Gamtininkai pastebėjo ir ūkininkus

Jokia paslaptis, kad siekiant išsaugoti unikalią Pamario gamtą ir čia gyvenančių paukščių rūšis, ribojama ūkinė veikla ir žmonių lankymasis tam tikrose teritorijose. Pelno nesiekianti visuomeninė organizacija „Baltijos aplinkos forumas Lietuvoje“ kartu su partneriais įgyvendina projektą, pavadintą labai įmantriai ir sunkiai suvokiamai: „Atvirų buveinių geros būklės palaikymo mechanizmų sukūrimas Nemuno deltos regioniniame parke“. Šio projekto esmė – abipusės naudos pagrindais derinti gamtosaugos ir visuomenės interesus.

Baltijos aplinkos forumo Lietuvoje direktorius Žymantas Morkvėno kalbos klausėsi negausus būrelis žmonių.

 

Gamtosauga – ne tik draudimai ir nuostoliai
Negausiai į seniūnijos salę susirinkusiems šilutiškiams apie įgyvendinimą projektą papasakojo Baltijos aplinkos forumo Lietuvoje direktorius Žymantas Morkvėnas. Jis pasidžiaugė, kad dar turime tokių visoje Europoje nykstančių paukščių kaip griciukas, raudonkojis tulikas, griežlė ir ypač saugoma meldinė nendrinukė. Tačiau ūkininkams šių paukščių saugojimas sudaro papildomų problemų. Jie negali šienauti tada, kada šienas labiausiai tinka pašarams, turi laikytis tam tikro darbų grafiko. Saugant meldinę nendrinukę ir atkuriant jos buveines, ūkininkai jau keletą metų yra priversti vėlinti šienapjūtę.
Pasak Ž. Morkvėno, tik dabar atsirado galimybė už patirtus nuostolius ūkininkams gauti nors nedidelę kompensaciją. Dar vienu žingsniu, ieškant abipusės naudos tapo projektas būtent šis projektas. Jį įgyvendinant sudaroma sąlygų ekonomiškai pagrįstai užliejamų pievų gamtosaugai. Vietos ūkininkai galės naudotis projekto metu įsigyta pievų priežiūros ir vėlyvo šienavimo didelio pravažumo žemės ūkio technika. Ši įranga leis smulkiesiems regiono ūkininkams vėlyvuoju laikotarpiu be vargo nušienauti užliejamas pievas bei išgabenti biomasę.
Drauge su plėtojamais ekonominiais vietos bendruomenės ryšiais tai padės tinkamai prižiūrėti daugiau nei 790 ha šaltažemių ir išsaugoti globaliai nykstantį griežtai saugomą paukštį – meldinę nendrinukę.
Ž. Morkvėnas kreipėsi į Kaimo reikalų skyriaus vedėją Alfredą Nausėdą, klausdamas ar gali šis projektas sudominti mūsų rajono žemdirbius. Užuot atsakęs, A. Nausėda pasiūlė suskaičiuoti, kiek ūkininkų susirinko į projekto pristatymą. Be paties A. Nausėdos, salėje buvo dar vienas ūkininkas…

Baltijos aplinkos forumo Lietuvoje specialistė Rita Norvaišaitė papasakojo apie gegužės viduryje rengiamą festivalį.

