Alternatyvios investicijos: kokie pomėgiai gali virsti turtais?

Vertę su metais augina Meiseno gamybos proceliano egzempioriai.

Investavimas šiandien tampa vis labiau individualizuotas – vieniems svarbiausia didžiausia finansinė grąža, kiti ieško stabilių, žemą riziką turinčių pasirinkimų. Taip pat žmonės neretai renkasi įdarbinti savo pinigus srityse, kurios yra ne tik finansiškai patrauklios, bet ir jiems emociškai svarbios, pastebi „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas Mantas Skardžius.

Alternatyvios investicijos – tai galimybė sujungti savo žinias, asmeninius interesus ir mąstymą „į priekį“. Jos dažnai atsiranda ten, kur tradiciniai investavimo būdai neturi atsakymų: ar tai būtų retų vinilinių plokštelių kolekcijos, ar riboto tiražo meno knygos, klasikiniai automobiliai ar architektūrinės detalės.

Kodėl verta investuoti į „nišą“

Tradicinės investavimo priemonės (akcijos, nekilnojamas turtas, vertybiniai popieriai, kt.) yra būtinas bet kurio subalansuoto finansinio portfelio pagrindas. Tačiau ieškant įvairovės, verta žvilgtelėti į tai, kas atrodo galbūt per daug asmeniška, kad būtų pelninga. Dažnai būtent tokios investicijos bėgant laikui atsiperka, sako „Luminor“ ekspertas.

M. Skardžiaus teigimu, būdamas net ir neprofesionalus kolekcininkas galite suformuoti vertingą portfelį, jeigu skiriate laiko rinkos pažinimui ir žinote, kur slypi tikroji daikto vertė.

„Ne kiekvienas laikrodis laikui bėgant brangs ir ne kiekviena moneta yra aukso vertės. Bet jeigu apie kolekcionuojamus daiktus išmanote ir žinote, kokią istoriją slepia objektas bei kokia jo paklausa rinkoje – jau turite pagrindą racionaliam sprendimui. Be to, tokios investicijos ypatingos, nes sukuria ryšį tarp finansų ir asmeninės tapatybės“, – sako ekspertas.

Nuo automobilio iki autorinės knygos

Pasak M. Skardžiaus, investuoti galima į įvairiausias sritis, kuriomis domitės. Pavyzdžiui, ilgainiui vis didesnę vertę yra linkę įgauti klasikiniai „Rolex“, „Patek Philippe“ ar „Omega“ laikrodžių modeliai, tačiau jiems gali nenusileisti ir pirmieji knygų tiražai, egzemplioriai su rašytojo autografu ar riboto leidimo leidiniai. Tokių knygų ir leidinių vertė auga ne tik tarp kolekcininkų, bet ir tarp meno ar literatūros entuziastų.

„Dar vienas populiarus netradicinis būdas investuoti – klasikiniai automobiliai. Jų vertė ypač priklauso nuo būklės, retumo ir kitų faktorių, bet kai kurie maždaug 1970 m. automobilių modeliai, pvz., „Porsche 911“ ar „Ford Mustang“, per pastarąjį dešimtmetį savo kainą išaugino kelis kartus. Investuoti taip pat galima į retus alkoholinius gėrimus, pavyzdžiui, seną vyną ar riboto leidimo viskį. Žinoma, tam reikia turėti žinių apie teisingas jų laikymo sąlygas, gamybos metus ir kilmę. Vis dėlto ilgainiui tokie gėrimai gali pritraukti tiek kolekcininkus, tiek gurmanus“, – pažymi „Luminor“ banko ekspertas.

Ką svarbu žinoti

Alternatyvios investicijos reikalauja kantrybės, domėjimosi ir nuoseklumo – tai nebūtinai yra greitai atsiperkantis investavimo būdas, pastebi M. Skardžius. Dažnai jas verta laikyti ilgus metus, kol susiformuoja kolekcinė vertė arba atsiranda paklausa rinkoje. Kita vertus, tokios investicijos dažnai atsparesnės ekonominiams svyravimams nei, pavyzdžiui, akcijų rinka.

