Artėja karo prievolės pertvarka – pirmieji pokyčiai 17-mečių lauks jau kitąmet

Nuo 2025 metų sausio 1 d. jaunuoliai, sulaukę 17-ojo gimtadienio, per vieną mėnesį privalės susisiekti su Lietuvos kariuomenės Karo prievolės komplektavimo tarnyba, kur bus organizuojamas pirminis sveikatos patikrinimas dėl tinkamumo karo tarnybai. Taip siekiama pasiruošti būsimai karo prievolės pertvarkai, kuri startuos 2026 metų sausio 1 dieną. Šių metų lapkričio-gruodžio mėnesiais Krašto apsaugos ministerija inicijuoja edukacinę kampaniją „Neeiliniai“, kurios metu įvairiomis kūrybinėmis priemonėmis jaunuoliai bus skatinami rinktis karo tarnybą bei patirti neeilinį gyvenimo nuotykį.

„2026 metais į karo prievolininkų sąrašus bus įtraukti visi jaunuoliai, kurie einamojo šaukimo metais baigs mokyklą ir sulauks ar bus sulaukę 18 metų. Šiais pakeitimais siekiama stiprinti Lietuvos kariuomenę, nuosekliai didinant privalomos pradinės karo tarnybos karių skaičių, sparčiau formuojant aktyvų kariuomenės rezervą“, – sako Krašto apsaugos ministerijos Karinio personalo politikos skyriaus viršininkas plk. ltn. Deimantas Čyžius. Pasak jo, šie 2026 m. startuosiantys pokyčiai sudarys prielaidas žengti link visuotinio šaukimo.

Taip pat siekiama, kad 18 metų sulaukę ir į prievolininkų sąrašus patekę asmenys nelauktų šaukimo į kariuomenę, o pradinę karo tarnybą pasirinktų savanoriškai. Tokiu atveju prievolininkai su Karo prievolės komplektavimo tarnyba galės susiderinti jiems tinkamą tarnybos laiką bei vietą – konkretų karinį dalinį. Savanoriškai pasirinkusiems pradinę karo tarnybą jaunuoliams taip pat bus mokamos didesnės finansinės išmokos. Visiems prievolininkams po tarnybos stojant į aukštąją mokyklą bus pridedama 0,5 papildomo konkursinio balo.

„Privalomoji pradinė karo tarnyba baigusiems mokyklą jaunuoliams yra idealus variantas savarankiško gyvenimo startui. Savo noru anksčiau pradėję tarnybą, jaunuoliai greičiau ją baigs ir galės įgyvendinti tolesnius studijų ar darbo planus. Svarbu pažymėti, kad 2026 m. tarnyba nebebus atidedama studentams, į aukštąją mokyklą įstojusiems po jų įtraukimo į prievolininkų sąrašą. Tad tikslingiau pasirinkti tarnybą savo noru nei likti karo prievolininkų sąraše ir sulaukti šaukimo tais pačiais ar vėlesniais metais. Mat pastaruoju atveju tektų stabdyti jau pradėtas studijas arba laikinai pasitraukti iš darbo rinkos“, – sako plk. ltn. D. Čyžius.

Šių metų vasarą ministerijos užsakymu „Spinter tyrimų“ atliktos reprezentatyvios apklausos duomenimis, 51 proc. gyventojų pritaria, kad pilnamečiai jaunuoliai iškart po mokyklos baigimo būtų kviečiami atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą, nesudarant galimybių ją atidėti.

Krašto apsaugos min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Eismo įvykiai Šilutėje

Tauragės apskrities VPK praneša apie du eismo įvykius Šilutėje. Gruodžio 5-os rytą Lietuvininkų g., Šilutėje, blaivus 30-metis automobiliu BMW partrenkė ir sužalojo pėsčiųjų perėja ėjusią moterį. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Šiek tiek anksčiau, lapkričio 26-os pavakare Tilžės g., Šilutėje, blaivi vairuotoja, gim. 1972 m., citroenu važiavusi per nereguliuojamą pėsčiųjų perėją nepastebėjo pėsčiosios ir ją partrenkė. Nukentėjusioji dėl sužalojimų buvo pristatyta į gydymo įstaigą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Ieškoma būdų, kaip reguliuoti kormoranų ir probleminių vilkų gausą

kormoranai

Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo ir kitų teisės aktų pakeitimus, kuriais keičiama kormoranų gausos reguliavimo tvarka bei leidimų paimti iš gamtos didelę žalą darančius ar pavojų keliančius vilkus ne medžioklės sezono metu išdavimo tvarka. Vilkai Ir šiuo metu gali būti išduodamas leidimas paimti iš gamtos didelę žalą darantį vilką, tačiau labai dažnai sumedžiojamas ne konkretus žalą ūkiniams gyvūnams padaręs vilkas. Tokia situacija susiklosto, nes medžiotojai neturi galimybių ištisomis dienomis budėti prie papjauto gyvulio ir

Milijono centų piramidei – 10 metų!

milijonas

Prieš dešimt metų, 2014 m. lapkričio 29 d., Pinigų muziejuje, Vilniuje, baigta statyti unikali piramidė, sudaryta iš daugiau kaip milijono lietuviškų vieno cento monetų. Šis unikalus statinys ne tik tapo pasaulio rekordininku, bet ir simboliškai žymi atsisveikinimą su litu. Per dešimtmetį piramidė tapo Pinigų muziejaus traukos centru ir įkvėpimo šaltiniu tūkstančiams lankytojų. Idėjos gimimas Milijono centų piramidės idėja kilo dviem Vilniaus universiteto fizikos studentams – Vytautui Jakštui ir Domui Jokubauskui. Įkvėpti „YouTube“ matyto vaizdo įrašo, kuriame amerikietis pastatė piramidę iš

Prezidentas priėmė septynių teisėjų priesaiką

piramidė

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija ir atsižvelgdamas į Teisėjų tarybos patarimus, ketvirtadienį pasirašė dekretus dėl Lietuvos apeliacinio, Regionų administracinio ir apylinkių teismų teisėjų skyrimo ir priėmė jų priesaikas. Naujieji teisėjai prisiekė būti ištikimi Lietuvos Respublikai, savo pareigas atlikti garbingai, vykdyti teisingumą pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus, ginti žmogaus teises, laisves ir teisėtus interesus. „Šalia teisėjo formalųjį statusą apibrėžiančių kodeksų, įstatymų, kitų teisės aktų, taip pat Jums keliamų etinių ir profesinio pasirengimo reikalavimų, nuo šiol Jus visada lydės

Taip pat skaitykite