Vydūno viešojoje bibliotekoje – konferencija, skirta iškilioms Lietuvos kultūros asmenybėms atminti

Į Pagėgių sav. Vydūno viešąją biblioteką 2024 m. rugpjūčio 6-osios rytą rinkosi garbingi svečiai ir bibliotekos bičiuliai. Tądien bibliotekoje vyko kasmetinė tradicinė bibliotekos ir Vydūno draugijos organizuojama konferencija.

Nuotraukų autorė – Asta Andrulienė

Skirta Martos Raišukytės 150-mečiui ir Juozo Tumo-Vaižganto 155-osioms gimimo metinėms

Renginys subūrė gausų būrį Mažosios Lietuvos šviesuolio, rašytojo, filosofo, švietėjo, kultūros veikėjo, dramaturgo, chorvedžio Vydūno (tikr. Vilhelmas Storostas) kūrybos, minčių, skleistų idėjų sekėjų ir puoselėtojų. Šiųmetė konferencija dedikuota dviem ypatingoms datoms: Mažosios Lietuvos lietuvių kultūros veikėjos, spaudos darbuotojos, tautodailininkės, knygnešių rėmėjos, Vydūno bendražygės Martos Raišukytės 150-osioms ir lietuvių rašytojo, publicisto, vertėjo, literatūrologo, lietuvių tautinio sąjūdžio veikėjo, kunigo Juozo Tumo-Vaižganto 155-osioms gimimo metinėms paminėti.

Konferencija pradėta Vydūno draugijos ansamblio „Giedotojai“ narės, Vydūno klubo pirmininkės Sigutės Augutienės drauge su renginio dalyviais sugiedota Vydūno „Lietuvių giesme“ bei Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos direktorės Mildos Jašinskaitės-Jasevičienės sveikinimo žodžiu.

Renginyje, deja, negalėjo dalyvauti Vydūno draugijos pirmininkė prof. dr. Aušra Martišiūtė-Linartienė ir Vydūno vyriausiojo brolio Jono anūkė Brita Storost, tad sveikinamąjį žodį susirinkusiesiems tarė pirmininkei atstovavęs Vydūno draugijos narys, Juozo Tumo-Vaižganto buto-muziejaus edukatorius, literatūrologas Remigijus Jakulevičius.

Konferencijos dalyvius ir svečius sveikino bei padėkos žodžiu pagerbė Pagėgių savivaldybės vicemerė Ligita Kazlauskienė. Renginyje dalyvavo ir sveikinimo žodį tarė Kristijono Donelaičio draugijos pirmininkas Gintaras Skamaročius, kuris priminė, jog šiemet Lietuva mini iškilią sukaktį – lietuvių grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio 310-ąsias gimimo metines.

Gausu pranešimų

Šių metų konferencijoje buvo gausu pranešimų. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė pranešime „Vydūno ir Martos Raišukytės kūrybinė bičiulystė“ akcentavo, kokia svarbi asmenybė Marta Raišukytė buvo Vydūno gyvenime. Ji ne tik prisidėjo prie jo kūrybos plėtojimo, bet ir įkvėpė savo idealizmu, taurumu ir nuoširdumu, padėjo formuoti jo kūrybinį kelią.

Po šio pranešimo nuskambėjo giesmė Rūtos atminimui, kurią dovanojo Vydūno draugijos ansamblio „Giedotojai“ narė, Vydūno klubo pirmininkė Sigutė Augutienė.

Pranešimu „Vydūnas ir Vaižgantas apie sąmoningumą“, Juozo Tumo-Vaižganto buto-muziejaus edukatorius, literatūrologas Remigijus Jakulevičius pasidalino šviesuolių Juozo Tumo-Vaižganto ir Vydūno giliomis bei šviesiomis įžvalgomis apie tai, kas yra žmogus ir kaip gyventi gražų bei laimingą gyvenimą. Lektorius pabrėžė šių kultūros korifėjų skleistą mintį, jog žmogui yra svarbus teisingas požiūris į gyvenimą, save bei kitus, taipogi sielos ugdymas ir suvoktis, jog žmogus nėra daiktas.

Gydytojas neurochirurgas doc. dr. Juozas Šidiškis savo skaitytame pranešime pristatė temą „Ašainės ir smegeninės sąmonių sąveika“. Pranešėjas apžvelgė fizinės bei dvasinės asmenybės vienovės sveikatingumo išlaikymo svarbą skirtingais žmogaus gyvenimo tarpsniais.