Investuojant į netradicines sritis, padėti išvengti klaidų gali konsultacija su profesionalu. Be to, svarbu nepamiršti pasirūpinti objekto draudimu, tinkamais dokumentais, kilmės įrodymu. M. Skardžius taip pat primena, kad visos investicijos yra susijusios su rizika.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Žuvėdros, vėtrungės ir krikštai – taip Neringa įamžinta pašto ženkle

Neringa

Birželio 6 d. Lietuvos paštas išleido naują pašto ženklą, dedikuotą vienai iš išskirtiniausių Lietuvos vietovių – Neringai. Tai ketvirtasis pašto ženklas iš serijos „Lietuvos kurortai“. Naująjį ženklą sukūrė dailininkė Audronė Uzielaitė. Jo nominalas – 2,00 Eur, tiražas – 15 tūkst. vienetų. Pašto ženklo pirmos dienos datos antspaudavimas vyko išleidimo dieną Nidos pašto skyriuje (Taikos g. 13). Ant pašto ženklo vaizduojami charakteringi Neringos simboliai: medinė architektūra, ramios marios, kopos, senieji krikštai – mediniai antkapiniai paminklai, vėtrungės ir neatsiejama pajūrio palydovė –

Paroda „Atsivėrimai. Iš Lietuvos banko dailės rinkinio“

Lietuvos banko dailės rinkinys – mažai žinomas ar juolab matytas. Ši Klaipėdos Pilies muziejuje (Priešpilio g. 2) atidaroma paroda yra unikali galimybė pamatyti nedidelę dalį iš beveik 200 Lietuvos banko dailės kūrinių. Dialogas su visuomene Parodoje rasite geriausius tarpukario ir šiuolaikinių Lietuvos dailininkų darbus: Petro Rimšos, Antano Žmuidzinavičiaus, Justino Vienožinskio, Augustino Savicko, Jono Švažo, Adomo Galdiko, Juozo Mikėno, Dalios Kasčiūnaitės ir kitų. Parodos tikslas – atsiverti žiūrovui, megzti dialogą su visuomene. Tai rodo ir šios parodos pavadinimas. Lietuvos banko dailės

Nustatyti papildomi  UAB „Medaus pirkliai“ galimai suklastoto medaus kiekiai

netikras medus

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), tęsdama tyrimą dėl  UAB „Medaus pirkliai“ neautentiško medaus, nustatė naujus atvejus, kai į rinką (prekybos tinklus, parduotuves) buvo tiektas galimai suklastotas medus. Tyrimo metu paaiškėjo, kad įmonė turėjo ir platino dar didesnius kiekius neautentiško medaus, nei buvo nustatyta anksčiau.   Lietuvišką ir ukrainietišką medų maišė su kinišku Gegužės viduryje atlikto patikrinimo metu VMVT inspektoriai atrinko Kinijos gamintojo medaus, kurį įmonė naudojo savo medaus gamybai, mėginius iš įmonės patalpų. Taip pat ištirti įmonėje atrinkti ukrainietiškos kilmės medaus mėginiai. Autentiškumo

Susitikimas su rašytoju Mariumi Marcinkevičiumi ir knygų iliustruotoja Lina Itagaki

Nors dangus niaukstėsi, tačiau birželio 5 d. Pagėgių sav. Vydūno viešojoje bibliotekoje skambėjo vaikų juokas, smalsūs klausimai bei įkvepiančios istorijos. Čia vyko literatūrinis-edukacinis susitikimas su šalies vaikų literatūros kūrėjais: knygų iliustruotoja, komiksų kūrėja, dailininke Lina Itagaki ir rašytoju, poetu, gydytoju, keliautoju Mariumi Marcinkevičiumi. Renginyje dalyvavo Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijos 3–5 klasių mokiniai su mokytojomis Rūta Jankevičiene, Gitana Degutiene ir Svetlana Musvydiene.  Svečiai pristatė dvi išskirtines knygas: Mariaus Marcinkevičiaus kūrinį „Superbobutės“ – kupiną humoro ir netikėtumų pasakojimą apie ypatingas senoles. Aptarta

Taip pat skaitykite