Ar važiavote Šilutėje Petro Jakšto gatve?

Šviesios atminties Petras Jakštas – 1995 m. Šilutės rajone pradėtos teikti „Sidabrinės nendrės“ premijos laureatas. Tais metais pirmą kartą šia garbingiausia rajone premija buvo įvertintos trys asmenybės: Ieva Labutytė, Liudas Čičirka ir minėtasis P. Jakštas. Beje, jis apdovanotas po mirties – 1988 m., iškėlus Šilutėje Lietuvos trispalvę, šis žmogus atgulė amžinojo poilsio.

Taip atrodo garbingo žmogaus Petro Jakšto vardu pavadinta gatvė.

Taip atrodo garbingo žmogaus Petro Jakšto vardu pavadinta gatvė.

Nespėjęs įsijungti į atgimstančios Lietuvos gyvenimą, P. Jakštas klojo tam pamatus. Didelius ir tvirtus. 1994 m. išleistoje P. Jakšto monografijoje „Senoji Šilutė“ skaitome: „Aš visuomet mylėjau Dievą, Tėvynę, žmones ir knygas… Ką labiausiai, sunku pasakyti. Viskas jungėsi kartu“.
„Sidabrinės nendrės“ premija jau įteikta 38 asmenims ir kolektyvams.
Pernai sukako 60 metų, kai paprastas darbininkas Petras Jakštas apsigyveno Šilutėje. Čia jis praleido 33 savo gyvenimo metus. Liepų ir Kęstučio gatves jungianti gatvė Šilutėje pavadinta Petro Jakšto gatve. Tai irgi pagarbos ženklas Šilutės kraštui nusipelniusiam žmogui.
Netikėtai paskambino vienas šilutiškis. Jis priminė garbųjį Petrą Jakštą, šios asmenybės vardu pavadintą gatvę ir klausė, ar beveik visą laiką automobilių pristatyta gatvė, kur vienoje pusėje nėra net pėsčiųjų tako, nėra pavojinga ir prasilenkiantiems automobiliams, ir pėstiesiems. Miestelėnas suabejojo, ar tokiu būdu rodoma tinkama pagarba Petrui Jakštui.
„Suteikia gatvei vardą ir užmiršta ją tvarkyti, tarsi aplaidumas būtų priedas prie garbingo įvertinimo…“ – kalbėjo vyras, pataręs užsukti į šią gatvę ir įsitikinti, kad jo kritika teisinga.

Petro Jakšto gatvėje
Vienoje šios gatvės pusėje stovi nuosavi namai, šaligatvio palei juos nėra, tačiau jis yra kitoje gatvės pusėje. Palei šaligatvį nuolatos pristatyta automobilių. Palei šį skersgatvį stovi keturi penkiaaukščiai. Pirmuoju ir septintuoju numeriu pažymėti kraštiniai penkiaaukščiai stovi galais į Petro Jakšto gatvę, tad jie iš vieno šono turi kiemus automobiliams statyti. Blogiau trečiuoju ir penktuoju numeriais pažymėtiems daugiabučių gyventojams: tarp namų – nedidelis kiemas, statyti gausybę automobilių neužtenka vietos.
Stovi ženklas, nurodytu laiku ribojantis automobilių įvažiavimą į kiemą. P. Jakšto gatvėje eismas – dvipusis, greitis neribojamas, tad galima važiuoti iki 50 km/val. Kai pusę siauros gatvelės užstato automobiliais, keturių moteriškų žingsnių pločio likusia važiuojamąja dalimi rieda automobiliai. Prasilenkti automobiliams įmanoma, jeigu tarp dalyje gatvės sustatytų automobilių pavyksta aptikti tarpelį, į kurį šiaip taip įsukus galėtų pravažiuoti iš priekio atriedantis automobilis. Anot kalbinto vairuotojo, šia gatvele jis suka tik tada, kai joje nematyti važiuojančių automobilių.
„Čia neįmanoma prasilenkti dviem automobiliams. Tam nelieka nė 4 metrų pločio juostos!“ – sakė vyras, ne kartą vietoj P. Jakšto gatvės važiuoti pasirinkęs nors ir ilgesnį atstumą, bet saugesnį ir „netampantį nervų“.

Birutės gatvė baigiasi akligatviu, nors čia eismas galėtų tęstis Parko gatve.

Birutės gatvė baigiasi akligatviu, nors čia eismas galėtų tęstis Parko gatve.

