Balandis, senolių pastebėjimai, žiedadulkės…

Daugelyje pasaulio šalių balandžio mėnesį vadina nuo Senovės Romoje suteikto vardo „Aprilis“ –  atsiskleidžiantis, atsiveriantis. Tai susiję su medžių ūglių išsiskleidimu.

Tai Veneros – meilės deivės globojamas mėnuo. Valams balandis – Daigų, airiams – Kiškių, Sėjos, škotams – Pumpurų mėnuo. Lietuviškasis balandžio mėnesio pavadinimas yra senas. Jį galima rasti Mažvydo raštuose, senas jo pakaitalas – Karvelis (nuo paukščių burkavimo, būdingo šiam mėnesiui). Balandis turėjo labai daug pavadinimų: Sultekis, Žiedų mėnuo, Mildvinis, Beržinis ir kt. Kiek galima spręsti, įvairiais laikotarpiais ir skirtingose vietovėse jis turėjo skirtingus pavadinimus.

Taip senoliai sakydavo

Jei balandis sausas, liepa bus lietinga. Šiltas balandis, šlapias mojus, bus javai kaip gojus, bus kluonuose rojus. Šaltas balandis pranašauja karštą vasarą, gražų rudenį. Varnėnų garsus švilpavimas pranašauja giedrą. Balandžio lietūs – aukso verti. Šlapias balandis, žalias gegužis. Kur balandį upės, ten liepą balutės.

Žiedai ir žiedadulkės

Oro, kurį teisėtai laikome gyvybės šaltiniu, kokybė yra svarbi kiekvienam iš mūsų ir kiekvieną akimirką. Vėjo pernešamos žiedadulkės pastaruoju metu jau priskiriamos prie vienos iš periodiškai veikiančių oro taršos rūšių. Nuo ankstyvo pavasario iki rudens ore sklandančios augalų žiedadulkės kai kuriems žmonėms sukelia alergiją, kurios mažina darbingumą, blogina gyvenimo kokybę.

Kintančio klimato sąlygomis augalų vystymasis praranda įprastą eigą. Tai yra įrodyta daugybe tyrimų tiek Lietuvoje, tiek ir kitose šalyse. Šio poveikio pasekmė – pakitę ir nevaldomai tebekintantys augalų augimo arealai (agresyvių invazinių augalų, pvz.,  Sosnovskio barščio, plotų didėjimas Lietuvoje, ambrozijos plitimas iš Pietų Europos į šiaurines platumas ir pan.).

Rūšių įvairovės ir biomasės didėjimas sukuria palankias sąlygas naujiems gamtiniams alergenams (mikromicetų sporos ir žiedadulkės) plisti. Jie ir yra viena iš pagrindinių priežasčių, didinanti alerginių ligonių skaičių. Jau nustatyta, kad kūdikiai, augantys žiedadulkių prisotintoje aplinkoje, dažniau suserga alergine astma. Pasaulinė sveikatos organizacija atkreipė ypatingą dėmesį į žiedadulkių sezonų prognozavimą. Būtina biologinės taršos situaciją valdyti taip, kad oro kokybė neleistų pasireikšti neigiamam poveikiui ir nekeltų pavojaus žmonių sveikatai.

Žiedadulkės pasklinda į aplinką augalų žydėjimo metu. Šios smulkios ir lengvos augalų dalelės yra keliautojos. Jos neskiria valstybių sienų ir gali nuskristi šimtus ar net tūkstančius kilometrų. Medžiai žydėjimo metu išbarsto milijonus žiedadulkių. Esant palankioms meteorologinėms sąlygoms, jos pakyla į aukštesnius atmosferos sluoksnius ir pernešamos dideliais atstumais.