Konferenciją baigė mąstytojas, etnologas, rašytojas Aleksandras Žarskus pranešimu „Sąmoningumas, miegas ir sapnai“. Kalbėta, kad tyrinėti savo sąmonę yra esminis žmogaus gyvenimo uždavinys. Taip pat pranešėjas nagrinėjo vienas kitą keičiančių sąmoningumo lygių – budrumo, miego ir sapnų – įtaką žmogaus gyvenimo kokybei.

Padėkos ir pokalbiai prie arbatos

Konferencijoje pasisakiusiems ir muzikos kūrinius dovanojusiems svečiams bibliotekos vadovė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė drauge su Pagėgių savivaldybės vicemere Aušra Zongailiene įteikė simbolines dovanas. Renginio pabaiga pažymėta renginio dalyvių, svečių bei organizatorių įsiamžinimu bendroje nuotraukoje, o malonūs pokalbiai pratęsti šnekučiuojantis prie arbatos puodelio ir gardžiuojantis saldėsiais.

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos bendruomenė nuoširdžiai dėkoja renginio partneriui ir bičiuliui – Pagėgių savivaldybės kultūros centrui bei informaciniams rėmėjams.

Daugiau skaityti: https://pagegiusvb.lt/naujienos-2/vyduno-viesojoje-bibliotekoje-konferencija-skirta-iskilioms-lietuvos-kulturos-asmenybems-atminti/ 

Dalia Mankienė,

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos

vyresn. bibliotekininkė

 

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Ar verta rinktis vairavimo kursus su automatine pavarų dėže?

Automobilius su automatine pavarų dėže vis dažniau renkasi būsimieji vairuotojai. Ypač miestuose. Didėjant automobilių su automatine transmisija pasiūlai, vairavimo kursai su šia pavarų dėže tampa vis aktualesni ir paklausesni. Ieškantiems paprastesnio ir mažiau streso keliančio mokymosi proceso, tokie kursai gali būti itin patrauklūs.  Vis dėlto svarbu įvertinti tiek šio pasirinkimo privalumus, tiek galimus apribojimus, kad sprendimas būtų racionalus ir atitiktų ilgalaikius poreikius. Kodėl verta rinktis mokymus su automatine transmisija? Vienas pagrindinių privalumų – tai paprastumas ir lengvesnė mokymosi kreivė. Automatinė

Ventės rage šį pavasarį sužieduoti 9287 paukščiai

2025  m. pavasarį Ventės rago ornitologijos stoties žieduotojai ir jų talkininkai sužiedavo 96 rūšių 9287 paukščius. Kovo mėnesį sužieduota 42 rūšių 5016 paukščių, balandžio – 56 rūšių 2713 paukščių, o gegužės mėnesį – 76 rūšių 1558 paukščiai. Daugiausia per pavasarį buvo sužieduota didžiųjų zylių (3183), liepsnelių (1184), mėlynųjų zylių (899), paprastųjų nykštukų (511) ir paprastųjų kikilių (334). Ventės rage paukščiai šį pavasarį daugiausia buvo gaudomi voratinklinėmis gaudyklėmis. Kovo 28 d. iškelta didžioji gaudyklė. Retesni paukščiai Iš retesnių ar retai žieduotojams

Gyvosios atminties akimirka – Gedulo ir vilties dienos minėjimas

Birželio 13 dieną Pagėgių sav. Vydūno viešojoje bibliotekoje paminėta skaudi mūsų tautos istorijos data – 1941 m. birželio 14-oji, Gedulo ir vilties diena. Būtent tą dieną Sovietų sąjunga pradėjo masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į Sibirą, palikdama gilų ir skausmingą randą tautos atmintyje.  Bibliotekos darbuotojai pakvietė Pagėgių krašto gyventojus prasmingai prisiminti anų dienų įvykius. Buvo rodomi vaizdo įrašai bei pristatytas virtualus dokumentinis prisiminimų ciklas „Iš užmaršties žemės [ne]grįžusiems…“. Tai – gyvosios atminties liudijimai, kuriuose skamba autentiški pasakojimai apie netektis, kančią, viltį

Birželį būta karščių ir Šilutėje

Meteo.lt rašo, jog prieš 6 metus birželio 12 (ir 13) d. buvo labai karšta – tuomet išmatuota aukščiausia birželio mėn. oro temperatūra.   Kaišiadoryse oras įkaito net iki 35,7 laipsnio karščio. Kitose Lietuvos vietovėse irgi buvo labai karšta: visose šalies meteorologijos stotyse oras įkaito iki 30-35 laipsnių karščio. Dėl didelės šilumos 2019 m. birželis buvo šilčiausias per visą modernių meteorologinių stebėjimų istoriją. Jo metu fiksuotas ne vienas naujas karščio rekordas, pasitaikė net ir tropinių naktų.  Kitos išskirtinės datos su karščiais pasitaikė

Taip pat skaitykite