Rengs festivalį
Kartu atvykusi Baltijos aplinkos forumo Lietuvoje specialistė Rita Norvaišaitė papasakojo apie gegužės 16-17 d. rengiamą festivalį gamtoje „Vidur vandenų“. Šis festivalis – viena iš projekte numatytų veiklų. Šilutėje veiks vietos amatų dirbtuvės, ūkininkų turgelis, lauks kitos lietuvininkų tradicijomis grįstos linksmybės.
Su paukščių stebėjimo bei fotografavimo ypatumais supažindins garsus gamtos fotografas Marius Čepulis. Gamtininkai bei ornitologai šventės dalyvius lydės į paukščių stebėjimo išvykas. Siekiant užtikrinti gerą patyrimą, išvengti paukščių trikdymo, ekskursijos bus rengiamos nedidelėmis grupėmis po 10 -15 žmonių. Į šias išvykas reikės užsiregistruoti iš anksto.
Šventės metu visuomenė bus supažindinta su Tulkiaragės pažintiniu taku. „Lankytojai bus kviečiami pasižvalgyti po išskirtinę teritoriją, stebėti ten gyvenančius paukščius bei gyvūnus, pamąstyti, kaip kiekvienas mūsų suvokiame žmogaus ir gamtos santykį, kiek toks suvokimas daro įtakos mūsų veiksmams ir aplinkai“, – kalbėjo tako kūrimą koordinavusi Baltijos aplinkos forumo komunikacijos specialistė Rita Norvaišaitė. Anot jos, šis takas yra ir simbolinė padėka ūkininkams, kurie savo veiklą tvarko gamtai palankiu būdu, nepabūgę tam tikrų sunkumų ir nepatogumų. Gegužės 16-osios naktį festivalio lankytojų Šilutės muziejuje lauks teatralizuota koncertinė programa „Karališkų žingsnių aidas“.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Sutikta Birutės Morkevičienės knyga „Saulės taku“

Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje kovo 28-osios pavakarę įvyko susitikimas su Šilutės trečiojo amžiaus universiteto literatų sambūrio „Vėdrynas“ literate, Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos nare Birute Morkevičiene, pristatyta jos nauja knyga „Saulės taku“. Šilutėje gyvenanti literatė yra išleidusi keturias autorines knygas, devynių knygų redaktorė,  penkių – bendraautorė. B. Morkevičienė publikuoja straipsnius rajono spaudoje, eilėraščius – laikraštyje „Gintaro gimtinė“. Renka medžiagą ir teikia rajono laikraščio „Šilokarčema“ literatų sambūrio „Vėdrynas“ pasiūlytam priedui „Žodžio šviesoje“. Susitikimo metu autorės poeziją skaitė Šilutės pirmosios gimnazijos moksleiviai.

Momentiniai mokėjimai bus vykdomi ir Velykų laikotarpiu

Lietuvos bankas primena, kad šventiniu laikotarpiu dėl momentinių mokėjimų teikiamų galimybių didžioji dauguma mokėjimo paslaugomis besinaudojančių klientų galės pervesti pinigus į sąskaitą kitame banke ar elektroninių pinigų įstaigoje (EPĮ) per kelias sekundes. Įprastus pavedimus atliekantys klientai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jie nebus vykdomi Didįjį penktadienį, šventinį savaitgalį ir antrąją šv. Velykų dieną, t. y. kovo 29-balandžio 1 dienomis. Momentiniai mokėjimai gavėjams kitose finansų įstaigose bus atliekami kaip įprastai – 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę. Juos

Lankantiems gražiausias Lietuvos vietas – nuostabius vaizdus atveriantys apžvalgos bokštai

Lietuvoje – daugiau nei 30 kvapą gniaužiančias panoramas atveriančių apžvalgos bokštų, kurie kartu su kitais gamtoje esančiais turistiniais objektais nuolat patenka tarp populiariausių keliautojų pasirinkimų, rodo kasmet atliekami vietinio turizmo tyrimai. Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ kartu su turizmo informacijos centrais ir Valstybine saugomų teritorijų tarnyba parengė rekomenduojamų aplankyti apžvalgos bokštų, apžvalgos ratų, platformų, bokštelių ir kitų statinių sąrašą. Pasiryžę įkopti į visus 36, pasieksite daugiau nei 600 m aukštį, prilygstantį dviem Eifelio bokštams, pastatytiems vienas ant kito.

Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina. Apie laiko sukiojimo poveikį žmogaus sveikatai kalbama nuolat, nes tai turi poveikio mūsų fizinei ir psichinei savijautai, išauga kritinių ligų rizika, mažėja darbingumas. Tačiau yra dar viena priežastis, dėl kurios laiko pasukimas dukart metuose tampa mirtinai pavojingu gyvybei. Artūro Juodeikio, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktoriaus, komentaras Laiko keitimas paveikia ne tik žmogaus sveikatą ir savijautą,

Taip pat skaitykite