Keista logika
Lygiagrečiai Petro Jakšto gatvei Kęstučio ir Liepų gatves palei Šyšą jungia Birutės gatvė. Nauja, su lygutėliu asfaltu, plačiais trinkelėmis grįstais šaligatviais iš abiejų gatvės pusių. Bene saugiausioje miesto gatvėje leistinas greitis sumažintas iki 40 km/val.! Vienoje šios gatvės pusėje – privačių namų kvartalas, kitoje žaliuoja pievelė. Sutikti čia šaligatviu pėdinantį pėsčiąjį – retenybė.
Į centrinę Lietuvininkų gatvę iš Birutės gatvės sukama Kęstučio ir Liepų gatvėmis, nors priklausytų ir Parko gatve. Tačiau Birutės gatvė baigiasi akligatviu. Toliau įkasti kuoleliai ir eismo pabaigą rodantis ženklas.
Kęstučio ir Liepų gatvių daugiabučių namų gyventojai irgi galėtų bambėti – už kokias nuodėmes jiems tenka klausytis zujančių automobilių dūzgesio, kvėpuoti išmetamosiomis dujomis… Kodėl iš mokesčių mokėtojų atimta teisė į miesto centrinę gatvę įvažiuoti už jų pinigus išasfaltuota Parko gatve?
Jeigu ne situacija P. Jakšto gatvėje, gūdūs vaizdai Liepų, Kęstučio gatvėse, galbūt neužkliūtų ir Parko gatvė. Visur gyvena šilutiškiai, tačiau kitų sąskaita pamaloninti tik Parko gatvės kelių prabangių nuosavų namų savininkai. Galbūt motyvuotą atsakymą pateiktų Šilutės rajono savivaldybėje esanti Saugaus eismo komisija?
Jeigu šiai komisijai rūpi saugus eismas, galbūt laikas daryti tvarką ir Petro Jakšto gatvėje?
Ar ne metas nuimti keistą greičio ribojimą plačioje ir ne taip jau judrioje Birutės gatvėje?
Verta pamatyti, kaip gyvena žmonės ir už Petro Jakšto gatvės minimų daugiabučių. Kiemuose – duobės, grioviai, kalneliai, gūbriai, telkšo balos. Panašūs nelygumai ir žalioje pievelėje, kuri paversta automobilių stovėjimo vieta. Matyt, kai kur statyti automobilius ant žolės – leistina, kai kur už tai baudžiama. Negalima tų daugiabučių namų gyventojų smerkti – sausakimšoje Liepų gatvėje visų kvartalo daugiabučių namų gyventojų automobiliai netilptų.

Stasė SKUTULIENĖ

Liepų gatvė pavirtusi mašinų statymo aikštelėmis.

Liepų gatvė pavirtusi mašinų statymo aikštelėmis.

 

2 komentarai

  • birute

    P.Jakšto gatvės šaligatvis galėtų būti siauresnis – būtų patogiau prasilenkti automobiliams. Pėstiesiems tikrai užtektų vietos.

    • Liepa

      Liepų gatvė pavirto autostrada, greitis tikrai ne 50 o daug didesnis ir intensivumas automobilių didelis jsu nuo 6 ryto.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Pernai Ventės rage sužieduota per 100 tūkstančių paukščių

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus, kurio padalinys yra Ventės rago ornitologijos stotis, paskelbė žinią apie pernai sužieduotų paukščių skaičių – per 100 tūkstančių. Daugiausia kregždžių Ventės rago ornitologijos stoties darbuotojai ir talkininkai 2024 m. sužiedavo 100 058 paukščius ir šikšnosparnius: 133 rūšių 100 033 paukščius ir 7 rūšių 252 šikšnosparnius. Iš paukščių daugiausia 2024 m. sužieduota šelmeninių kregždžių (Hirundo rustica) – 21 258, mėlynųjų zylių (Parus caeruleus) – 21 004, didžiųjų zylių (Parus major) – 20 644, paprastųjų varnėnų (Sturnus

Šyšos vandenys liejasi per krantus

Meteo.lt  praneša, jog savaitgalį bus žiemai nebūdinga šiluma, vyraus vakarų vėjai, kurie trukdo potvynio vandeniui laisvai tekėti į marias, tad apsemiamam vis daugiau pievų, miškelių, kelių ruožų ir Šilutės rajone. Sausio 18 d., šeštadienį, žymesnių kritulių nenumatoma. Vėjas vakarinių krypčių, 8-13 m/s, naktį pajūryje gūsiai 15 m/s. Temperatūra naktį nuo 1 laipsnio šalčio iki 4 laipsnių šilumos, dieną bus 3-8 laipsniai šilumos. Sausio 19 d., sekmadienį, be žymesnių kritulių. Vėjas vakarų, pietvakarių, 5-10 m/s. Temperatūra naktį bus 0-5, dieną –

Aptiktas didelis kiekis garsių prekių ženklų klastočių

Trečiadienį, sausio 15 d., policijos pareigūnai Šilutėje įsikūrusioje rūbų parduotuvėje atliko kratą ir rado gaminių su garsiais prekių ženklas, kurios, įtariama, buvo klastotės. Iš parduotuvės paimtas labai didelis kiekis rūbų, avalynės, apatinio trikotažo, kosmetikos, parfumerijos ir galanterijos gaminių. Paimtos prekės buvo neteisėtai paženklintos garsių bendrovių prekių ženklais  „Nike“, „Adidas“, „Puma“, „Calvin Klein“, „Burberry“, „Hugo Boss“, „The North Face“ ir kt. 49-erių metų parduotuvės savininkė minėtais rūbais galimai prekiavo ir pasitelkdama socialinius tinklus. Ekspertai nustatys, ar šios prekės yra klastotės, kokia

Kokia turėtų būti į vaiko psichinę bei fizinę gerovę orientuota mokykla?

Mokykla, orientuota į vaiko fizinę ir psichologinę gerovę, turėtų būti tokia vieta, kur kiekvienas vaikas jaustųsi saugus, palaikomas ir skatinamas augti tiek fiziškai, tiek emociškai. Kokie yra pagrindiniai tokios mokyklos bruožai? Saugi ir palaikanti aplinka Nulinė tolerancija patyčioms. Mokykla turi aktyviai kovoti su patyčiomis, kurdama  atmosferą, kur kiekvienas vaikas jaučiasi priimtas ir vertinamas. Atvira komunikacija. Mokytojai ir kiti darbuotojai turi būti pasiekiami, kad vaikai galėtų drąsiai kalbėti apie savo jausmus ir problemas. Pagarba įvairovei. Mokykla turi skatinti toleranciją ir priimti

Taip pat skaitykite