Ar tikrai bitės neša medų?

Gegužės 20-oji – Pasaulinė bičių diena. Šia proga parinkome faktų apie bičių gyvenimą. 

Pavyzdžiui, ar žinojote, kad medunešių bičių šeimoje gyvena 20 000 – 60 000 bičių darbininkių ir tik viena motinėlė. Kamanių šeimą, priklausomai nuo rūšies, gali sudaryti nuo 200 iki 1 500 individų.

Bičių motinėlė gyvena net 4-5 metus, o bitės darbininkės tik 30-40 dienų. „Stebuklingų galių“ motinėlė įgauna dar lervutės stadijoje, kai bitės darbininkės jos lervutę maitina bičių pieneliu gerokai ilgiau, nei kitas lervutes.

Viena bitė darbininkė per savo gyvenimą pusantro karto apskrieja žemės rutulį ir pagamina apie 1/12 arbatinio šaukštelio medaus.

Bičių motinėlė per dieną gali padėti iki 2500 kiaušinėlių. Ji padeda kiaušinėlių per diena daugiau nei pati sveria! Žuvus bičių motinėlei, šeima ima ir užsiaugina sau naują.

Bitės gali skristi iki 25 km/h greičiu ir suplasnoti 200 kartų per sekundę.

Vieninteliai patinėliai avilyje – tranai. Jie nedirba, neturi geluonies, vienintelė jų užduotis – poruotis su motinėle. Atėjus rudeniui tranai be jokių skrupulų išmetami iš avilio…

Kadangi bitės nemoka kalbėti, bendravimui jos išrado neįprastą būdą – šokį! Vizgindama savo pilvelį ir vaikščiodama aštuoniuke ji sesėms nusako kokiu atstumu nuo avilio ir kuria kryptimi reikia ieškoti geriausio nektaro. Trajektoriją ir atstumus ji apskaičiuoja savo sezamo sėklos dydžio smegenimis.

Bitės darbininkės nemiega. Naktimis jos energiją taupo ir ilsisi tiesiog nejudėdamos.

Karalienė nesiporuoja avilyje. Ji išskrenda „pasiskraidyti“, susiporuoja su 5–45 skirtingais tranais ir tada sugrįžta. Šio poravimosi jai pakanka visam gyvenimui.

Medus yra vienintelis valgomas produktas turintis savyje visko, ko reikia gyvybės palaikymui.

Dažnai bitės vadinamos „medaus nešėjomis“, tačiau iš tikrųjų jos jokio medaus neneša – tik renka nektarą. Kaip tas medus atsiranda?

Dr. E. Budrys pabrėžia, jog medų gamina medunešės bitės ir kai kurių kitų rūšių bendruomeninės bitės. Medus – tai išdžiovintas iki prisotinto/persotinto tirpalo būklės (nerūgstantis dėl vandens stygiaus) žiedų nektaras ar lipčius, kurio gamybai panaudoti bičių seilių fermentai. Medaus pagrindą sudaro ir saldų skonį suteikia jame esanti gliukozė ir fruktozė.

Medų gamina visa šeima. Stiprioje šeimoje per vasarą pasikeičia apie 100 tūkstančių bičių darbininkių, medaus tokia šeima paruošia iki 100 kg.

Bitės nuodai – stipresni už kobros! Laimė, ji jų turi labai mažai…

Gelia tik bitės darbininkės ir tik pajutusios realią grėsmę. Kadangi bičių darbininkių geluonis dantytas lyg peilis, jį įsmeigusi bitė nebesugeba jo ištraukti atgal. Netekusios geluonies jos miršta. Nors bičių motinėlė turi geluonį, beje lygų, todėl gali gelti ne kartą, tačiau juo naudojasi itin retai – tik tam, kad pašalintų kitas motinėles.

Bitė darbininkė vienu kartu gali panešti 80% kūno svorio nektaro ar žiedadulkių kiekį. Bitės darbininkės turi du skrandžius – vieną maitinimuisi, o kitą – nektarui kaupti.

Bitė – geriausiais išmanusis oro kondicionierius. Žiemą kai kurios bitės darbininkės „dirba šildytuvais“. 35°C temperatūrą avilyje jos palaiko vibruodamos savo pilveliais. Vasarą bitės mosuoja sparnais ir vėsina avilį bei užtikrina oro cirkuliaciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Policijos prevencinės priemonės gruodžio mėnesį

Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas praneša, kad gruodžio mėnesį savo aptarnaujamoje teritorijoje vykdys šias prevencines priemones: gruodžio 2-4 d. – vairuotojų nesustojimo prieš pėsčiųjų perėją, kai to reikalaujama pagal KET, kontrolė; gruodžio 5-6 d. – pavojingo ir chuliganiško vairavimo, manevravimo, lenkimo, kur tai draudžiama daryti, važiavimo per sankryžas, šviesoforo signalų paisymo kontrolė; gruodžio 8-10 d. – pėsčiųjų, dviračių vairuotojų kontrolė, matomumą gerinančių saugos priemonių (atšvaitų, ryškiaspalvių liemenių su šviesą atspindinčiais elementais ir kt.) naudojimas tamsiuoju paros laiku; gruodžio 12-14 d.,16-22

Sergančiųjų gripu daugėja, metas skiepytis

gripas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) duomenimis, 48-ąją savaitę (2024 m. lapkričio 25 d.- gruodžio 1 d.) bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) (COVID-19 liga) rodiklis buvo 1300,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų, prieš savaitę – mažesnis – 1199,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Susirgimų gripu ir ŪVKTI skaičius padidėjo, COVID-19 liga – sumažėjo. Epideminį sergamumo lygį pasiekė Tauragės rajono, Vilniaus miesto ir rajono savivaldybės (peržengta 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų

Knyga „Krūmo šaknys. Algirdas Jurgelevičius“ atkeliavo ir į Šilutę

Rašinį norisi pradėti perfrazuojant šventę apibendrinusio prof. A. Juozaičio mintimi, kad nėra praeitie – yra tik dabartis. Nes tai, kas praėję, gyvena dabartyje, be jos būtume nuogi ir pažeidžiami, neturėtume savo šaknų. Tad tokių žmonių, kaip A. Jurgelevičius, gyvenimas yra ir mūsų dalis, mūsų medžių šaknys.   Algirdas Jurgelevičius, tremtinys, choreografas, režisieriaus, gyveno Šilutėje, baigė Šilutės vidurinę mokyklą, vadovavo šokių kolektyvui. Vėliau studijavo, dirbo Vilniuje, Kaune ir 27-erius metus dėstė Klaipėdos universitete. Knygos sutiktuvės vyko pilnutėlėje Šilutės pirmosios gimnazijos aktų salėje, dalyvaujant gausiam svečių būriui. Šoko

Kariuomenės diena bibliotekoje

Kariuomenės diena bibliotekoje

Lapkričio 27 d. Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko jaunimui skirtas renginys „Kariuomenės diena bibliotekoje“. Susitikimas organizuotas įgyvendinant projektą „Jaunimo pilietiškumo banga“ (vad. Ovidijus Normantas), finansuotą Šilutės rajono savivaldybės. Bibliotekoje lankėsi Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų štabo kariai – štabo laivūnas Audrius Vitkauskas ir vyresnysis leitenantas Lukas Šperas. Renginio metu atidaryta Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų kario Tomo Donausko autorinė fotografijų paroda. Susirinkusius jaunuolius kariuomenės atstovai supažindino su Karinių jūrų pajėgų struktūra bei vykdomomis užduotimis. Taip pat informuota apie įstojimo

Taip pat skaitykite