Atšvaitų diena. Tik taisyklingai naudojamas atšvaitas gali išgelbėti gyvybę
Valstybės įmonė Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija), norėdama priminti apie atšvaitų ir kitų saugaus eismo priemonių naudojimą, spalio 20 d. organizuoja Atšvaitų dieną. Ši diena minima kasmet, trečią spalio ketvirtadienį.
Skatina pačius rūpintis savo saugumu
Atšvaitų dienos tikslas – priminti pėstiesiems, kad einant tamsoje ar esant blogam matomumui būtina su savimi turėti taisyklingai pritvirtintus atšvaitus. Arba galima neštis šviečiantį žibintą, vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.
„Kiekvienas turime rūpintis savo, savo artimųjų ir kitų eismo dalyvių saugumu. Pradėkime nuo savęs – pasitikrinkime, ar visada į tamsų kelią išeiname su atšvaitais, ar jie taisyklingai pritvirtinti. Esame tikri, kad daugelis žmonių turi atšvaitų, tačiau ne visi juos naudoja. Stalčiuje padėtas atšvaitas tikrai nepadarys jūsų matomu. Todėl, jei namuose turite atšvaitų, naudokite juos, o jei neturite, įsigykite ir prisiminkite taisyklingai prisitvirtinti,“ – ragina Kelių direkcijos direktorius Remigijus Lipkevičius.
Atšvaitai yra svarbūs dalyvaujant eisme, nes taisyklingai prisitvirtinę atšvaitus pėstieji ne tik tampa matomi – galimybė juos pastebėti padidėja kelis kartus: jei automobilis važiuoja įjungtomis trumposiomis šviesomis, vairuotojas su atšvaitu esantį pėsčiąjį pastebi iki jo likus 150 metrų, jei pėsčiasis atšvaito nedėvi, automobilio vairuotojas jį pastebi tik likus 30-50 metrų iki jo. Toks atstumas yra per mažas, kad vairuotojui automobilį pavyktų sustabdyti laiku ir išvengti susidūrimo su pėsčiuoju.
Kaip taisyklingai naudoti atšvaitus?
Labai svarbu taisyklingai pritvirtinti atšvaitą, kadangi jis pats nešviečia, o tik atspindi šviesą. Atšvaitą prie drabužių reiktų pritvirtinti taip, kad jis būtų gerai matomas iš visų pusių bei jo neuždengtų kiti daiktai. Užmiestyje pėstieji privalo eiti prieš automobilių judėjimo kryptį (t. y. kaire kelio puse). Eidami užmiestyje pėstieji turi užsidėti juostinį atšvaitą ant dešinės rankos kiek aukščiau rankos riešo, ant kojos blauzdos ar prisisegti pakabinamą atšvaitą prie palto ar striukės kišenės taip, kad jis būtų suaugusio žmogaus kelių aukštyje. Taip pakabintą atšvaitą lengvai apšvies automobilio žibintai.
Mieste pėstieji atšvaitus turėtų užsisegti ar užsidėti taip, kad jie būtų matomi, kad automobilių žibintai atšvaitus galėtų apšviesti. Daugiau apie taisyklingą atšvaitų naudojimą rasite Kelių direkcijos tinklapyje.
- Lietuvos kelių policijos duomenimis, 2020 m. eismo įvykiuose žuvo 56 pėstieji (39 tamsoje), 2021 m. – 28 pėstieji (15 tamsoje).
Policija įspėja: pažeidėjai bus principingai baudžiami!
Pareigūnai ragina tamsiu paros metu arba esant blogam matomumui pėstiesiems prisisegti atšvaitus arba neštis šviečiantį žibintą, dviratininkams – vilkėti ryškiaspalves liemenes su šviesą atspindinčiais elementais bei ant dviračių naudoti žibintus.
Net ir apšviestose miesto gatvėse ir perėjose tamsiu paros metu pėstieji ne visada matomi vairuotojams. Net ir dėvint atšvaitą perėjose ir sankryžose būtina įsitikinti, kad atvažiuojančio automobilio vairuotojas mato ir praleidžia pėsčiąjį.
Šiuo metų laiku – nesvarbu pėsčiasis ar vairuojantis – privalo imtis visų priemonių savo ir kitų saugumui užtikrinti.
- Tauragės apskrities VPK primena, kad asmenį su atšvaitu vairuotojas įjungęs artimąsias šviesas pastebės iš 140 metrų atstumo, o įjungęs ilgąsias – net iš 400 metrų atstumo.
Atsižvelgdami į tai ir siekdami, kad eismo įvykiuose nukentėtų kuo mažiau pėsčiųjų, bei norėdami atkreipti dėmesį į šių eismo dalyvių netinkamą elgesį kelyje, pareigūnai vykdys prevencines priemones ir stebės ar eismo dalyviai laikosi Kelių eismo taisyklių. Perspėjame, jog siekiant apsaugoti eismo dalyvių gyvybes ir sveikatą, pažeidėjai bus principingai ir griežtai baudžiami, – skelbiama Tauragės apskrities VPK pranešime visuomenei.
Kartu akcentuojama, kad ypatingas dėmesys skiriamas draudžiamose vietose ir ne per pėsčiųjų perėją kelią kertantiems pėstiesiems, neblaiviems ir liemenių nedėvintiems dviratininkams, saugos diržų nesegintiems vairuotojams ir keleiviams bei kitiems pažeidėjams.