilio…

Kadangi bitės nemoka kalbėti, bendravimui jos išrado neįprastą būdą – šokį! Vizgindama savo pilvelį ir vaikščiodama aštuoniuke ji sesėms nusako kokiu atstumu nuo avilio ir kuria kryptimi reikia ieškoti geriausio nektaro. Trajektoriją ir atstumus ji apskaičiuoja savo sezamo sėklos dydžio smegenimis.

Bitės darbininkės nemiega. Naktimis jos energiją taupo ir ilsisi tiesiog nejudėdamos.

Karalienė nesiporuoja avilyje. Ji išskrenda „pasiskraidyti“, susiporuoja su 5–45 skirtingais tranais ir tada sugrįžta. Šio poravimosi jai pakanka visam gyvenimui.

Medus yra vienintelis valgomas produktas turintis savyje visko, ko reikia gyvybės palaikymui.

Dažnai bitės vadinamos „medaus nešėjomis“, tačiau iš tikrųjų jos jokio medaus neneša – tik renka nektarą. Kaip tas medus atsiranda?

Dr. E. Budrys pabrėžia, jog medų gamina medunešės bitės ir kai kurių kitų rūšių bendruomeninės bitės. Medus – tai išdžiovintas iki prisotinto/persotinto tirpalo būklės (nerūgstantis dėl vandens stygiaus) žiedų nektaras ar lipčius, kurio gamybai panaudoti bičių seilių fermentai. Medaus pagrindą sudaro ir saldų skonį suteikia jame esanti gliukozė ir fruktozė.

Medų gamina visa šeima. Stiprioje šeimoje per vasarą pasikeičia apie 100 tūkstančių bičių darbininkių, medaus tokia šeima paruošia iki 100 kg.

Bitės nuodai – stipresni už kobros! Laimė, ji jų turi labai mažai…

Gelia tik bitės darbininkės ir tik pajutusios realią grėsmę. Kadangi bičių darbininkių geluonis dantytas lyg peilis, jį įsmeigusi bitė nebesugeba jo ištraukti atgal. Netekusios geluonies jos miršta. Nors bičių motinėlė turi geluonį, beje lygų, todėl gali gelti ne kartą, tačiau juo naudojasi itin retai – tik tam, kad pašalintų kitas motinėles.

Bitė darbininkė vienu kartu gali panešti 80% kūno svorio nektaro ar žiedadulkių kiekį. Bitės darbininkės turi du skrandžius – vieną maitinimuisi, o kitą – nektarui kaupti.

Bitė – geriausiais išmanusis oro kondicionierius. Žiemą kai kurios bitės darbininkės „dirba šildytuvais“. 35°C temperatūrą avilyje jos palaiko vibruodamos savo pilveliais. Vasarą bitės mosuoja sparnais ir vėsina avilį bei užtikrina oro cirkuliaciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Lietuvoje į eismo įvykius rečiausiai patenka žali automobiliai

spalva

Nors manoma, kad automobilio spalva neturi įtakos tam, kaip dažnai jis patenka į avarijas, tačiau ryškių spalvų transporto priemonės neretai laikomos saugesnėmis. Tokias eismo dalyviams lengviau pastebėti tamsoje. Kai matomumas itin prastas, šalikelėje sustojusį pilką ar juodą automobilį pamatyti gali būti sudėtinga. Norėdama išsiaiškinti, kiek transporto priemonės spalva turi įtakos jos saugumui, automobilių duomenų įmonė „carVertical“ atliko tyrimą ir išskyrė saugiausias automobilių spalvas. Saugiausi – žalios ir geltonos spalvos automobiliai Iš visų Lietuvoje tikrintų automobilių saugiausi yra žali modeliai. Vis

Mokykloje – visą dieną

Šilutės r. savivaldybė pranešė, kad pasirašyta sutartis su Centrine projektų valdymo agentūra dėl projekto „Visos dienos mokyklos paslaugų sukūrimas ir užtikrinimas“ finansavimo. Įrengs 19 klasių Projekto įgyvendinimo metu bus įrengta 19 visos dienos mokyklos klasių: Šilutės Žibų pradinėje – 2 klasės; Šilutės Pamario progimnazijoje – 2 klasės; Švėkšnos „Saulės“ gimnazijoje – 2 klasės; Martyno Jankaus pagrindinėje – 4 klasės; po 1 klasę – Vainuto gimnazijoje, šios gimnazijos Katyčių skyriuje, Žemaičių Naumiesčio gimnazijoje, Žemaičių Naumiesčio mokykloje-darželyje, Usėnų, Juknaičių, Vilkyčių, Kintų, Saugų

Lietuviška apkepta duona išrinkta geriausiu užkandžiu pasaulyje

Vietinį maistą ir tradicinius patiekalus populiarinti siekiantis kelionių vadovas Portalas „Taste Atlas“ ką tik pristatė 2024-25 m. maisto pažibas. Remtasi beveik pusės milijono vartotojų vertinimais. Įvardyti geriausi patiekalai, virtuvės, regionai gastronominėms kelionėms. Lietuvos virtuvė užėmė garbingą 39-ą vietą, aplenkusi pasaulyje populiarias Anglijos, Kipro ar Belgijos virtuves. Tačiau didžiausias pasiekimas – remiantis daugiau nei 470 tūkst. vartotojų vertinimais, 2024/25 m. TOP užkandžiu pasaulyje paskelbta lietuviška kepta duona. Pasak „Iki“ komunikacijos vadovės Gintarės Kitovės, be duonos iš parduotuvės neišeina dažnas pirkėjas. Sekant

Orai bus švelniai žiemiški

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artėjančių dienų orus. Gruodžio 12 d., ketvirtadienį, naktį be žymesnių kritulių, dieną vietomis, daugiausia šiaurės rytiniuose rajonuose, numatomi nedideli krituliai, vyraus sniegas. Vėjas naktį šiaurės, šiaurės vakarų, 3-8 m/s, dieną pūs vakarų, šiaurės vakarų, 8-13 m/s, kai kur gūsiai 15-17 m/s. Temperatūra naktį nuo 4 laipsnių šalčio iki 1 šilumos, dieną nuo 1 laipsnio šalčio iki 4 šilumos. Gruodžio 13 d., penktadienį, žymesnių kritulių nenumatoma. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, dieną pereinantis į pietvakarių, naktį 8-13 m/s,

Taip pat skaitykite