Prasidėjus augalų vegetacijai, maždaug 20 proc. Europos gyventojų pasireiškia alerginės reakcijos dėl aplinkoje pasklidusių žiedadulkių. Ore sklandančių žiedadulkių kiekį Lietuvoje stebi mokslininkai. Analizuodami žiedadulkių dinamiką siekia nustatyti kada, kur ir kokiomis sąlygomis formuojasi ir iš žiedų byra žiedadulkės. Daug dėmesio skiriama įvairiems tyrimams, susijusiems su žiedadulkių sklaida atmosferoje, jų pernašos ir nusėdimo mechanizmais, sąveika su kitais atmosferos komponentais. Daugiamečiai oru plintančių dalelių duomenys siejami su meteorologinėmis prognozėmis ir fenologiniais stebėjimais. Taip sudaromos aerobiologinės prognozės, kurios skelbiamos visuomenei.

Parengta pagal Hidrometeorologijos tarnybos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kaimuose gaisruose žuvo beveik dvigubai daugiau gyventojų nei miestuose

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per aštuonis šių metų mėnesius Lietuvoje kilo 5294 gaisrai, juose žuvo 56 žmonės, tarp jų 2 vaikai, o 123 gyventojai patyrė traumų.   Palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, kai buvo užgesinti 5875 gaisrai, o juose žuvo 62 gyventojai, šiemet gaisrų kilo mažiau (-9,9 proc.) ir mažiau žuvo žmonių (-9,7 proc.). 100 tūkst. šalies gyventojų šiais metais teko 189 gaisrai ir 2 juose žuvę žmonės. Šiemet gaisrų metu ugniagesiai išgelbėjo 101 gyventoją, iš

Orai: bus lietaus, vasariškai šilta

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kokie orai bus artimiausiomis dienomis. Rugsėjo 9 d., pirmadienį, šalyje dar laikysis giedri ir sausi orai. Vėjas pietryčių, dieną 9-14 m/s, Vakarų Lietuvoje kai kur gūsiai 15-18 m/s. Temperatūra naktį siekė 10-15, vakariniuose rajonuose vietomis – 16-18, dieną bus 23-28 laipsniai šilumos. Rugsėjo 10 d., antradienį, naktį vakariniuose, dieną daugelyje rajonų numatomi trumpi lietūs, galima perkūnija. Vėjas naktį pietryčių, pietų, dieną pietinių krypčių, 8-13 m/s. Temperatūra naktį sieks 12-17, dieną bus 18-23 laipsniai šilumos. Rugsėjo 11 d.,

Miego trūkumo epidemija. Beveik trečdalis žmonių Lietuvoje miega nepakankamai

miegas

Kas trečias šalies gyventojas prabudęs ryte dažniausiai nesijaučia pailsėjęs, o kas ketvirtas – nuolat jaučia miego trūkumą. Naujausia reprezentatyvi apklausa atskleidžia ir tai, kad beveik trečdalis miega nepakankamai. Neuromokslininkė dr. Laura Bojarskaitė sako, kad tokius rezultatus lemia itin pagreitėjęs gyvenimo tempas ir persidirbimo idealizavimas, tačiau miego trūkumas mums nepadeda būti produktyvesniais, rašoma IKEA pranešime žiniasklaidai. „Daugeliui vis dar atrodo, kad jeigu trumpiau miegosime, turėsime daugiau laiko padaryti viskam, ką norime. Tačiau iš tikro yra atvirkščiai. Moksliniai tyrimai rodo, kad kai

VRK sudarė statistinio kandidato į Seimo narius portretą

Iki Seimo rinkimų likus kiek  daugiau kaip mėnesiui, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) visuomenei paskelbė registruotų kandidatais į Seimo narius asmenų sąrašus. Juose – duomenys apie kandidatų profesinę patirtį, išsilavinimą, deklaruotas pajamas, turtą, sąsajas su juridiniais asmenimis, informacija apie turimus teistumus ir kt. Duomenys apie kandidatus jau prieinami viešai. Juos galite rasti VRK svetainėje. Statistinis kandidatas Remiantis jais, VRK sudarė statistinį kandidato į Seimo narius portretą. Jei apibendrintume visų kandidatų informaciją ir iš jų išvestume vieną kandidatą, išeitų, kad šiuose Seimo

Taip pat skaitykite